| ŦєтiţaŦăяăNuмє a întrebat:

Am 19 ani si astazi am aflat ca sunt insarcinata de la 'fostul meu' cu care de 3 zile suntem despartiti ca el vrea o pauza sad. suntem impreuna de 1 an si 2 luni... iar eu acum as avea cea mai mare nevoie de el fiindca vreau sa fac avortsad.[dar astazi cand l`am anuntat ca sunt gravida mi-a zis doar ca ma ajuta dar el vrea sa ramanem in 'pauza']. nu stiu ce sa faccryingnu ma pot opri din planscryingil vreau langa minecrying

Răspuns Câştigător
| missbee a răspuns:

Dacă nu există posibilitatea de a păstra copilul, eu te înțeleg. Hai să nu mai fim ipocriți și să spunem lucrurilor pe nume. Cine ar păstra la vârsta de 19 ani un copil, fără să ai niște studii, un serviciu sau măcar un viitor? Poate o inconștientă sau o pocăită. Egoism este să păstrezi un copil doar de dragul reputației și din frica de a fi criticat, nu să faci avort din responsabilitate pentru viața copilului și pentru viața ta. Un copil nedorit, evident, distruge din start două vieți.
Da, ai fost iresponsabilă și n-ai judecat în momentul conceperii, dar dacă greșeala e făcută, trebuie reparată... nu e nevoie să-ți dai cu pietre în cap, să renunți la școală și la viitor.

Referitor la întrebare, trebuie să fii conștientă că amândoi ați greșit și că nu e doar vina lui. Dacă ți-a spus că te ajută cu avortul, înseamnă că e un tip cinstit... ar fi putut să îți spună că nu îl interesează, dacă tot sunteți despărțiți. Acceptă-i ajutorul, și fă pasul ăsta întâi, refă-te după trauma care urmează, ai grijă întâi de tine și de sănătatea ta, și apoi după, dacă va mai fi o șansă pentru voi, o scoateți voi la capăt. Prioritar acum este să poți rezolva problema...

Baftă, și curaj!

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Faptul ca veti avea un copil nu duce automat la a ramane impreuna. Chiar daca voi nu ramaneti impreuna, veti fi amandoi parinti si legati prin copilasul vostru. daca a zis ca te ajuta, e in regula, inseamna ca va participa la educatia si cresterea copilului, atat financiar cat si emotional.
Nu inteleg de ce te-ai gandi sa omori copilul. Daca azi ai aflat inseamna ca nici macar nu ai explorat posibilitatile. Te-ai gandit deja sa omori copilul, fara sa-i oferi sansa la viata. gandeste-te ca oricum tu vei fi mama acestui copilas toata viata ta. Dar tu vrei sa fii mama unui copil mort, omorat cu mana ta. Asta cand la ora actuala ai atatea posibilitati: sa discuti cu parintii tai si sa te ajute ei sa-l cresti, sa te duci intr-o institutie de protectie a mamei si copilului unde poti fi ajutata sa cresti copilul, sa-ti iei o slujba si sa faci si facultate, sa il dai eventual spre adoptie. Gandeste-te cate posibilitati de a salva viata copilului tau. Nu mai fi egoista, gandeste-te in primul rand la copil, nu la tine, lasa nevoile tale macar o vreme la o parte, nu mai sunt atat de importante acum.

| Азбука a răspuns:

Naşpa.

| Narcis2007 a răspuns:

Tre sa te calmezi si...nu e asa de grav ca faci avort, un copil nu e bine sa creasca fara tata

| IngerulSiDraculTau a răspuns:

Un copil este cel mai frumos lucrul pe care ti-l poate oferi viata, dar trebuie sa te gandesti ca a avea un copil nu inseamna doar ca vezi u tatal iti da o x suma de bani lunar si se creste el singur...este foarte mult chin intr-adevar si multe satisfactii si la ora actuala si mai ales in situatia de acum nu stiu daca te-ai descurca cu el, cred ca mai mult ti-ar complica viata, iar el ar avea de suferit. daca vrei sa vrb lasa-mi un id in privat si vrb. mult succes

| Allexis a răspuns:

Nu stiu de ce vrei langa tine un tip care n-a stiut sa te protejeze, astfel incat sa nu ramai insarcinata. E clar ca nu i-a pasat de ce riscai tu cand faceai dragoste cu el fara sa va protejati. E clar, deci, ca nu ii pasa de tine deloc. In conditiile astea, e de inteles de ce a vrut pauza si vrea pauza chiar si dupa ce a aflat ca esti insarcinata. N-ai de ce sa vrei langa tine asemenea "barbat". Fii puternica, du-te singura si fa avortul, iar data viitoare cand mai faci sex / dragoste, protejeaza-te, obligatoriu. Prezervativ - el, anticonceptionale - tu, obligatoriu sa fie prescrise de un ginecolog. Imi pare rau pentru tine, sincer. Iar fostul tau... e un porc. Capul sus!

| Allexis a răspuns:

A, si nu te uita la comentariile de mai sus de genul "gandeste-te bine daca vrei sa faci avort" sau "poate e mai bine sa pastrezi copilul". Trebuie sa fii cel putin inconstienta sa pastrezi un copil, la 19 ani. N-ai cu ce il creste, iti strici tineretea si, in plus, cand o sa vrei sa mai ai o relatie vor fugi cam 90% din barbati de tine, pentru ca majoritatea n-au nici cel mai mic chef sa creasca copilul altuia. Cat despre povestile cu "vai, e o viata, cum sa-l omori pe ala micu din burta"... hai, sa fim seriosi, nu suntem la biserica aici. E anul 2011, societatea a mai evoluat in ultimii 200 de ani...

| Unffox a răspuns:

O.O

In primul rand, avortul e un lucru extrem de serios si personal nu il recomand si nu as face asa ceva. E ca si cand omori pe cineva inainte sa cunoasca lumea. Rapesti sansa la viata cuiva din cauza unei greseli facute de tine, dar parerea mea e ca acest lucru este cat se poate de gresit. Vorbeste deschis cu parintii si poate exista o cale sa pastrezi copilul pentru ca in orice conditii e un lucru minunat si nu el ar trebui sa moara pentru. greseala ta si a iubitului tau.

In al doilea rand, el a zis ca te va sprijini... Poi cum face asta daca nu e langa tine? Zii exact ce vrei sa o dea naibii de pauza ca nu e momentul. Nu gandeste sau ce e in neregula cu el? Fii clara si vorbeste cu el cat mai des si mult posibil, nu-l lasa sa uite, pentru ca ar fi in dezavantajul tau.

Fii puternica si nu te arunca pe cel mai usor drum...

Daca vrei sa mai vorbim, imi poti da un mesaj si sunt deschisa pentru. tine ^^

| doarEu001 a răspuns:

Esti sigura ca vrei sa omori o fiinta nevinovata... uite-te si spune-mi daca mai vrei asta.imi pare rau pentru tine...dar copilul nu are nicio vina.te rog doar gandeste-te.http://www.youtube.com/watch?v=6UmvhdCc7DM

| Tiberius a răspuns:

Deci parerea mea ca la 19 ani e foarte grav sa ai copil. Aveam o colega de facultate in situatia ta si avea o viata de ****. Tu realizezi putin ca toata tineretea ta s-a dus dracu'? Ce barbat de 19-25 de ani sanatos la cap si fara obligatii te-ar accepta? Gandeste-te putin mai profund si fii putin destupata la cap ca nu traiesti in anii 60'. Un copil presupune responsabilitati mai multe decat crezi. Si sa fii convinsa ca nu o sa stea cu tine pentru copil. Si despre sprijin financiar... poti sa stai relaxata traiesti in Romania o sa aranjeze sa-ti dea 2-3 milioane pe luna si atat.Cunosc persoane care castiga enorm pe luna si platesc pensie de 4-5 mil.Se rezolva usor din punct de vedere contabil.Si ratatu' ala nu o sa-si **** tineretea pentru tine oricat de prost ar fi. Brigaela ar trebui banata ca vad ca are o mentatilitate de frustrata cu educatie de la bunica din deal.

| Mrrrrrrrrrrr a răspuns:

Gandeste-te bine daca vrei sa faci avort, poate iti va parea rau dar la 19 ani e cam greu sa cresti un copil singura, si de ce sa creasca fara tata? plus de asta ai toata viata inainte, un copil iti va ocupa tot timpul. Acum este alegerea ta daca pastrezi sau nu copilul.
Succes:*

| Mrrrrrrrrrrr a răspuns:

Question vorbesti aiurea.

| CrySsa_4535 a răspuns:

Eu zic sa te gandesti de mai multe ori inainte sa iei o decizie.Acum esti speriata,trista, te simti parasita dar mai asteapta macar putin si gandeste-te de N ori inainte sa iei o decizie. poate o sa te impaci si cu tatal copilului, nu se stie niciodata.dar un copil este o minune! Ai 19 ani, altele hotarasc sa pastreze copii mai tinere ca tine si lupta sa le ofere o viata decenta! daca vrei sa discuti cu cineva si sa te descarci da-mi un mesaj privat cu idu tau.Eu am 18 ani si sunt insarcinata, sunt de 2 ani cu tatal copilului dar si cu el si fara el nu pot renunta la copilul meu! ti-am zis asta ca poate vrei sa discutam sa te eliberezi si tu! capul sus si gandeste-te sa nu regreti apoi!

| Cocoa a răspuns:

Un om care nu doreste sa isi asume responsabilitatea in astfel de situatii este un om pe care nu te poti baza nici acum cand ai cea mai mare nevoie de el si nici atunci cand cu atat ma mult nu va mai fi nevoie de prezenta lui.Incearca sa treci prin acest episod al vietii tale cu demnitate si nu umilindu-te[rugandu-te de el sa fie acolo unde ar trebui sa fie fara sa i-o ceri]. Succes!happy

| Question_3829 a răspuns:

Si intrebarea ta este? ok m-am prins, simtea nevoia sa spui cuiva, sa vb cineva cu tine...dar crede-ma ca asta e cel mai prost loc unde ai putea sa vb cu cineva
Nu poti avea tot ce iti doresti
lasa timpu' sa treaca.bafta happy