| anonim1941331 a întrebat:

Am 15 ani si am 1, 55m inaltime ca baiat si inca nu mi-a aparut parul in zona intima si nici la subrat si nici barba... este normal? Parintii sunt inalti au peste 1, 75

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Fiecare copil are ritmul lui de crestere si inaltare.
Parul pubian, facial si de pe corp apare cand intri la pubertatea iar unii baieti intra mai tarziu ca altii, iar in cazul tau este posibil sa ai o pubertate intarziata care va debuta la 16 ani.

Din pacate, nu ai ce sa faci si nici cum sa grabesti pubertatea, asta este corpul tau si genetica mostenita de la parintii tai.
Poti ruga pe mama sau tatal tau, sa mearga cu tine la un consult medical la ENDOCRINOLOGIE ca sa-ti faca teste, sa vada ce se intampla cu hormonii tai si de ce nu te dezvolti.

Ohhh acum am avut ce ais cris mai jos, ca ai 15 ani 1.55m ai numai 35 de kg... deci anorexic, subnutrut.
Iarta-ma, dar tu ai probleme grave de nemancare, probabil ca nu te hranesti cu nimic, de aceea nici nu cresti si nici nu te dezvolti.

Pune mana serios pe mancare si manaca 2500-3000 calorii pe zi, ca risti sa ajungi prin spital, bolnav, ca sa nu mai spun ca mai ai doar 3-4 ani pana ti se incheie cresterea, iar daca tu nu mananci acum cand ai atata de multa nevoie de hrana sanataosa si diversificata ca sa te dezvolti, ramai micut si probabil bolnav, fiindca nu esti prea sanatos la 35 de kg.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu exista o anumita varsta pentru părul de care spui. Cu cat mai tarziu cu atat mai bine.

| anonim1941331 explică (pentru darrio2007):

Da dar sunt si foarte scund si slab, am 35 de kg... oare poate fii vorba de o pubertate intarziata sau ceva?

| anonimuIl a răspuns (pentru anonim1941331):

La 15 ani ai 1.55 înălțime și 35 kg? Mergi la doctor cu părinții că nu e în regulă.

| Danny28 a răspuns:

Mai bine fara. Mie mi-a iesit barba de la 15 ani si nu o suport. Am mancarimi si ma irita groaznic, mi-o rad la fiecare 2-3 zile. Imi creste urat, au firele distanta mare intre ele si se vede aiurea.

| Anonimalex6996 a răspuns:

Nu te grabi. toate la timpul lor, si daca nu apare si mai bine ca nu ai de ce sa ti faci griji si nu ii duci grija.