| anonymousk1029 a întrebat:

Am 15 ani si pana ieri nu puteam sa-mi decalotez complet penisul in stare flasca, dar cu metoda Beauge am reusit. Numai ca, atunci cand am decalotat penisul complet, pielea ramasese blocata inainte de cap si am inceput sa ma panichez. Am reusit intr-un final sa calotez inapoi capul apucand de piele cu 2 degete si am tras pielea peste gland. Am avut parafimoza? Am fimoza? Este normal ce s-a intamplat?

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie sa te vada medicul urolog sa i ti dea tratament.

| Violleta2022 a răspuns:

Fimoza este inca acolo, bine mersi!
Din paacte cu metoda asta nu se pot erzolva fimozele din prima, necesitand multe luni de exercitiu si doar daca este stadiul 1 sau 2.
Dupa cum ai explicat ce ai facut tu, se pare ca FIMOZA ta este inca acolo, neclintita.
Te sfatuiesc sa mergi la un medic UROLOG pentru a fii consultat si a se constata ce grad de fimoza ai si care sunt urmatorii pasi de urmat.
Netratata fimoza poate face complicatii si poti ajunge cu glandul umflat, dureros la spital.

| corbulalbrosu a răspuns:

1.) In mod cert penisul iti este afectat de boala numita fimoza.
2.) Ai fost in situatia de a ti se produce si de a se instala starea de parafimoza. Ai avut destul de mult noroc fiindca ai reusit sa intinzi suficient de mult inelul fibros existent in capatul extrem al preputului si astfel dupa largirea fortata cu ajutorul degetelor a deschiderii preputiale sa reusesti sa retragi preputiul peste un gland mic si moale al penisului aflat in starea flasca. Este indicat sa renunti sa mai incerci astfel de ''experimente'' mai ales atunci cand penisul este intrat in (semi)erectie, mai inainte de a fi largit suficient de mult deschiderea preputiului. Sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Consulta un medic urolog care iti va spune daca ai/nu fimoza.