| Ok111OZis a întrebat:

Salut, am o întrebare...inainte nu puteam face deloc decalotarea, nici în stare flasca nici în erectie... unde am întrebat(ma refer pe rețele de socializare, îmi spuneau ca am fimoza) după câteva exerciți în fiecare zi am reușit prima data sa îl decalotez în stare flasca, apoi după ceva vreme am reușit și în stare de erectie. Țin sa menționez ca am 16 ani iar penisul meu este de 15cm. Întrebarea mea acum este, când penisului este în erectie și este decalotarea completa pielea de sub cap este ca un fel de inel și nu pot trage pielea mai jos de cap, asta este o problema? (sunt virgin și poate de asta, multe cazuri am auzit ca după ce au început viata sexuala li s-au rezolvat problema) în acest moment practic de 2/3 ori pe zi metoda beauge.

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! In primul rind la varsta ta de ce pui atit de mult accentul pe penis pe erectie si alte lucruri, il poti decalota in stare flască nu cum spui tu flească, flasca este termenul corect din punct de vedere medical, ok este bine sa il speli in fiecare zi, ca sa ajungi sa il poti decalota in stare erectă mai dureaza, in primul rind la varsta ta penisul nu este dezvoltat, el se maturizeaza pana la 18 sau 21 de ani, depinde mult de genetica, apoi, daca ața penisului este prea scurtă nu il vei putea decalota nici dupa 18 ani cand este in stare erectă, va trebuii sa mergi la urolog si el va indeparta chirurgical ața frenul daca va constata ca aceasta este cauza, la unii barbati se rupe acel fren ață la primul contact sexual cu o femeie, dar nu tuturor barbatilor li se rupe ața, unii o au intacta toata viata, acum trebuie sa lasi penisul in pace sa se maturizeze nu il mai stresa, ai rabdare, daca ai o infectie, mergi cu parintii la urolog sa te consulte, fiind minor nu poti merge decat cu unul din părinti.

| Violleta2022 a răspuns:

Ti-as recomanda un control medic la un Medic Urolog pentru ca poti avea fimoza.

Din pacate, sex nu poti face deloc in acest caz, de aceea este vital INTAI sa mergi la UROLOG si dupa ce-ti rezolva problema si te vindeci, vei putea sa faci si sex.

| GeorgeCazan a răspuns:

Mai bine încearcă la medicul urolog. Tu ai preputul lipit de gland (capul penisului), adică fimoza. Și fimoza asta e de mai multe feluri. Dacă preputul e mai mare decat gladul în stare de erecție, medicul îți va prescrie un unguent și tot ce trebuie sa faci e sa decalotezi câteva minute pe zi, până se va duce decalotarea sub inelul glandului. Dacă preputul e mai mic decât glandul în stare de erecție, este necesară o incizie pe care o face medicul urolog.
Eu ti-am zis asa informativ, dar tu trebuie sa mergi la medicul UROLOG. El va lua decizia de ce și cum și îți va prezenta variantele de tratament. Fimoza nu are de-a face cu virginitatea.

Problema se poate rezolva și prin sex, dar nu cred ca e ceva ce ti-ai dori. Durerea ar fi mult prea mare.

| Fonk a răspuns:

Frate, cu inelul e faza ca ai fimoza. La alti li se intampla tot asa da se rezolva pentru ca nu au avut fimza. Tu te vei forta sa ti se decoleteze.