| GabrielPope a întrebat:

Am 15 ani si sufar de fimoza. Am inteles la 17 ani aceasta fimoza va trece in mod natural.
Voi la ce varsta a inceput sa vi se decaloteze penisul cand va masturbati?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fimoza nu este o raceala sa treaca de la sine, este o membrana (pielita) care acopera capul penisului, care nu dispare prin descantece, sau magie, cand implinesti 17 ani.
Pielita aia trebuie eliminata cu un bisturiu chirurgical, de catre un medic, ca sa elibereze glandul, sa-l lase sa creasca si sa nu-l stranguleze, ca poate produce complicatii ale fimozei.
Sa nu uiti ca, mai are 1 singur an de crescut penisul ala, si daca nu-l eliberezi ACUM, nu va putea creste, ramanad cu "micutul" pe care il ai in acest moment, pe viata.

| corbulalbrosu a răspuns:

Afectiunea numita fimoza este clasificata in 4 grupe,
- minora fiind clasificata ca gravitate in cadrul gradului 1
- medie fiind clasificata ca gravitate in cadrul gradului 2
- grava fiind clasificata ca gravitate in cadrul gradului 3
- severa fiind clasificata ca gravitate in cadrul gradului 4
Fimoza clasificata in gradul 1 este cea in care penisul aflat in stare flasca poate fi decalotat usor, iar in stare erecta preputiul se poate retrage foarte mult insa nu complet. Doar o astfel de fimoza de gravitate minora este posibil ca in timp sa dispara de la sine in urma incercarilor repetate de a decalota penisul intrat in erectie.
In cazurile de fimoza grava sau cea severa, adica in situatiile in care decalotarea este imposibila de efectuata chiar si in starea flasca a penisului, eliberarea penisului din preputiul extrem de stramt, se poate realiza si efectua doar chirurgical prin asa numita operatie de circumcizie prin care preputiul este eliminat in totalitate. Daca penisul iti este afectat de fimoza, in acel caz numai medicul urolog in urma unei consultatii este in stare sa evalueze si sa aprecieze gradul fimozei si starea de fapt/reala a penisului si de asemenea medicul se va pronunta si in privinta modului prin care se poate proceda si rezolva problema ta. Multa sanatate!