| anonimus00000 a întrebat:

Am 16 ani, am o relatie de 2 luni cu un tip de 17 ani, inainte de a fi impreuna am vorbit mult timp, si aveam atat de multe in comun, mereu gaseam ceva de discutat.In ultimul timp nu mai e aceeasi chestie, prin mesaje nici nu prea vorbim, adica de la "neata" la "noapte buna" sunt foarte putine mesaje, nu ne sunam.Ne vedem aproape zilnic, in mare parte ies si eu cu prietenii lui, mai rar doar noi 2, nu ma deranjeaza ca stam cu prietenii lui, dar ma gandesc ca poate ii deranjeaza pe ei, cine stie, oricum ma inteleg destul de ok cu toti.Nu stiu daca e ok ca nu prea vorbim decat cand suntem impreuna, cred ca ar trebui sa vorbim si prin mesaje, stiu si eu...dar habar n-am ce putem vorbi asa.Ce i-as putea zice prin mesaje?

11 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Ok, e clar relația voastră s-a consumat la propriu.

| anonimus00000 explică (pentru Azµre):

Mm,adica? Dezvolta daca poti :d

| Cristiann25 a răspuns:

Nu-ti ajunge domnisoara ca te vezi zilnic cu el? Doamne ce nu suport disperatele astea la care trebuie sa stai mereu cu telefonul in mana ca primesti mesaj.

| anonimus00000 explică (pentru Cristiann25):

Nici nu incape vorba de asa ceva.Nu ma deranjeaza faptul ca nu ne trimitem mesaje, dar ma intrebam daca e ok. Daca nu ne vedem habar n-are ce fac si vice-versa.Ne intelegem super fata-n-fata.Probabil asta conteaza cel mai mult.

| Cristiann25 a răspuns (pentru anonimus00000):

E ok atunci daca nu te deranjeaza. Daca nu-ti convine ceva discuta cu el, spune-i tot ce crezi, ce simti si asa o rezolvati voi nu trebuie sa intrebi pe aici.Succes in relatie sa va mearga bine! Te pup!

| Arkhasas a răspuns:

Te întâlneşti zilnic cu el şi mai ai pretenţia să mai vorbiţi şi prin mesaje?
Uite asta nu-mi plac mie la relaţii. Că trebuie să stai conectat non-stop cu ea. Şi după aia vă mai miraţi de ce se pierde atracţia. Într-o relaţie trebuie să îi permiţi partenerului să îi fie dor să se vadă cu tine, dacă voi vă vedeţi zilnic ce dor să-i mai fie?

| anonimus00000 explică (pentru Arkhasas):

Ideea e ca pe mine nu ma deranjeaza faptul ca nu vorbim prin mesaje,dar de exemplu in zile in care nu ne vedem, ceea ce e mai rar, pur si simplu nu discutam aproape nimic, si chiar mi-a zis la un moment dat ca nu i-am zis nimic toata ziua. Daca nu ne vedem, habar n-are ce fac si vice-versa.Nu pot zice ca ma deranjeaza, dar ma gandeam daca e ok.

| anonimus00000 explică (pentru Arkhasas):

Plus ca nu sunt genul de persoana stresanta si in mare parte sunt nepasatoare.

| 7QA3 a răspuns:

Lasa-i putin spatiu! Daca te vezi des cu el, nu-l mai impovara si cu mesajele. Sa nu crezi ca nu simte nimic, dar poate are nevoie de ceva distanta. Fi-i mereu aproape, dar nu depasi o limita. Puteti sa purtati o discutie pe aceasta tema, dar fara sa sune aiurea de la tine, in ideea ca te-ai suparat pe faza cu mesajele. Ai putea, de altfel, sa il lasi cateva zile, fara sa vorbiti sau sa va vedeti. Daca face un pas spre comunicarea cu tine mai mult decat obisnuitul, atunci totul e ok si se aplica varianta cu "are nevoie de ceva distanta". Daca nu, incercati sa discutati si gasiti impreuna o solutie. Succes!

| EleSimoo a răspuns:

Mesaje, mesaje si iar mesaje.
NU sunt cheia unei relatii!
Il sufoci, lasa-i spatiu altfel se satura si se termina totul. Atunci chiar o sa ai de ce sa te plangi.

| Mytsaa a răspuns:

De asta nu mai vorbiti as des ca inainte, pentru ca ati vorbit atata de mult prin mesje incat nu mai aveti ce sa va spuneti.A intervenit monotonia intre voi in ceea ce priveste comunicarea.