| anonim_4396 a întrebat:

Am 16 ani si vreau să-mi incep viața sexuală, mă simt pregătită la idee asta, dar sunt ingrozită de ideea de rupere a prezervativului...
Ce să fac?

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca este ceva care te sperie chiar si foarte foarte putin, inseamna ca nu esti deloc pregatita. Vei fi pregatita atunci cand te vei simti complet in stare sa faci fata unei sarcini aparute pe neasteptate.

| Violleta2022 a răspuns:

Te simti pregatita si sa devii mamica la 16 ani?
Pentru ca, in cazul unui accidnet, cam asta se poate intampla!

| corbulalbrosu a răspuns:

Din pacate este absolut sigur ca iti lipseste in totalitate/100% informatia strict necesara si corecta pe care ar trebui sa o detina, sa o cunoasca orice fata educate si civilizata de varsta ta. In mod absolut sigur nu ai mai fi ingrozita in cazul in care a cunoaste ca sarcina NU se poate forma, nu poate lua nastere : oricand, oricum sau in orice conditie/situatie. Te sfatuiesc ca prima data inainte de a-ti incepe viata sexuala, indiferent cand va avea loc evenimentul respectiv, sa te informezi in mod corect asupra mecanismului procreerii umane. Numai in acel moment te vei putea considera pregatita d.t.p.d.v. pentru a-ti incepe viata sexuala in deplina siguranta. Si in incheiere te anunt ca in afara prezervativului exista si alte de metoda de protectie incomparabil mai eficiente si mai sigure de a fi folosite. Multa sanatate!

| marian37 a răspuns:

Daca nu folosiţi prezervativ nu are ce sa se rupa!

| AliTheo18 a răspuns:

Ori faci asta o data si gata, adica iti iei inima in dinti, asa este la inceput, ori cauti informatii despre asta, ca sa stii ce sa faci, si sa stii, e vorba si de baiat, nu numai de prezervativ.

| Chetys a răspuns:

In primul rând ca sa fi pregătită cum spui trebui sa n-ai frica ca se intampla una si alta, însă daca tu spui ca esti pregătită, fa-o... apoi la final încercări aman2 daca e spart, umplandu-l cu ala si daca doamne fereste e spart, iei pilula de a 2a zi, însă mai bine fi si precauta si fa-o la 1-2-3 zile dupa ce ai terminat ciclu menstrual, atunci e sansa foarte mica sa ramai gravida(dar nu imposibila) si stai si Putin mai linistita zic eu, sau cu 1-2 zile înainte sa-ti vina menstruatia, succes, ai grija

| alinalinutz5938 a răspuns:

Nu ești pregatita, tu vrei să o faci pentru că este la moda sa nu mai fii virgin de la 15, 16 ani.

| Alexandru_Robert_1987 a răspuns:

Cum a comentat si doamna nu esti pregatita. Si plus ca la 16 ani nu ai varsta normala pentru a intretine o relatie sexuala. Inca nu esti dezvoltata fizic si psihic pentru asta. Eu zic sa mai lasi sa treaca timp. Si toata viata o sa te saturi de asa ceva. Concentreaza-te pe altceva

| iamroxiiiiiiiiiiii1923938202020 a răspuns:

Consider ca ești cam mica pentru a-ti începe viață sexuală ...eu zic sa mai aștepți... părerea mea