| Pitic a întrebat:

Cum sa ii spun mamaei ca vreau sa imi incep viata sexuala, am 18 ani eu consider ca sunt pregatita.

15 răspunsuri:
| xFaith a răspuns:

Depide de relatia pe care o ai tu cu mama ta. Ai putea avea o discutie libera, deschisa. nu o lua pe ocolite, spune-i direct ce vrei sa i spui.
Ai putea spune despre relatia ta cu prietenul tau, ca a devenit una serioasa si implica sentimente profunde.
Sa iti zic cum a fost la mine? laughing
Eu am o relatie mai speciala cu mama, nu numai ca e imi e mama, dar eu o consider si cea mai buna prietena a mea, sora pe care nu am avut-o.
La inceput, mama nu era de acord. dar ii tot spuneam : Mamaaa. odata si odata tot o sa o fac! Am 18 ani jumate. fata de celalte fete, sunt virgina, nu m-am aruncat in tot felul de relatii cu gonlanii.
Mama ma tot contrazicea.
Dupa 7 luni am facut-o pentru prima oara cu el. apoi i-am spus mamei dupa 1 saptamana :
-Mamaa, doare rau prima data? smug
Mama: da.
Eu: Eu zic ca nu tongue.
Si de atunci mama si-a dat seama. Tot ea imi spune sa fiu atenta, sa nu raman insarcinata etc. Totul pana acum e bine chiar ma bucur ca pot vorbii cu mama despre orice.

Mult succes si la tine happy

| valentingb a răspuns:

De ce sa ii spui mamei? happy Ok, daca vrei sa ii spui, intr-o zi cand e mai vesela ii spui ca vrei sa discuti ceva cu ea, si ii spui ca te-ai gandit foarte mult la asta si probabil e o greseala (ca sa incolteasca in mintea ei ideea ca ai sa te mai gandesti, sau razgandesti) dar vrei sa incepi. Ce urmeaza dupa asta depinde de felul cum expui ideea si de felul ei de-a fi.

| MMihai a răspuns:

Eu ți-am scris la altă întrebare pusă de tine, cum să înveți la matematică!

Acum ai de dat bacul și asta ar trebui să te intereseze.

Înainte să îți începi viața sexuală trebuie să înveți cum să eviți o sarcină nedorită!

Erau niște cărți foarte bune, care explicau asemenea metode!

Igiena Intimă a femeii de Vlad Vasiliu
http://www.shopmania.ro/carti/p-igiena-intima-a-femeii-7857086
Sexologie Tudor Stoica
http://anticariatultau.ro/sexologie-f3l
Le găsești pe la biblioteci.

Ulterior, au apărut și alte cărți, pe teme similare, pe care însă, nu le știu, eu.

Ai putea să mai aștepți 3 luni și să îți dai pentru început bacul.

Trebuie să ai acordul familiei pentru viața sexuală, că trebuie să existe igiena necesară, pentru viața sexuală, că dacă o faci pe ascunselea, poți să te alegi și cu o sarcină nedorită.

| Amelya02 a răspuns:

E jenant. eu zic sa nu`i zici. ai 18 ani la naiba, esti mare. intreaba aici ce ai de intrebat. nimeni nu procedeaza asa.

| Fatamuntilor a răspuns:

Alfel trebuie luate lucrurile.Mai degraba ii ceri sfatul, o rogi sa-ti recomande un ginecolog.
Cand crezi ca si ea este relaxata, faceti ceva impreuna.Sa zicem ca o ajuti la gatit sau faceti impreuna o prajitura. Daca mama ta il cunoaste pe prietenul tau, iti va fi mult mai usor.

| drhotzu a răspuns:

Pai de ce ai vrea sa ii spui lu maica-ta?
adica inteleg ca poate ai o relatie foarte buna cu parintii, dar sunt unele lucruri pe care nu ar trebui sa le imparti cu ai tai... parerea mea!

| Iubibilăă a răspuns:

Daca esti pregatita, iti urez succes.
Pa, pa.

| MeConstantine a răspuns:

Buna,
De obicei acestea se spun dupa ce se intampla, sau parintii trebuie sa le discute cu tine fara sa intrebi. De undeva va trebui sa te informezi si cauta sa fii deschis sau deschisa sa-i ca sa stie si ea adevarul.
Oricum cand vei incepe viata sexuala te vei si comporta diferit si se va vedeawinking pentru ca se regleaza hormonii.

| Pitic explică (pentru MeConstantine):

Asa vrea sa discut cu mama inainte de a face acest pas deoarece ea are mai multa experienta si imi poate da cateva sfaturi, una este sa invat de la prietenele mele si alta cand imi spune mama mea

| MeConstantine a răspuns (pentru Pitic):

Buna,
Sunt de acord cu tine, dar orice experienta in acest sens este diferita, asa cum va fi si a ta. Daca vrei sa discuti cu mama inseamna planificare ceea ce nu inseamna ca o sa iasa tocmai bine. Cauta oricum sa abordezi subiectul din punctul de vedere al faptului ca tu esti majora si ca incepi sa te dezvolti. Pune problema din punctul de vedere al faptului ca iti doresti un sprijin si ca poate simti ca ai o legatura cu mama ta sa te ajute in acest sens.
Succes,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici-o funda? Doamne ce om...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai 18 ani ce *** mea, nu cred ca ai nevoie de parerea ei, doar fa-o si gata.

| AndyLavy a răspuns:

Dar de ce trebuie sa ii zici?laughing
Crezi tu ca ea o sa fie de acord? EU ma cam indoiesc.
Documenteaza-te despre acest lucru, protejeaza-te ai grija de tine si totul ar trebui sa fie ok.

| acnaib20 a răspuns:

Adu discutia despre asta, nu ii spune direct ca vrei sa faci pasul asta incearca sa dai doar de inteles "daca ar fi sa fac asta de acum ","o sa imi vina si mie timpul o data sa fac asta ","sunt cu capul pe umeri" etc. Si cel mai bun argument ar fi sa ii povestesti relatia care o ai cu iubitul tau.Fii sigura ca el e baiatul cu care vrei sa faci asta si ca nu vei regreta mai tarziu happy

| AndreYeN a răspuns:

Pur si simplu Faci si Gata sau astepti pana esti insarcinata apoi ii spui mamei tale ca ai un copil dar ii spus asa cu zambetu pe buze si fericita mama mea m-a nascut cand avea 16 ani, mult noroc!