| irina92_3183 a întrebat:

Am 17 ani.Pe data de 12 februarie am facut pentru prima oara sex cu prietenul meu intre orele 19 30-22 30.Mentionez ca am fost virgina.Ne-am protejat si in timpul actului a schimbat prezervativul dupa fiecare ejaculare. A doua zi, pe 13, pe la ora 10 dimineata mi-a venit menstruatia. Exista posibilitatea sa fiu insarcinata? Imi este foarte frica sa nu fi ramas ceva pe prezervativ in timp ce le schimba chiar daca se stergea inainte de folosirea unuia nou. El zice sa stau linistita pentru ca a avut grija sa nu se intample nimic.Am motive de ingrijorare? multumesc anticipat pentru raspuns.

Răspuns Câştigător
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Exista un risc, dar destul de mic! Spune-i sa nu se mai laude, desi e de inteles ca voia sa te linisteasca, dar el nu poate garanta asa ceva! E mai degraba chestie de noroc!
Mare atentie si pe viitor, si mai ales la igiena manuala ireprosabila!

14 răspunsuri:
| Malvina24 a răspuns:

Nu! stai linistita!

| fabiola a răspuns:

Ora nu are nici o importanta ci ziua! Daca ai un ciclu regulat, 7 zile inaintea datei de venire a menstrei iti dau o garantie in plus pe langa prezervativ si a respectarii regulilor de igiena!

| VodkaCoca a răspuns:

Pai in primul rand depinde cand trebuia sa-ti vina, si stiu ca daca ramai insarcinata se taie orice sangerare.happy

| pendula a răspuns:

Eu folosesc acelasi prezervativ de 4 ani de zile. Atata timp cat am apa la robinet il spal si il rolez ca la inceput. doar ca asta e partea grea. Pana acum am 2 fetite si un baiat in varsta de 2 3 si 1 an de zile. Si sunt foarte multumit de calitatea acestor prezervative ARO. In cazul tau. felicitari esti mamica.

| tuska a răspuns:

Parerea mea este ca nu ai motive, atata timp cat ati avut grija amandoi, mai ales ca dimineata ti a venit menstra.
Sa ai grija de acum in colo, ca este foarte simplu sa ramai, intr un moment de neatentie, protectia e foarte importanta!

| hax0r a răspuns:

Desi recomandata ar fi luna Ianuarie, 12 februarie e o data buna de facut sex pentru prima data. mai ales intre orele 20 si 23. 59 cand soarele este trecut de linia orizontului.in emisfera vestica. faptul ca ti-a venit ciclul la ora 10 pe data de 13 e ingrijorator. in intervalul 12. 33 si 13. 45 trebuie sa vina. e timpul sa consulti un doctor de specialitate. poate esti insarcinata

| T30D0RA a răspuns:

Nu ai motive de ingrijorare. Dupa ce ai scris mai sus inseamna ca prietenul tau te iubeste si are grija sa te simti bine. Stai linistita ca nu esti insarcinata. happy

| oleee a răspuns:

Pe data de 12 februarie am facut pentru prima oara sex cu prietenul meu intre orele 19 30-22 30.Mentionez ca am fost virgina.
neam dat si noi seama...stai linistita nu patesti nimicwinking

| Dj Boalca a răspuns:

Nu ai de ce sa te temi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu pentru ca marginea prez` nu atinge ''chestia'' lui.asta daca stie si e experimentat ins ex

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prezervativul e 95% sigur. Sau pe aproape. Poti sa ramai insarcinata dar asta nu e motiv de ingrijorare. Motiv de ingrijorare e atunci cand iti apar 2 linute pe testul de sarcina ( sau era doar una? )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, stai linistita... esti un pic paranoica. felicitari pentru acest pas in viata ta-consider ca varsta de 17 ani este ideala pentru a incepe viata sexuala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.deloc.

| irina92_3183 explică:

Am menstruatia regulata.chiar in perioada aceea trebuia sa imi vina.