| JustMe2099 a întrebat:

Am 17 ani si mi-am inceput viata sexuala. Sunt impreuna cu prietenul meu de mult timp si as vrea sa incep sa iau anticoncepționale, deoarece imi e frica ca vreodata nu o sa avem alta masura contraceptiva, cum ar fi prezervativul si, avand in vedere varsta, hormonii o sa ne-o ia inainte si nu vreau sa se întâmple ceva ce o sa regret. Intrebarea mea e daca pot sa iau anticoncepționale zilnice la varsta asta? Si daca o sa merg la ginecolog o să-mi faca el analizele sau o sa trebuiască sa ii aduc de la medicul de familie un istoric medical? Menționez ca nu fumez si nu am nici un fel de boală si nici nu am avut. Mulțumesc!

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Prezervativ folosit corect e o metoda de contraceptie foarte bune si mult mai usor de folosit la varsta voastra. Nu implica niciun control la medic, se poate cumpara de oriunde si nu cred ca e asa de greu sa aveti unul la voi

| Emilian65 a răspuns:

Anticonceptionalele nu le lua dpa capul tau. Ia-le la prescriptia unui medic ginecolog.

| Ionutszu a răspuns:

Anticonceptionale cumperi de la farmacie. Sunt fete si la 16 ani ce folosesc, important e sa nu lase o surpriza inauntru, si chiar daca iei anticonceptionale e si mai sigur cu prezervativ. Daca incepi sa iei ascunde-le bine, nu uita ca ele iti amana menstruatia, sa nu te sperii, si trebuie sa le iei zilnic minim o luna, aaltfel boom, ai grija cu ele, de aceea spun de prezervativ.

| suntserios a răspuns (pentru Ionutszu):

Mda, anticonceptionalele le cumperi de la farmacie dupa ce ti le prescrie medicul.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Ionutszu):

Pastilele anticonceptionale asigura o protectie mult superioara de circa 99% fata de protectia oferita/obtinuta de/prin folosirea prezervativului care este doar de 96-97%. In consecinta este ilogic sa folosesti un mijloc de protectie suplimentar al carui grad de protectie este mai mic.rolling on the floor Logica ta este de-a dreptul hilara.laughing