| JustMe2099 a întrebat:

Am 17 ani si mi-am inceput viata sexuala. Sunt impreuna cu prietenul meu de mult timp si as vrea sa incep sa iau anticoncepționale, deoarece imi e frica ca vreodata nu o sa avem alta masura contraceptiva, cum ar fi prezervativul si, avand in vedere varsta, hormonii o sa ne-o ia inainte si nu vreau sa se întâmple ceva ce o sa regret. Intrebarea mea e daca pot sa iau anticoncepționale zilnice la varsta asta? Si daca o sa merg la ginecolog o să-mi faca el analizele sau o sa trebuiască sa ii aduc de la medicul de familie un istoric medical? Menționez ca nu fumez si nu am nici un fel de boală si nici nu am avut.

4 răspunsuri:
| DeathIncarnate a răspuns:

Prezervative "draghe", poate si ala sa traga un fes pe cap.

| corbulalbrosu a răspuns:

Din moment ce ti-ai inceput viata sexuala si nu mai esti virgina ai putea sa folosesti INELUL NUVARING care in acest moment este cea moderna si cea mai eficienta metoda de protectie cu o eficienta de peste 99, 7%. Aceasta metoda de protectie este similara, aproape identica cu cea a pastlelor anticonceptionale insa cu diferenta ENORMA ca fiind introdusa in vagin hormonii trec in sange direct prin mucoasa vaginala si nu prin intermediul ficatului cum se produce in cazul pastilelor AC si astfel ficatul nu mai este stresat si "otravit". Citeste materialul si vizioneaza fimuletele de docummentare.http://www.contraboli.ro/inele-contraceptive-intravaginale-video/

| SkyPilot a răspuns:

Poti, dar e foarte bine sa discuti cu un ginecolog care sa iti prescrie ce ar fi mai potrivit pentru tine.
Anticonceptionalele nu protejeaza impotriva BTS. Nu spun ca prietenul tau umbla prin alte parti, dar poate fi purtatorul anumitor boli chiar daca nu a facut nimic si fara sa stie de ele.
In plus, trebuie sa stii ca singurul sex absolut sigur este cel pe care nu il faci. Si anticonceptionalele au o eficienta limitata (tipic 95-99.7%), si ar fi bine sa citesti acest articol ca sa stii ce factori le diminueaza eficienta:
http://www.sfatulmedicului.ro/......lelor_7792
O idee buna ar fi ca intotdeauna sa folosesti simultan cel putin doua metode contraceptive pentru a reduce si mai mult riscul. Desi multi il recomanda, si prezervativul are statistic o eficienta pe la 95% datorita greselilor care se fac.

| ychigo a răspuns:

Automat ginecologul iti poate face analize. Mai mult decât atât pentru fericirea si liniștea, voastră faceți rost de prezervative! Nu are nici un sens sa vi-o stricați de acum cu griji. Succes!