| CosminaTudosse a întrebat:

Am 17 ani..si pana la varsta asta am avut doar 2 relatii foarte scurte (in mare parte din cauza timditatii) si privind la alte fete care si-au inceput viata sexuala de pe la 14 ani ..ma simt aiurea..si m-am decis sa-mi incep viata sexuala cu un baiat de care ma simt atrasa fizic..si care este foarte experimentat in legatura cu domeniul asta (el are tot 17 ani insa e mult mai matur in gandire).asa si as vrea sa-mi incep viata sexuala cu el, chiar daca sunt constienta ca nu voi avea o relatie cu el de lunga durata(e un afemeiat).dar acum ma gandesc la regretele de a 2-a zi..sa nu-mi para rau..insa chiar vreau sa scap de aceasta eticheta de ~virgina~.ce sa fac? mai ales ca eu am si sentimente pentru baiatul asta, el nu.

Răspuns Câştigător
| sofisis a răspuns:

Ok. Deci...cea mai mare prostie este sa crezi ca poti atrage un baiat cu sex oferit asa... oricand si doar pentru ca el ti-o cere.
Niciodata un barbat/baiat nu va incerca sa te cunoasca DUPA actul sexual. Eventual o sa mai apeleze la tine de cateva ori pentru sex, cand n-o mai avea pe altcineva la indemana dar ATAT.
O sa se faca sigur ca nu te cunoaste, or sa afle toti prietenii lui (cel mai probabil) iar fata de tine se va comporta ca un tampit ca sa dea el bine, te va cauta in privat, te va ameti cu 2-3 vorbe, va face iar sex cu tine dupa care va relua comportamentul de badaran. Cam asta ii e tipologia baiatului in cauza. Daca tu crezi ca e ok pentru tine, fa-o. Dar NU iti face iluzii ca va fi ceva mai mult intre voi decat cateva nopti.
Avand in vedere ca stie ca esti virgina si totusi incearca, inseamna ca el este un om pentru care virginitatea nu face doi bani.E normal sa fie asa. Dar este de asemenea destul de dur pentru fata cand e asa.
Gandeste-te bine, cantareste pe toate partile si asteapta-te la ce e mai rau. Daca se nimereste sa fie totusi bine, cu atat mai bine. Dar daca nu, macar sa nu poti fi acuzata ca te-a luat prin surprindere.

31 răspunsuri:
| DNSK a răspuns:

Mor cand va vad asa naive! mah fata, gura lumii face cel mai bun sex oral! nu poti dormi noaptea ca lumea vorbeste? mai nou pentru voi virginitatea e un handicap? eu unul sunt mandru de tine ca nu ai fost ca celelalte fetite de 12 ani, in loc de papusi se jucau cu pl. fii mandra de tine. iti dau un sfat pur prietenesc, fa-o cu cine simti, nu o fa ca asa trebuie. te-as strange de gat cu mana mea cand vad ca ai potential si minte deloc. o sa plangi mai tarziu ca iubesti si nu poti sa-i dai LUI ce i se cuvine. cine ti-e de vina ca i-ai dat afemeiatului, care a 2 a zi uita cine esti si se lauda cu cate *** la zi. treaba ta, dar pune-ti in miscare creierul ala, ca de prost nu-i prost si e pacat sa-l lasi prada atrofierii

| anonim_4396 a răspuns (pentru DNSK):

Ce i se cuvine lui?

Potential si minte deloc... Ce potential are ea? Acela de a ramane virgina? Virginitatea e o calitate mai nou?

| CosminaTudosse explică (pentru DNSK):

Dar chiar simt sa o fac cu baiatul asta...chiar am fost impreuna cateva zile anul trecut...iar acum o saptamana tot asa am fost la el acasa si m-am simtit foarte bine in compania lui ..ne-am sarutat si am facut petting..si da sunt constienta ca el doar asta isi doreste de la mine.dar la cat ghinion am avut pana acum in dragoste, am zis ca ce sa stau sa astept ~persoana potrivita~ care oricum nu va veni prea curand..asa ca voi face ce voi simti

| DNSK a răspuns (pentru CosminaTudosse):

Fa ce vrei, dar o sa ajungi tu la vorbele mele. numai ca va fi mult prea tarziu sa mai faci ceva. bafta mare

| DNSK a răspuns (pentru anonim_4396):

Si afemeiatul asta crezi tu ca merita ce are ea mai de pret? mhm..si de cand e un defect virginitatea? prietenas, ramai tu la fifa ta sau WOW, noi incercam sa ne descurcam si fara tine

| anonim_4396 a răspuns (pentru DNSK):

Inaite de a deveni, fara motiv, agresiv pe internet, bea un pahar cu apa, poate te mai linisteste. In plus, e un obicei sanatos, te fereste de penibil.

Eu nu am sugerat ca virginitatea ar fi un defect. M-a surprins sa aflu ca este o calitate. Pe mine parintii m-au invatat (intre reprizele de fifa si wow) ca inteligenta, empatia, buna crestere sau spiritul de sacrificiu ar putea fi catalogate ca si calitati. Nu mi-au spus niciodata ca o bucatica de piele din vagin reprezinta o calitate. Acum, nu stiu cine te-a crescut pe tine, dar inclin sa cred ca nu au reprezentat o elita (poate doar la ei in trib) din moment ce progenitura lor considera ca o bucata de piele poate fi catalogata ca si "ce are o femeie mai de pret".

Si, pretenas, ai omis sa-mi raspunzi la intrebarea referitoare la potential. Care e acest potential despre care vorbesti? Exista o metoda noua de a afla potentialul indivizilor in functie de pielea din vagin? Pari inteligent, ca si cea care a pus intrebarea de altfel, si ma intreb daca nu cumva stii tu ceva ce eu inca nu am aflat despre potential.

As mai vrea sa subliniez cum apreciez faptul ca esti mandru de ea pentru ca nu e ca si alte fete de 12 ani. In aceeasi masura pot fi eu mandru despre o fata de la celalat capat al lumii, pentru ca tocmai a invatat sa isi faca funda la pantofii sport. Pentru ca asta inseamna mandria, sa fii mandru de faptele unor oameni care nu au nici o legatura cu tine si pe care tu nu i-ai afectat cu absolut nimic. Bravo, pretenas, sunt mandru de tine ca nu esti ca Naomi!

Si, pretenas, data viitoare cand iti dai basini de superioritate asigura-te ca nu ai demosntrat ca esti foarte prost cu doar cateva minute inainte. E nesanatos si iti poate afecta increderea in sine. Acum nu e niciun pericol, pe voi nu va prea afecteaza lucrurile evidente. Dar, in viitor, lipsa de stima iti poate da universul peste cap.

| DNSK a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am timp sa-ti citesc romanele, sincer. orice ai scris tu acolo e asa! am vazut din romanul tau, asemanator aghatei christie, ca m-ai facut agresiv..si pe internet. copilule, pune mana si citeste lectura de vacanta si lasa-ma-n pace. bafta mare

| anonim_4396 a răspuns (pentru DNSK):

E hilar cum pentru unii cateva randuri seamana cu un roman. Daca unul dintre noi are nevoie sa citeasca niste lecturi de vacanta acela este cel care confunda 5 paragrafe cu un roman. Vezi ca te-am facut si prost, nu numai agresiv. Bine, eu doar ti-am adus la cunostiinta, vina ar trebui sa si-o asume parintii tai.

| DNSK a răspuns (pentru anonim_4396):

Copilu, ce ai? frustrat? agresat de altii pe cs? vezi-ti frate de ale tale

| anonim_4396 a răspuns (pentru DNSK):

Pai tu esti "ale mele", momentan. Mi-ai captat atentia prin usurinta de a incerca sa pari superior in pofida tuturor argumentelor care sunt impotriva ta. Imi place cum ma faci copil si ma trimiti la calculator sau la lectii in timp ce e evident ca tu ai carente pe mult mai multe planuri.

Vezi ca treaba cu "frustrat" e argumentul universal al cretinilor si al printeselor, pentru ca ei nu au inteles niciodata ce este frustrarea si anume mecanismul principal motivational in dezvoltarea conditiei umane. Dar tu stiai toate astea, pentru ca esti matur si inteligent...

| DeeaMarry a răspuns:

Copii fara minte!
Mai fato, tu gandesti un pic inainte sa debitezi tot felul de tampenii?!
Ai 17 ani si mintea unei fete de 10.
Dar ce noroc ca ai avut privilegiul de a fi impreuna cu el cateva zile, anul trecut...
Ala e mai imatur decat tine, te asigur.
Iti meriti soarta!

| sofisis a răspuns:

Fata draga, daca mi-ai fi zis ca vrei cu el pentru ca te atrage maxim si nu-ti pasa ce se intampla dupa, ti-as fi zis ca e ok. Chiar daca nu ai o relatie cu el.
Dar pentru ca motivatia ta e sa scapi de o eticheta....stai in banca ta ca o sa iti para extrem de rau dupa.

| CosminaTudosse explică (pentru sofisis):

Vreau sa scap de eticheta asta..insa nu e cu oricine.mie imi place foarte mult de baiatul asta..si nu de o saptamana, o luna..ci de mult timp

| Vektor a răspuns (pentru CosminaTudosse):

Daca tu vrei neaparat..noi nu te oprim ca nu avem cum.

apropo, daca te dezvirginezi cum ai sa procedezi sa scapi de eticheta de virgina? ai sa postezi pe facebook ca ti-ai spart supapa? un slefie in mijlocul actiunii? ca nu inteleg cum scapi de eticheta?
prietenii tai cum o sa-si dea seama ca tu nu mai esti virgina? o sa ii inviti la un fel de "majorat" al dezvirginarii? faci ca in noaptea nuntii cu cersafu?

pe bune ca voi astia tineri nu prea va duce capu' sau am imbatranit noi prematur? laughing

| CosminaTudosse explică (pentru Vektor):

E vorba ca ma voi simti eu mai in rand cu prietenii mei, mai sigura pe mine ..atat.ce anunt pe facebooklaughing si acu e cam aiurea sa-ti auzi prietenii si colegii vorbind despre cat de super e ~sexul~, nu stiu. poate pentru altcineva virginitatea e o virtute, eu sincer o vad doar ca pe o problema de care vreau sa scap..insa nu cu oricine, ci cu baiatul de care ma simt foarte atrasa si pe care-l plac de mult timp.

| Alcyon a răspuns (pentru CosminaTudosse):

Nu te lua dupa prietenii de pe facebook, draga mea. In adolescenta toti se dau grozavi, chiar daca lucrurile nu stau chiar asa. Nu trebuie sa crezi chiar tot ce ti se spune. Eu, ca femeie, iti pot spune ca sexul nu inseamna numai placere (mai ales pentru tine, ca fata), ci si probleme. Dar go ahead, culca-te cu tipul ala. Sa nu plangi daca iluziile iti vor fi spulberate si sa nu vii pe TPU sa ne intrebi (ca alte inconstiente), daca ai ramas gravida sau ai luat vreo boala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Vektor):

Nu e vorba neaparat de prostie, mai degraba de imaturitate. Tinerii sunt foarte influentabili, e momentul in care trebuie neaparat sa faca parte dintr-un grup, spiritul de apartenenta nu e niciodata atat de puternic ca in adolescenta.

E motivul principal pentru care tinerii se apuca de fumat, droguri, alcool, sport, jocuri pe calculator sau oricare alta activitate menita sa impresioneze. Au nevoie de un grup si de un anumit statut, motiv pentru care sunt dispusi sa mearga destul de departe.

| Alcyon a răspuns (pentru Alcyon):

Si am o nelamurire... Ce fel de prieteni ai? Nu te supara, dar cred ca-s complet lipsiti de educatie, daca povestesc pe facebook ce fac ei in pat. Astea ar trebui sa fie niste lucruri intime. Asta-i generatia Coca Cola! Fara creier si fara cei sapte ani de-acasa.

| Alcyon a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ai putina minte, iti dai seama ca nu esti oaie, sa te iei dupa altii. Si eu am fost adolescenta si-mi aduc aminte ca-mi placea sa-mi sustin punctul de vedere, nu sa fac ce face turma. De fapt, imi displacea profund spiritul de turma.

| Hakuouki a răspuns (pentru CosminaTudosse):

Mi-e lene sa citesc chiar toate mesajele, dar vad ca tu vrei neaparat sa te f***, atunci mergi draga mea din floare-n floare si bucura-te de viata, dar daca vrei neaparat ajutorul nostru, de ce nu-l accepti, ca vad ca indiferent de ce ti se spune nu ti cont, vrei neaparat pl? Esti sigura ca eticheta de "cu***" iti va placea mai mult? Esti doar un copil fara minte care nu stie sa se bucure ca nu este ca toate celelalte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alcyon):

Daca iti displacea profund spiritul de turma atunci nu poti face o comparatie intre tine si cea care a pus intrebarea. De fapt, nu poti face comparatia intre tine si majoritatea tinerilor din orice generatie. Generatiile sunt definite de o mentalitate de turma, majoritatea tinerilor vor avea anumite preferinte in comun si asta ii va defini. Exceptii vor exista intotdeauna dar nu generalizezi dupa exceptii ci dupa majoritate.

Nu am spus ca incapacitatea intelectuala sau lipsa unei educatii, care sa traseze niste standarde, nu ar fi si ele de blamat, am spus doar ca trebuie tinut cont si de cat de influentabili sunt tinerii si cat de mult conteaza pentru ei sa fie acceptati in anumite grupuri.

De exemplu, pentru cea care a pus intrebarea virginitatea este o povara si asta spune multe despre cum functioneaza tinerii. Tu gresesti pentru ca o judeci pe ea dupa standardele tale fara sa intelegi ca ea nu este ca tine. Nu stie lucruri pe care tu le stii, nu judeca faptele prin aceleasi filtre si nu are pasiunile sau aspiratiile tale. Ea traieste in lumea ei si incearca sa faca ceea ce crede ca trebuie sa faca pentru a primi acceptul prietenilor si a nu mai fi judecata, cam la asta se rezuma totul.

| sofisis a răspuns (pentru CosminaTudosse):

Repet, problema nu e ca e sau nu cu oricine. Daca ar fi fost intr-adevar o simpla problema, nu te-ai fi intrebat ce se va intampla dupa. Faptul ca te preocupa ca a doua zi o sa ai regrete, demonstreaza clar ca NU esti pregatita emotional pentru sex cu o persoana cu care nu ai de impartit decat atractie sexuala. Daca nu vedeai virginitatea ca pe ceva important, nu te gandeai la atatea consecinte. O faceai si gata.
Eu cred ca te minti singura cu ceva. Nu stiu daca cu faptul ca vezi virginitatea ca pe o problema, daca vrei doar o scuza sa incerci cumva sa il atragi pe baiatul asta...nu stiu exact de ce te ascunzi.
Sexul nu e mare branza. Sincer. E frumos, e placut dar nu te gandi ca e ceva extraterestru. La un moment dat devine chiar rutina pentru unii.Alte ori preferi sa iti bati cuie in talpi decat sa faci sex, pentru ca nu ai chef. Ideea e ca multa lume idealizeaza notiunea de sex si li se pare ceva asa....maret.
Nu e. Dar are multe consecinte. Sexul facut cu persoane care nu te respecta decat in pat te poate transforma intr-o persoana depresiva si iti poate afecta increderea in sine.
De asemenea, isi poate pierde din "farmec" si poate deveni ceva ...uzual. Pentru tine. Nu vorbesc de parteneri. Ca pe parteneri ar trebui sa ii doara fix in cot de virginitatea ta.
Gandeste-te bine daca intr-adevar esti sincera cu tine sau nu.
Daca tu crezi ca e ceva ce iti distruge viata sociala si vrei neaparat "sa scapi" de ea, fa-o. Dar fa-o fara sa ai regrete dupa. Indiferent ce s-ar intampla. Indiferent cine ar afla.Si indiferent de ce va zice urmatorul. Pentru ca vei intalni un baiat pe care sa il iubesti, sa te iubeasca si sa ai ghinionul sa fie un tampit la capitolul asta si sa conteze foarte mult pentru el cati parteneri ai avut inainte. Regretele la femei mai mult de aceea apar...din cauza barbatilor.

| sofisis a răspuns (pentru Alcyon):

E, uite d'aia ne intelegem noi doua atat de binewinking

| CosminaTudosse explică (pentru sofisis):

Ai mare dreptate, ma cam mint singura...nu mi-e mie neaparat de pierderea virginitatii..ci mi-e de baiatul asta care imi place foarte mult..si mi-a facut apropouri legate de sex..insa eu l-am refuzat zicandu-i ca sunt virgina, si ca trebuie sa treaca mai mult timp pentru asta.iar dupa episodul ala s-a impacat cu fosta iubita care ii ofera ceea ce vrea el...si acum nu stiu, ca omu de cateva zile se face ca ploua..si eu fiind indragostita de el..cam vad asta o modalitate de a-l atrage.dar stiu ca ar fi in zadar, ca e un afemeiat.dar off..sunt o naiva..stiu.dar daca ar fi sa-mi pierd virginitatea cu el chiar nu mi-ar parea rau..insa mi-ar parea rau daca dupa s-ar face ca nici nu ma cunoaste.

| sofisis a răspuns (pentru CosminaTudosse):

Ok. Deci...cea mai mare prostie este sa crezi ca poti atrage un baiat cu sex oferit asa... oricand si doar pentru ca el ti-o cere.
Niciodata un barbat/baiat nu va incerca sa te cunoasca DUPA actul sexual. Eventual o sa mai apeleze la tine de cateva ori pentru sex, cand n-o mai avea pe altcineva la indemana dar ATAT.
O sa se faca sigur ca nu te cunoaste, or sa afle toti prietenii lui (cel mai probabil) iar fata de tine se va comporta ca un tampit ca sa dea el bine, te va cauta in privat, te va ameti cu 2-3 vorbe, va face iar sex cu tine dupa care va relua comportamentul de badaran. Cam asta ii e tipologia baiatului in cauza. Daca tu crezi ca e ok pentru tine, fa-o. Dar NU iti face iluzii ca va fi ceva mai mult intre voi decat cateva nopti.
Avand in vedere ca stie ca esti virgina si totusi incearca, inseamna ca el este un om pentru care virginitatea nu face doi bani.E normal sa fie asa. Dar este de asemenea destul de dur pentru fata cand e asa.
Gandeste-te bine, cantareste pe toate partile si asteapta-te la ce e mai rau. Daca se nimereste sa fie totusi bine, cu atat mai bine. Dar daca nu, macar sa nu poti fi acuzata ca te-a luat prin surprindere.

| Alcyon a răspuns:

Trebuie s-o faci prima oara cu un baiat cu are ai o RELATIE in adevaratul sens al cuvantului. Nu de cateva zile, nici de cateva saptamani. Virginitatea nu e un defect. Vrei sa ajungi ca fetele alea inconstiente, care se culca cu nu stiu cati si pe urma stau la coada la usa ginecologului? Ai idee ce inseamna un avort, sau ce-i aia sa faci o BTS?! Sunt boli de care nu mai scapi toata viata. Daca ceilalti se arunca in prapastie, te arunci si tu cu ei? Fetele de care vorbesti s-ar putea sa nu apuce varsta de 40 de ani. Ce-ti trebuie sa te culci cu baiatul ala, de care stii prea bine ca e un afemeiat? Invata mai intai ce inseamna o relatie, ce inseamna sa iubesti si pe urma, restul va veni de la sine.

| Blamely a răspuns:

E chiar de bine, nu știu de ce te simți prost. Dar dacă chiar nu-ți convine, cel mai ușor lucru din lume e să minți.

| Vektor a răspuns:

Nu ti-o trage cu el ca mai tarziu o sa-ti para rau happy

la 17 ani inca esti tinerica stai calma.

| BTWIN a răspuns:

Nu e un lucru rau sa fii virgina.Ori mai greu ori mai usor, toate vin la timpul lor.Nu iti recomand sa faci ceea ce vrei tu...mai ales ca nu poti avea o relatie cu el.

| TeckTonik997 a răspuns:

Eu zic ca esti un pic prostuta. Si da, am zis-o asa direct. Tu imi pari o fata cumsecade, la locul ei, nu o piti cu fusta cat batista. Nu ai nevoie de asa ceva, crede-ma. Pe langa asta nu vei rezolva nimic, ba te vei simti mult mai rau apoi. Tu gandeste-te la faptul ca, intr-o zi, nu se stie cand, va veni un baiat care te va placea asa cum esti si te va iubi, respecta etc si lui ce ii dai? Ceva folosit de altul care nu merita si nici nu vrea in mod special. Si da, virginitatea e o calitate.

| BornToBeLoved a răspuns:

Eu zic
Sa te
Mentii
Virgina...
O sa aprecieze
Cel
Cu care deciZi sa
Ramai!

| selfieimage a răspuns:

rolling on the floor Hai ca am auzit-o si pe asta? Ce tot vorbesti copila? Virginitatea nu reprezinta un lucru de care sa iti fie rusine, ci de care sa fii mandra, ba nu scuza-ma, foarte mandra. Mandreste-te ca esti unica, ca esti diferita, originala, ca ai reusit sa-ti petreci copilaria asa cum trebuie. Ce naiba te-a apucat sa consideri asta un defect? Alea pe care le stii tu ca si-au inceput viata sexuala la 14 ani, nici macar nu stiu ce inseamna dragoste, nici efectele pe care le implica inceperea vietii sexuale si nici imaginea lor de peste ani: niste femei cu moravuri usoare, fara personalitate si probabil si infertile. Sunteti naive rau, voi generatia asta. Lasa-ti naibii sexul si baietii si apucati-va de scoala. Sora mea a fost virgina pana la 22 de ani, ai auzit? 22 de ani, si nu regrta o clipa acest lucru. A avut iubiti la viata ei, dar mai mult de 3 luni nu a stat cu nimeni, ca doar stim cum sunt unii baieti. Si-a vazut de scoala, de cariera, acum este politista si are o familie perfect. Dupa cum observi nu a ramas nemaritata sau....altele. laughing Vezi-ti de scoala si lasa prostiile, ca peste ani, o sa regreti asta. Ai timp toata viata pentru asta, de ce vrei sa ti-o strici? happy