| MaiaGeorgy a întrebat:

Peste cateva luni fac 17 ani ..si ma simt complexata pentru ca la varsta asta sunt inca virgina...multe din prietenele si colegele de clasa deja si-au inceput-o chiar si de la 14 ani..si problema mea cea mare e timiditatea, pana la varsta asta avand doar 3 relatii, si alea scurte...deci mi-e foarte greu sa ma deschid in fata baietilor, mai ales in fata celor pentru care am sentimente..si acum nu stiu, dar nu vreau sa imi fac o relatie si sa imi incep viata sexuala doar asa, pentru ca si ceilalti au facut-o..si totusi, ma simt atat de complexata fiind virgina la varsta asta.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei!happy
Nu ai pentru ce sa te simti complexata, crede-ma. Adica o fata cuminte si la locul ei, care nu are in cap numai sex si baieti, este foarte normal. Adica, ce? Crezi ca colegele tale daca si-au inceput viata sexuala la varsta de 14 ani au facut bine? Sau si-au facut bine? Raspunsul este nu! Nu te grabi cu acest lucru, nu-ti grabi copilaria!
Sunt aproape in aceeasi situatie ca tine, sunt la fel de timida! Dar cand intalnesti baiatul potrivit, vei simti cu adevarat acest lucru! Si chiar daca esti cu vreun baiat, nu incerca sa faci sex cu el inca din prima sau a doua luna cu el..pentru ca nici nu il cunosti plus de asta poti sa ai sentimente si el sa te lase balta! Nu te grabii, toate vin la timpul lor. Sunt sigura ca vei intalni un baiat la fel de rusinos si totodata simpatic ca tine cu care te vei intelege de minune. Baga la cap, sfat: nu-ti grabi copilaria, toate vin la timpul lor, cu cat e mai tarziu cu atat mai bine!:*
Celelalte fete care se lausa cu acest lucru nu e nimic de capul lor si nu vor creste in ochii nimanui! Mai degraba privirile vor fi atrase spre o fata cuminte si la locul ei!happy

| MaiaGeorgy explică (pentru anonim_4396):

Da ..sunt prea cuminte si in ziua de azi baietii cauta fete indraznete.dar nustiu..eu nu vad virginitatea ca pe o mare chestie..sincer o vad ca pe un complex, de care ar trebui sa scap...si desi mi se spune ca sunt draguta, nu-s nici slaba nici grasa..eu nu ma vad asa..si nu stiu dar mereu am avut ghinion in dragoste..si acu n-am nici o relatie..nustiu dar nu ma vad intr-o relatie de lunga durata..mai ales ca toti cu care am avut relatii au fost afemeiati..si mi-au lasat un gust amar relatiile..si nu stiu ce sa fac.dar trebuie sa ma resemnez ca n-o sa dau de acel cineva..pt ca nu cred ca e si pentru mine.

36 răspunsuri:
| OanaG a răspuns:

Nici nu stiu ce sa zic, dar un lucru e cert..adolescentii au tampit! DAAA, asa e!

Cum pana mea, sa fii complexata, tu nu te lua dupa colegele tale..asteapta ca-ti va veni si tie randul. Poate dai peste unu care te ...asa, si te lasa.ce mai faci atunci?

Daca vb de complexe, de-acum cred ca te si deranjeaza, e incomod ca esti virgina! Nu stiu ce-i in capul tau.

| 666_7474 a răspuns:

Buna! Nu trebuie sa te simti DELOC complexata, pentru ca virginitatea este ceva personal, nu trebuie sa stie toata lumea ca esti. Fiecare faca asta cand simte, nu cand vor ceilalti. Vei gasi la un moment dat persoana potrivita cu care chiar iti vei dori sa faci asta si iti vei da seama de ce ai asteptat. Ca sa iti mai dau un argument, sexul in perioada adulta (peste 18-20 de ani) este mult mai bun decat cel adolescentin. Succes! :*

| DeeaMarry a răspuns:

Stii de ce ar trebui sa te simti complexata? Ca nu ai beneficiat de o educatie buna din partea parintilor tai.
Si stii de ce? Pentru ca tie nu ti-a vorbit nimeni de cancerul de col uterin, de riscurile pe care le implica o relatie sexuala (la orice varsta!), despre cat de vicleni sunt baietii si despre cat de frumos si sanatos este sa iti incepi viata sexuala cu viitorul sot.

Apache
| Apache a răspuns:

Nici nu vrei atentie.

| mimiwewem a răspuns:

TU nu trebuie niciodată să fii complexată de așa ceva. Eu una îmi doresc să fiu din nou și să nu mai trec prin ceea ce am trecut.
Consideră virginitatea asta a ta ca pe o comoară ce o mai ai și prețuiește-o! Nu spun să rămâi toată viața așa, dedică-te celui care te iubește și îl iubești, construindu-vă o relație frumoasă plină de încredere și iubire. Asta când o să-ți faci un iubit...dar, nu te oferi din prima, pe tavă.

| MaiBineAnonimDecatCriticat a răspuns:

Te simti complexata ca esti încă virgina la 17 ani? Ridicol! Ar trebui sa te simti complexata atunci când doamne fereste nu ai o mana sau un picior, ochi etc. Dar nu in cazul asta. Fii mandra ca faci parte dintre cele care nu si-au dat virginitatea asa de repede oricui. Nu mi se pare normal. Si eu am avut doar 3 relatii si am ajuns acum sa am una serioasa de 2 ani de zile. Gratie mie. Ai grija ce faci si cui i-o dai daca chiar vrei sa iti vinzi inocenta si timiditatea.

| neutrino a răspuns:

Viata sexuala nu se incepe pentru a da bine in fata "gurii lumii", chiar daca se pare ca totusi asa este "cool". Venim la vorba lui Marin Sorescu, care in Randuieli spune: "S-a intors lumea cu curu-n sus...". Am ajuns sa ne fie rusine de frumusetea puritatii noastre, trebuie neaparat sa ne balacim in noroi, pentru a fi in randul lumii?

| Fatamuntilor a răspuns:

Lasa complexele ca abia de varsta asta in mod normal ar trebui sa-ti incepi viata sexula.
Virginitatea nu e boala de care trebui sa scapi cu orice pret si (sau) la o anumita varsta, si nici sexul nu este o competitie care o face primul.
Tmiditatea ta este un atu in acest caz pentru ca nu trebuie sa faci sex doar ca ai relatii de scurta durata.
Lasa timpul sa treaca si vei cunoste un baiat care sa te iubeasca, sa te respecte si cu care iti vei incepe viata sexuala.Cu siguranta ca vei scapa de complexe, de timiditate, vei fi pregatita din toate punctele de vedere.

| Doub a răspuns:

laughing))waaw asa e. ai 17 ani si esti virgina..incredibillaughing)ok,scuza-mi ironia, dar acum serios tu chiar nu iti dai seama ca virginitatea este demnitatea unei fete? chiar vrei sa distrugi ce ai tu mai de pret? da.da. poate suna ciudat, dar tie nu ti se pare absurd sa faci ceva doar ca sa semeni cu ceilalti? Eu sunt atat de fericita cand vad cat de diferita sunt de oamenii din jurul meu in comportament si in gandire..De ce ai vrea sa semeni cu ceilalti? De ce nu vrei sa fi diferita, speciala?

| MaiaGeorgy explică (pentru Doub):

Nu stiu ..adica..ma simt aiurea stind ca sunt printre putinele fete din clasa care mai sunt virgine la varsta asta laughing si e aiurea, mai ales ca nici nu am o relatie sau ceva.

| Doub a răspuns (pentru MaiaGeorgy):

Ar trebui sa fi mandra de asta!happy Nu-ti distruge adolescenta din cauza asta!happy

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Urla hormonii?

| Alcyon a răspuns:

Draga mea, ai abia 17 ani! De ce-ti faci astfel de probleme? De timiditate vei scapa automat, cand vei iesi in lume si vei fi nevoita sa-ti castigi existenta. Nu te mai lua dupa colegele tale. Crede-ma, fetele alea pana la 20 de ani or sa se umple de boli, fiindca relatiile din adolescenta nu tin. Azi umbla cu unul, maine cu altul. Prezervativul te protejeaza doar 70% de boli, deci iti imaginezi la ce pericole se expun. Nu mai spun ca multe nici nu-si dau seama ca-s bolnave, deoarece unele boli venerice sunt asimptomatice si stau asa. Iar treaba se agraveaza si se trezesc pe la 25+ de ani ca nu mai pot avea copii, de la o chestie luata in adolescenta si netratata. Ce sa mai pomenesc de sarcini nedorite sau de avorturi! Nu ti-e bine cum esti? O sa vina si randul tau mai devreme sau mai tarziu. Nu e bine sa grabesti lucrurile.

| Seepty a răspuns:

Eu zic sa mai astepti pentru ca ai timp. Nu iti pierde virginitatea cu oricine dupa care iti da papuci. Asteapta si tu o persoana de incredere care o iubesti in primul rand si dupa gandeste-te la sex.

| AgathaRo a răspuns:

Ceva de apreciat si foarte rar intalnit. Majoritatea fetelor sunt "sparte" inainte de-a ajunge la liceu.Unu care te place asa cum esti, toate la timpul lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Complexată doar pentru simplul fapt că ţi-ai păstrat puritatea? Eu nu mă voi simţi complexată nici la 25 de ani ( dacă nu mă căsătoresc până atunci ) aşa că ar trebui să nu te mai simţi aşa. Dacă cineva va râde de tine că încă mai eşti virgnă spune-i că tu ca ea poţi ajunge oricând, dar ea ca tine NICIOADATĂ! Fii deşteaptă şi nu lăsa "gura lumii" să te tragă în jos. Alege înţelept!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai 17 ai nu 69. Virginitatea e ceva normal pentru varsta asta. Daca celelalte sunt curve nu trebuie sa fii si tu la fel. Tu decizi cand iti incepi viata sexuala, nu altii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ești proastă!

| Hαppiηеss a răspuns:

Vobesti de parca ai avea 30 de ani si ai fi virgina.
Da, la varsta aia te-as intelege dar la 17 ani nu mi se pare nimic anormal... din contra e un lucru bun.
Din punct de vedere medical este indicat sa iti incepi viata sexuala dupa varsta de 18 ani, cand organismul tau e complet dezvoltat.
Daca incepi mai devreme risti ca pe viitor sa ai niste afectiuni ginecologice, principala cauza a aparitiei cancerului de col uterin este inceprea vietii sexuale mult prea devreme.
Vrei si tu ca peste cativa ani sa faci poteca la ginecolog?
Sexul nu inseamna numai placere implica si multe riscuri.

Răspuns utilizator avertizat
| RexCuParuCret a răspuns:

Uite alta fata fara un cap pe umeri!
Daca alea erau tarf.e vrei sa ajungi ca ele sa ti-o tragi prin scari de bloc?
Da nu-i greu sa te dezvirginezi du-te seara la ora opt pe centura si zici ca prestezi pe gratis.
Eu cred ca nu asta e ceea ce iti doresti cu adevart si sper ca asa crezi si tu.

| bestialu96 a răspuns:

Eu sunt baiat si la varsta ta deja aveam expert. eu nu mai am intalnit fata virgina la 17 ani just sayin

| SeeDifference a răspuns:

Wow asteapta momentu potrivit. Ce daca toti oameni fac sex de la 14 ani? Daca asta inseamna sa fii normal eu prefer sa fiu anormal! Stai calma ca nu o sa te judece nimeni pentru asa ceva.

| Cigarettă a răspuns:

Eşti amuzantă rolling on the floor)))))).
Şi eu peste 4 luni împlinesc 17 ani. Până acum am avut vreo 3 relaţii care nu au durat mai mult de o săptămână [epic fail. ]
Revenind : DAcă altele nu mai sunt virgine şi tu trebuie să fi la fel? Înţeleg că aşa e "moda" : la 14 ani s-a dus virginitatea. Eu îţi sfătuiesc să pui mâna pe carte şi să laşi "virginitatea" la locul ei. Când vei avea un iubit pe care-l vei iubii şi vei simţi nevoia s-o faci, o vei face, dar cât timp vrei să-ţi "pierzi virginitatea" doar pentru că eşti complexată pe acest subiect deja exagerezi...
Oricum faci ce vrei, este viaţa ta, dar îţi spun din propria perspectivă nu trebuii să fi şi tu ca altele, nu te simţi pregătită nu o faci şi mai ales cu un NECUNOSCUT pentru care nu simţi nimicwinking

| AnkaAncuta a răspuns:

Mda si eu tot la fel. peste 5 luni o sa fac 17 ani... si nu inteleg de ce vrei sa faci asta, sa.ti incepi viata sexuala doar pentru ca asa ai vazut la alte colege/prietene... si ca sa.ti zic ceva eu pana acum nu am avut niciun prieten si nu am murit straight face eu iti zic mai bine sa astepti macar 1-2 ani pana gasesti persoana potrivita, pentru ca banuiesc ca nu vrei "sa o faci " cu oricine ci o persoana speciala.

| Dannyofficial a răspuns:

Altele ar vrea sa fie ca tine, ie decizia ta viata ta.

| AdevărulGolGoluţ a răspuns:

Esti perfecta, crede-ma... Cunosc foarte putine fete care mai sunt virgine, asta e un lucru care-l pretuiesc la iubita mea care are 16 ani si inca e virgina... Nu trebuie sa te grabesti niciodata, cand o sa se intample, o sa se intample happy La momentul potrivit cu tipul potrivit happy

| alexadeea a răspuns:

laughing) Esti de fapt un miracol laughing). ( REVENIND LA SERIOZITATE ) Daca aveai si tu 30 de ani te intelegeam, eu am 15 si nici macar nu vreau sa fac copii. ca asa e moda, dez-virginata la 12 ani, inteleg, dar e prea de tot. ori esti curva si te dezvirginezi intre 12-18 ani, ori esti fata buna si o sa o faci cand iubesti cu adevarat pe cineva, simti nevoia si stii ca relatia va dura. mama m a facut LA 27 DE ANI! deci cu inca 10 ani la cati ai tu! Ca a mai avut o si pe sora mea pe la 22 de ani, e altceva.Stii cate accidente sunt ca poti ramane si la 14 ani insarcinata din greseala? O faci cand este sigur.

| Laviniargint96 a răspuns:

Buna! Eu zic sa stai linistita nu trebuie sa te simti complexata doar pentru ca ai 17 ani si esti inca virgina eu fac 18 ani in mai si mi-am inceput viata sexuala acum cateva luni, insa ma simteam pregatita, tu fi tu insuti abia cand ai o relatie stabila si vezi ca merge bine si te simti pregatita atunci sa o faci. Nu trebuie sa iti incepi viata sexuala doar din dragul de a scapa de virginitate, probabil ca inca nu ti-a venit momentul. Ar trebui sa fi mandra ca esti virgina, nu ca colegele tale care de la 14 ani si-au pierdut virginitatea, tu pari a fi o fata cu capul pe umeri, presupun ca la varsta aia inca te jucai cu papusile si e de bine. Iti urez multa bafta in viitor si gandeste-te la ceea ce vrei si ce simti tu nu la ceilalti. Te pup