| papusasanduta a întrebat:

Am 17 ani si vreau sa incep viata sexuala dar imi este frica de parinti, ce ma sfatuiti?

Răspuns Câştigător
| Anca95 a răspuns:

Odata cu inaintarea in varsta viata personala e personala.Acusi esti majora si poti lua propriile decizii(daca nu ai facut asta pana acum)deci daca iti este atat de tare frica de ei le poti ascunde asta, desi nu te sfatuiesc.In primul rand gadeste-te daca persoana cu care esti momentul de fata te iubeste si ca nu vrea doar sex.Analizeaza toate posibilitatile daca te preseaza cu asta nu o fa! Simte-te pregatita si nu uita de contracepie.Totusi eu zic ca e cam devreme, dar na daca mori de nerebdare n-ai decat. Oricum parintii nu vor fi de acord pentru ei mereu vei fi fetita lor indiferent de varsta.Un an nou fericit!

10 răspunsuri:
| τττ a răspuns:

Esti mare! In timpul actului sexual te-as sfatui sa incui usa, in caz sa nu se intample vreo nefacuta.Si nu uita de protectie.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Spune-le ca ai crescut,
Ca iti arde de
O sa spui ca e un raspuns de c****,
Dar adevarul e cel mai apreciat.

| papusasanduta explică (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Poate ca ai dreptate, dar mama mea are 58 de ani si e de moda veche si totusi imi este frica.

| Bia379 a răspuns:

Daca te simti cu adevarat pregatita sa faci pasul asta, fa-l si nu le spune. Uneori nu le pica bine, poti sa ai si 50 de ani, esti inca copilul lor.

| mihaella91 a răspuns:

Nu spui nimic. si eu am avut problema asta. credeam ca o sa isi dea seama. dar nuhappy... fii tu insati si va fi bine. au inventat chinezii himen fals. deci nu e problema.happy

| INeeDYoubby a răspuns:

Parerea mea! Eu cred ca nu au nimic parintii cu deciziile tale, ei doar te sustin sau sint contra! Daca esti convinsa da prietenul tau e unul adevarat si te iubeste atunci fa-o, dar daca da-I gres e un nemernic, doar :oamenii din greseli invata! Eviata ta, fa ce vrei cu ea! Nu asculta pe nimeni, doar inima si analizeaza foarte bine ceea ce ai de gind sa faci! Pentru parinti mereu vei fi o copila, dar nici virsta nu e mica si tu esti destul de capabila sa decizi, doar ai 17 ani! Un an nou fericit!

| INeeDYoubby a răspuns:

Dupa mine virsta nu conteaza chiar asa de tare! Cel mai principal e ca viata e a ta si nimeni nu are voie sa o dirijeze! Parintii te sustin sau doar sint contra deciziilor tale, dar asta nu inseamna ca neaparat sa-i asculti! Doar la virsta ta si ei erau la fel si aveau multe probleme asemenea! Poti sa o faci doar daca esti convinsa ca iubitul tau nu e un escroc si te iubeste, sau vei da gres, doar oamenii din greseli invata! Parerea mea: pentru parintii mereu vei fi mica, dar privind in oglinda vei vedea o persoana deja matura! E viata ta-fa ce vrei cu ea! Parerea mea! Si nu asculta de nimeni, doar de inima ta!

| adinutzapupik a răspuns:

Nu trebuie neaparat sa afle acum. fa ce crezi si poate ii spui mai tarziu

| Ririnoname a răspuns:

Ce aveti ma fetelor toate? Va mananca asa rau?

| papusasanduta explică:

Parerea mea! Poti face asta, chiar daca parintii nu sint de accord, e viata ta-faci ce vrei cu ea! Ei doar au grija de tine, dar cind erau la virsta ta pun pariu ca erau in aceeasi situatie cel putin odata! Oricum, e viata ta, daca crezi ca esti pregatita fa-o, daca nu asteapta! Dar, e viata ta, tu iai decizii, doar ai 17 ani, si inca ceva, din greseli omul invata, daca va fi o greseala sa stii ca prietenul tau e un natarau si un nemernic. Parintii ne daruiesc viata si ne aduc la maturitate dar nu direct, ci prin sprijin! Asa ca: e viata ta, decizia ta, parerea meaa!