| ana-maria222 a întrebat:

Am 15 ani.sunt cu un baiat de 9 luni, este este cu 3 ani mai mare ca mine, as vrea sa-mi incep viata sexuala dar mi-e frica de o sarcina nedorita. ce ma sfatuiti sa fac!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E mult prea devreme pentru tine. Inceperea vietii sexuale la varsta asta te face principala candidata la un cancer de col uterin (90% sanse sa ai leziuni de col uterin canceroase si precanceroase).
Gandeste-te doar ca va trebui sa mergi la ginecolog la fiecare 6 luni, pana la 18 ani insotita de un parinte. Te simti in stare?

7 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Ca sa nu ai grija unei sarcini nedorite, te sfatuiesc sa mai amani inceputul vietii sexuale. Nu-ti distruge copilaria!

| betty17 a răspuns:

sa nu faci asta mai asteapta cel putin un an... apoi o sa pui intrebari de genu...,, mi-a intarzit menstruatia ce sa fac? sunt insarcinata?":-|

succes

| ana14 a răspuns:

Multe fete de varsta ta si'au inceput viata sexuala, dar asta nu inseamna ca trebuie sa o faci si ustraight facefii una dintre exceptiibig grin
succes:*:*

| caramel_4836 a răspuns:

Buna.Probabil ca nu te ajuta cu nimic faptul ca noi iti spunem aici ca e prea devreme ...etc,banuiesc ca stii si tu asta.Asa se intampla cand esti cu o persoana un timp mai indelungat.Eu iti spun ca nu e bine, crede`ma ca stiu ce spun.Baietii sunt in cautare de pustoaice ca tine, pentru ca le considera naive si e un fel de mandrie pentru ei sa dezvirgineze o fata.Acum poate ca pare inocent si bun, dar nu e decat un drac, ca toti ceilalti. Daca tu o sa faci pasul asta, nu uita de prezervativ. E de preferat sa vorbesti inainte cu el sa foloseasca chiar doua.Ai grija de tine.Bye.

| Mihaiii a răspuns:

Sa stii Ana-maria ca baietii indiferent de varsta nu au niciun risc mai mare al inceperii vietii sexuale, pe cand la fete este cu totul altceva. La 15 ani organele sexuale inca se dezvolta si nu sunt pregatite pentru asa ceva, si poti face cancer de col uterin. Poti ramane foarte usor insarcinata... te sfatuiesc sa mai astepti cativa ani pentru ca ai toata viata inainte si ai timp si de sex si de multe altele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Folositi prezervativ

| navodari a răspuns:

Iti distrugi copilaria, mai asteapta