| SecretI a întrebat:

Am 18 ani.Acum aproximativ 2 ani am avut o relatie cu un tip(X). Am crezut ca totul va fi bine.La inceput a fost, intr-adevar! Dar apoi, a devenit foarte gelos, cu toate ca nu-i dadeam motive niciodata.Ma suna de zeci de ori pe zi sa-i spun unde sunt, cu cine, ce fac s. a! Gelozia lui ma innebunea si nu am putut rezista prea mult timp cu el, dupa ce a devenit o gelozie obsesiva ca sa zic asa. La aproape 5 luni de relatie, el mi-a propus sa o facem.Am fost de acord cam greu cu aceasta chestie, dar am acceptat pana la urma cu speranta ca nu va mai fi atat de gelos, ca totul va fi ca la inceput(fara acea gelozie obsesiva). Dar din pacate a fost mai rau. CEEA CE VROIAM DE FAPT SA SPUN ESTE CA: De 1 an si 5 luni sunt cu un baiat, un baiat extraordinar. El stie de acea relatie care am avut-o(cu "X"), stie ca am si facut-o cu el.Si il doare chestia asta si cand isi mai aduce aminte de asta e putin mai distant asa, adica nu mai e cum e de obicei cu mine, tandru. Si ma doare si pe mine, cand el e in acea stare. Ma simt vinovataa cand il vad asa.sad Spuneti-mi ce sa fac? ce sa-i spun? as vrea sa-l fac sa uite chestia astaa, ca am facut-o cu acel baiat, k nu am fost virgina pentur el sad! OARE E IMPOSIBIL?crying IL IUBESC LA NEBUNIE, E TOTUL PENTRU MINE, NU L-AS DA PE NIMIC IN LUME. SI EL MA IUBESTE, SUNT SIGURA DE ASTA, MI-A DOVEDIT!sad dAR AS VREA SA-L FAC SA UITE DE ACEL LUCRUsad vA ROOOOOOG! sad sPUNETI-MI CEVAA!sad FAC ORICE! sad

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Am citit povestea ta si imi pare rau de ceea ce ti se intampla.
A fost intr-adevar o greseala mare si o eroare sa faci primul tau pas sexual cu un nebun gelos...
Acum,insa,revenind la ce te doare, cred ca ai tu propriile tale remuscari care te macina, nu le face si mai grele incarcandu-te cu o vinovatie in plus!
Inteleg foarte bine ca baiatul cu care esti acum este exceptional si ar fi meritat sa fii virgina pentru el.Dar soarta a hotarat sa intarzie sa intre in viata ta el primul.Nu esti raspunzatoare pentru asta,tu te-ai adaptat la ceea ce se petrecea in viata ta!
Nu putem judeca omul drag dupa trecutul lui,dupa ceea ce a facut pana sa fim impreuna!
Cand te-a cunoscut,te-a placut si te-a iubit cum erai,nu cred ca l-a interesat daca esti virgina sau nu,de ce acum il obsedeaza asemenea amanunte? Doar nu l-ai inselat pe el,nici macar nu stiai ca exista!
Exista femei care au fost casatorite,au copii,divorteaza si se recasatoresc si sunt iubite si adorate de sotii lor si sunt fericite,fara sa fie judecate dupa numarul partenerilor sexuali!
Iubitul tau, desi baiat bun, are nevoie sa se mai maturizeze putin.Esti a lui,il iubesti si te iubeste,important este ce se intampla cu voi din momentul in care v-ati cunoscut si ar trebui sa se lupte sa te faca fericita,nu sa-ti reproseze trecutul tau.
Te sfatuiesc sa stai de vorba cu el,calm si serios,sa-l aduci la realitate, pentru ca el te invinuieste gresit, dintr-un orgoliu copilaresc si asta numai bine nu va poate aduce!
Mult noroc!

| SecretI explică (pentru greece12):

Nu-mi reproseaza chestia asta, doar k uneori il simt ca e mai distant cu mine. Si il trag de limba sa-mi spuna ce are...si imi zice pana la urma. Faza e ca el(gelosul din relatia anterioara) s-a laudat,a zis si altora ceea ce am facut noi. Si multi dintre ei sunt prieteni cu actualul meu iubit!sad Bine ca lui nu-i pasa de asta,de ce cred ceilalti sau de ce spun ceilalti. Tot ce vreau e sa reusesc cumva sa-i scot din minte ca am facut acel lucru.El zice doar k nu am procedat bine, k m-am grabit.dar nu-mi reproseaza nimic, doar imi explica ce am gresit.Nu as vrea sa fie o piedica in fata iubirii noastre, sa nu avem o fericire deplina...pentruca meritam sa fim fericiti, ne iubim enoorm de mult.[sad] si crede-ma k el e mult mai matur decat mine, are 20 de ani aproape si a trecut prin multe de mic copil. Tocmai pentru ca e matur si stie ce vrea de la viata,probabil si-ar fi dorit ca eu sa fiu virgina pentruel cum a fost si el pentru mine. In rest, e totul ok intre nooi, e chiar foarte bineeee.Il iubesc cum n-am crezut k voi putea iubi vreodata pe cineva. [:-x`!

| greece12 a răspuns (pentru SecretI):

Inteleg,dar e ceva ireversibil din pacate. Tot ce poti face este sa-l faci fericit,cat mai fericit! Inteleg ca asta vrei si tu,si te necajesti,dar aveti de-a face cu soarta implacabila, nu puteti schimba nimic. Iubeste-l mult, atat de mult incat sa nu-si mai aminteasca sau sa-si aminteasca din ce in ce mai rar! Si fiti fericiti!

8 răspunsuri:
| catthshshshs a răspuns:

Nu te mai gandi la asta. Dupa ce nu mai esti cu omul cu care ai "fost" prima oara, crede-ma, nu mai conteaza asa de mult. Daca stai bine sa te gandesti la asta. Important este ca il ai pe el si va iubiti. Lasa trecutul. Nu merita. Prezentul conteaza doar happy

| Азбука a răspuns:

Din pacate, chiar nu stiu ce sa spun. Doar nota 10 pentru povestioara si pentru modul de exprimare happy
Totusi, s-ar putea doar sa ti se para ca l-ar afecta in vreun fel relatia de dinainte. Incearca sa nu te mai gandesti acolo.
Bafta si sa fii iubita!

| danifx2 a răspuns:

Sall ii spui ca nu mai esti virgina
daca tine la tine nu va face o obsesie din asta
el nu a avut relatii anterioare esuate?

| SecretI explică (pentru danifx2):

Cand am inceput relatia cu el(cu actualul), el era virgin. Doar ca faptul ca nu am fost virgina pentru el, un pic il distanteaza cand isi aduce aminte.Asta e toot.Si as vrea sa-i scot din cap acest lucru. sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmm. Trebuie sa ii explici prietenului tau,ce simti tu pentru el. El ar fi vrut sa fii a lui de la inceput,insa,timpul nu se poate intoarce din loc. Incearca sa faci ceva pentru el,sa-i demonstrezi intr-adevar ca il iubesti. Totusi,inseamna ca te iubeste si il doare mai mult faptul ca aia te-au ranit,si impresia ta despre "prima dragoste" nu e prea buna. Cred ca vrea sa iti arate de fapt ce inseamna dragostea,si ca meriti ceva mai bun. Nu e vina ta ca l-ai intalnit pe tipu` de dinainte,insa,priveste partea buna: daca nu il cunosteai, nu stiai sa-l apreciezi pe actualul prieten, nu aveai termen de comparatie!

| SecretI explică (pentru anonim_4396):

Ai drepatate,nu stiam sa-l apreciez daca nu as fi fost dezamagita de celalalt(X). Stie k il iubesc,stie foarte bine lucrul asta! Uneori cand vad relatii perfecte la alte cupluri,ma simt prost k eu nu am putut sa fiu "pura" pentru el. sad] Nu o sa ma paraseasca niciodata, asta stiu sigur, mi-a zis si il cred! Insa vreau sa uite de acel lucru si nimic sa nu stea in calea fericirii noastre. E un baiat extraordinar.De multe ori ma gandesc ca nu-l merit. sad