| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor (baiat 25 ani),sunt cu o fata de aproximativ trei luni,la inceput totul a fost bine,dar am inceput sa devin gelos,toata gelozia a pornit de la faptul ca eu am mai umblat cu ea acum doi ani cand ea avea prieten,ei nu prea s-au mai inteles din cauza ca fostul ei ii facea crize de gelozie si asta a facut-o sa se indeparteze de el,ea vrut sa incheie relatia dar el o ameninta ca se omoara si asa a umblat din mila cu el,a crezut ca umbland cu mine ii dau putere sa il uite dar nu a fost asa,am pus eu capat relatie cu ea atunci ca vedeam ca nu il poate uita,si a doua cauza a geloziei mele este ca a vazut ca nu prea am incredere in ea si mi-a dat parola de Facebook si umbland eu pe acolo am dat de o conversatie cu o prietena in care ii spunea ca merge sa se intalneasca cu un tip pe care il stia de la fostul ei loc de munca,acea prietena i-a spus ca nu stie ce vrea ca spune ca il iubeste da mere sa se vada cu altul,ea umbland inca tot cu acelasi baiat,si mi-a spus ca s-a culcat cu el,mi-e frica sa nu imi faca si mie asa ceva,de cand am aflat aceasta faza am devenit si mai gelos,si incercam si incerc sa caut ceva s-o prind ca ma inseala,dar nu am gasit nimic,o sunam la unu-doua dimineata cand ma apucau pe mine crizele de gelozie si niciodata nu s-a suparat si statea si imi explica,dar eu tot am continuat si am devenit obsedat,orice mica schimbare de comportament al ei mi se pare dubioasa si cred ca are pe altul,de o saptama ne-am mutat impreuna si tot ma mai cert cu ea din prostii,ma gandesc ca poate duce pe altul in apartamentul nostru cand sunt eu la lucru in tura de noapte,ea lucra intr-un cazinou si acolo sunt plin de barbati si ma gandesc ca poate se baga in seama cu ea,lucrand acolo de mult timp s-a imprietenit cu cativa baieti pe care am ajuns sa ii cunosc si eu,mi-a spus zile astea ca s-a saturat sa imi tot dea explicatii si sa imi demonstreze si daca continui asa ne despartim pentru ca cinci ani de zile a avut aceiasi situatie cu fostul si nu mai vrea sa treaca si cu mine prin aceiasi poveste,mi-a spus ca eu vad doar raul in ea, ca mi-a aratat ca ma iubeste si ca a facut multe sacrifici pentru mine si a cam obosit,stiu ca are draptate,de vreo doua zile o vad suparat si se enerveaza din orice pe mine,ne-am mutat in oras in ce cartier am vrut eu,doar sa fiu eu mai aproape de ai mei,ea find de la tara,imi place de ea ca ii o fata descurcareata ii place curatenia,imi face de mancare,chiar a facut multe lucruri pentru mine dar eu sunt orb,sunt prea ocupat cu gandurile mele in loc sa vad ca ma iubeste, cum sa scap de aceste gelozie absurda? pentru ca ma distrug pe mine si relatia, chiar nu vreau sa o pierd va rog sa ma ajutati.

7 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

Buna,

Ti-ai raspuns singur la toate intrebarile.
Totusi, te felicit pentru ca stii ca prietena ta valoreaza foarte mult si respecti si apreciezi tot ce face ea pentru tine, foarte frumos! Asa si trebuie!
Primul pas deja este facut, esti constient de greselile tale si vrei sa te schimbi.
In primul rand trebuie sa te gandesti ca ce s-a intamplat in fosta ei relatie, este trecutul, nu mai trai in trecut si nu te mai gandi la el. Nu o sa poti schimba niciodata situatiile din trecut.
In al doilea rand, incearca sa fi mai dragastos cu ea, eventual sa ai chiar o discutie in care sa ii spui ca iti pare rau pentru comportamentul cu care te afisezi din cand in cand. Agata-te de ideea ca nu e bine ce faci si ca s-ar putea sa pierzi ce iubesti, repeta-ti asta cand te ia gelozia din nimic, analizeaza toata situatia: chiar ai de ce sa fii gelos?

Am o relatie de 4 ani, am trecut prin multe, am fost geloasa si chiar am avut motive, insa acum m-am mai calmat. La fel eram. Ii cautam prin telefon, ma uitam pe Facebook, citeam conversatii vechi de 1000 de ani si ma apuca gelozia. Faceam crize, tipam, urlam apoi plangeam ca-l enervam si se certa cu mine. Nu stiu inca cum am trecut peste, poate m-a ajutat si faptul ca acum locuim impreuna, crede-ma, cand stai cu cineva in casa e greu sa nu-ti dai seama ca te inseala!

Daca e suparata de cateva zile pe tine, de ce nu faci ceva dragut? happy Gateste-i tu, cumpara-i o floare, scoate-o in parc, organizeaza o seara linistita cu filme si vin fiert!

Incearca sa vezi mereu partea frumoasa, sa gandesti pozitiv. Gandurile negative nu atrag lucruri pozitive, ci invers ( n-ai vazut The Secret? laughing ). Incearca sa fii sigur pe tine, sa ai incredere ca esti un barbat bun care o meriti ( pentru ca gelozia vine si din cauza ca nu ai incredere in tine ), repeta-ti mereu ca nu e bine ce faci si sa te intrebi daca chiar ai motive de gelozie constant! Stiu ca este foarte greu sa iti controlezi impulsurile si sentimentele de moment, insa este necesar.

Eu iti doresc succes si te felicit inca o data pentru ca esti constient ca ai langa tine o femeie care merita respect, dragoste si liniste. Sunt sigura ca si tu esti un barbat la fel de bun, o sa reusesti sa treci si peste gelozie. Incredere in tine!

| Boy91 a răspuns (pentru Ririru):

Ne-am despartit

| LoveSleep a răspuns:

Nu poți scăpa de asta, respectiv, relatia ta e ca și terminată.
E bine că vrei, dar nu e destul.

| cameliaTpU a răspuns:

Nu încerca să mai cauți nod în papură,nu va face bine nici unuia,daca ești conștient că te iubește,de ce continui să nu ai încredere în ea? Pur si simplu gândește-te că încercând să îi cauți defecte o pierzi intr-un mod urât și tu vei fi cel care va suferi, pentru că ea își va pierde din sentimente și comportamentul tau o va ajuta să treacă mai repede peste asta,dar dacă aștepți si te bucuri de relația asta, dacă Doamne ferește se întâmplă ceva,sau face ceva,în momentul in care tu vei afla, s-ar ajunge tot la desparțire, doar că de data asta tu ai fi în câștig, chiar dacă nu pare, pentru că nu vei suferi... faptele ei te-ar ajuta sa treci mai usor peste...
Eu una sunt de părere că dacă o iubești, merită tot respectul tău, si nu m-aș îndoi de ea pana nu as avea un motiv concret.
Încerca să te gândești la soluția care te avantajează atât pe tine cat si pe ea si dă-i șansa asta.
Sper ca te-am ajutat.
Mult noroc!

| Boy91 a răspuns (pentru cameliaTpU):

Multumesc frumos de ajutor, tot incerc sa lupt cu gandurile mele, dar nu prea reusesc, chiar nu vreau sa o pierd din cauza mea

| cameliaTpU a răspuns (pentru Boy91):

E mai greu să îți controlezi gândurile și sentimentele.Dar încearcă să fii stăpân pe tine si sa înlături gândurile alea. gândește-te la ceva ce te motivează, la consecinte...la ce vrei tu. O sa fie bine, vei vedea.

| Boy91 a răspuns (pentru cameliaTpU):

Ii usor de spus da foarte greu de facut