| Ionut3399 a întrebat:

Am 18 ani si o problema mai delicata.La nastere testiculul meu stang a coborat primul iar mai tarziu dreptul. De ani buni testiculul stang este mai lasat si deasupra( cred ca asa e la orice barbat) un ansamblu de vene simtit la palpare. Azi la un control general pentru Academie mi s-a spus ca nu se stie daca e sau nu varicocel, sa merg la un control la Bucuresti, sunt destul de speriat privind operatia. Ce parere aveti? Sa fie varicocel sau asa sa fie din nastere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Doar medicul urolog in urma examinarii vizuale si prin palpare profesionala poate stabili despre ce este vorba in realitate. Sanatate!

| UNkF a răspuns:

Daca se simte ca un ghem de ata acolo e varicocel. Vezi dimineata cum e de obicei nu se simt venele si seara sau dupa ce stai mult in picioare.
Am si eu in octombrie, ma operez, iar cand stau mult in picioare sau fac efort se umfla alea acolo de la sange ca nu mai circula ok.
Ca analize te pune sa iti faci o spermograma si iti face o ecografie.
Spermograma te pune sa o faci sa vada da sperma e ok. Din cauza faptului ca sangele sta acolo creste putin temperatura iar sperma nu mai e de calitate... Si de aia nu poti sa faci copii uneori cand ai varicocel, pe mine de exemplu nu mi-a afectat sperma doar ma doare uneori testiculul.
Bafta si sanatate.