| mase4ka a întrebat:

Am 18 si cred ca sunt pregatita sa incep viata sexuala, insa mi-e frica, si nu-mi dau seama de ce mai tare mi-e frica, de faptul ca voi simti durere sau de faptul ca exista probabilitatea sa ne despartim dupa asta )) Daca fac acest pas vreau sa o fac doar cu unul, ce credeti ca ar trebui sa fac?

16 răspunsuri:
| Alyyynu a răspuns:

Asa ar fi frumos, sa o faci doar cu unul.
Durere exista la inceput, iar daca te gandesti la despartire, inseamna ca nu este cel potrivit. Mai stai un pic cu el, prezinta-l familiei. Vezi cum reactioneza, daca pare ok, cel putin inseamna ca nu vrea doar sex de la tine si apoi pa.

| mase4ka explică (pentru Alyyynu):

Nu tocmai ca ma gindesc la despartire, totusi avem 9 luni de cind suntem impreuna, iar in ceea ce priveste parintii, el deja vine la mine acasa si se cunosc, parca totul pare ok, insa este o problema el mai mic ca mine si mama lui e impotriva relatiei noastre )

| Alyyynu a răspuns (pentru mase4ka):

Poti s-o faci, insa daca incepi peste un an sa ii zici ca vrei sa va mutati impreuna, iar peste 2 ca vrei nunta si copil o sa il cam sperii. Desigur poti sa o faci cu el, sa va simtiti bine o perioada mai mare sau mai mica si nu te obliga nimeni si nimic sa stai cu el pana la adanci batraneti daca nu o fi scris in stele. Nu uitati sa va protejati happy

| PewDiePieWWE12334 a răspuns (pentru mase4ka):

Nu conteaza atata timp cat cand te uiti in ochii lui, e acea scanteie si il iubesti, intreba.l daca te iubeste, uita.te in ochii lui cateva momente, apoi o sa stii. Si intreaba.l direct cand sunteti doar voi doi, daca ar vrea acelasi lucru ca tine. happy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Doar TU poţi decide dacă e cazul s-o faci acum şi dacă ai găsit persoana "potrivită"!

Oricum, riscul unei despărţiri EXISTĂ oricând, indiferent că-ţi începi viaţa sexuală acum ( cu acel puşti de 16 ani ) sau mai târziu ( cu un tip de vreo 25 de ani )...

De acum încolo nu este important momentul, ci PERSOANA!

Toate cele bune.

| h3r a răspuns:

Nu ești pregătită.

| mase4ka explică (pentru h3r):

Atunci ce sa fac? Sa stau virgina pina imbatrinesc? Ce te face sa crezi ca nu sunt pregatita? Nu lua in nume de rau, dar chiar sunt confuza.

| Azµre a răspuns (pentru mase4ka):

Faptu că vrei să o faci cu unul și gata.
Nu ești pregătită.

| DeeaMarry a răspuns (pentru mase4ka):

Faptul ca te simti confuza e un semn foarte clar ca nu esti inca pregatita.
O sa fii cu adevarat pregatita atunci cand nu o sa mai ai temeri.
9 luni e putin, crede-ma.
Tu chiar ai impresia ca baiatul acesta, la cei 16 ani pe care ii are, isi doreste sa se casatoreasca cu tine in viitorul apropiat?
Mai lasa-l sa mai creasca.

| Alcyon a răspuns:

Intotdeauna exista riscul de a te desparti de partener. Cati crezi ca se casatoresc cu iubitul/iubita din liceu?
Cat despre durere, daca o luati treptat n-o sa aveti probleme.

| SefaTa97 a răspuns:

Buna.
Pai de cat timp sunteti impreuna?
El te iubeste, nu te inseala?

| Raiiiisa a răspuns:

Nu esti pregatita.Ce ma face sa cred asta? Faptul ca pui in calcul frica! Atunci cand esti pregatita,decisa sa faci ceva nu mai psui ca ti-e frica si chestii de genul.
Nu ai avut in viata ta nici un fel de durere? Eh na,nu e o durere la care sa mori sau sa te urci pe pereti, asta daca ai un partener atent si grijuliu.
Ce legatura are despartirea? Adica tu crezi ca prin faptul ca iti incepi viata sexuala cu cineva, trebuie sa-l legi de tine, sau daca va veti desparti in urmatoarele saptamani, cauza va fi inceperea vieti sexuale.
Ce gandire e asta la 18 ani?
Faci ce vrei, dar inainte informeaza-te.

| JohnnyWylde a răspuns:

Ce cred eu ca ar trebui sa faci? S-o faci cu mine laughing

| ingerinaripat a răspuns:

Ar fi frumos să o faci doar cu unul.Vezi cum reacționează, dacă pare ok, atunci nu vrea doar sex de la tine.

| Lary9419 a răspuns:

Nu te grabi pana nu esti sigura 100%.

| Anni02 a răspuns:

Buna :* nu cred ca esti pregatita din momentul in care simti o anumita frica :*, totul la momentul lor, daca el te iubeste va avea rabdare happy si te va intelege. Si mai ales... daca te iubeste nu se va despartii de tine :* ci din contra happy unii baieti chiar apreciaza lucrul ca ei sunt primii happy