| theStar a întrebat:

Cum imi dau seama daca sunt sau nu pregatita sa`mi incep viata sexuala?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Nimeni nu poate știi acest lucru, decât tu.
Oricum nu mai devreme de 18-20 de ani, în acest interval de timp, organismul ajunge la maturitate și nu mai sunt pericole de sănătate.
Viața sexuală trebuie să fie pe locul 2, prima condiție este să fii îndrăgostită, respectată, nu stresată să faci dragoste. Ea vine pe parcursul unei relații sincere, nu din curiozitate așa cum multe fete o fac.
Păcat!
Pa, pa.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cand tremuri de dorinta si nimic nu te poate opri, nu te sperie deloc durerea, noul necunoscutul, ai obligatoriu peste 17 ani si jumatate, te simti in satre sa te duci regulat la ginecolog, stii cum se tine un calendar si tii unul de minim 6 luni, cunosti amanunte despre bolile cu transmitere sexuala si ai facut atat tu cat si partenerul analize de sange (sifilis, hepatite, HIV) in ultima luna, stii tot ce e nevoie despre metodele de contraceptie si impreuna cu un medic de planning ati ales cea mai buna metoda pentru cuplul vostru, constientizezi ca nu exista metoda contraceptiva 100% sigura si te simti in stare sa faci fata responsabilitatilor unei sarcini, atunci esti pregatita. dar numai daca indeplinesti toate conditiile simultan.

| Andruza a răspuns:

Poti sa incepi si la 20 tine numai de tine si cand consideri ca esti pregatita

| cristim24 a răspuns:

Nu iti vei da seama. Se va intampla pur si simplu. Fi indragostita si cere sa fi respectata. Restul este alchimie.