| jon_3492 a întrebat:

Am 19 ani. Ejaculez foarte repede dupa penetrare, ( cam 20 sec). Chiar si la masturbare. stiu ca ejacularea precoce poate fi clasificata in 3 categorii:
• Ejacularea precoce de grad 1: cauze legate de unele obiceiuri proaste legate de masturbare;

• Ejacularea precoce de grad 2: cauze legate de stres sau emotii puternice;

• Ejacularea precoce de grad 3: cauze legate de dezechilibre neurochimice sau, in unele cazuri, de agravarea unui caz de grad 2;

• Ejacularea precoce de grad 4: cauze legate de tratarea necorespunzatoare a unei disfunctii de grad 3.

Eu cred ca la mine problema e legata de prima categorie.(daca ejaculez asa de repede si la masturbare, doar atunci cind ma masturbez n-am stresuri) Cum poate fi rezolvata? sau exista vreun tratament?

4 răspunsuri:
| glamour a răspuns:

Ti-ai inceput viata sexuala de curand? Si asta e un motiv pentru care nu rezisti mult. Prin perseverenta si multa rabdare se poate "vindeca" ejacularea precoce. Sau poate ai o partenera noua cu care nu esti obisnuit. Pe internet exista diverse trucuri pentru a rezolva ejacularea precoce. Eu cred ca ejacularea precoce de grad 1 este o prostie. As spune ca ori ejaculezi precoce pentru ca esti emotionat, grabit, ori din cauze medicale(in acest caz ar fi bine sa ceri parerea medicului-numai el iti poate da tratament, daca bagi pastile dupa ureche nu te vor ajuta cu nimic)

| ionuutzuu a răspuns:

Daca dai des la "manivela" se cam strica "scula" si uite asa apare si ejacularea precoce si asta e cea mai des intalnita. Nu zic ca asta ar fi si la tine dar probabilitatea e destul de mare.

| noname4me a răspuns:

Totu tine de psihicu tau sa nu te mai gandesti ca te excita atat de tare. daca tratezi situatia cu calm o sa te poti controlawinking depinde doar de tine asta.ai incredere mai multa in tine nu te mai gandii ca o sa fie rau.gandestete ca o sa fie bine si o sa tina si o sa reusesti.Si mai las-o pe " ema " ca e grav laughing. Totul tine de psihicwinking

| Ionut19 a răspuns:

Eu am gasit un site unde sunt multe intrebari cu raspunsuri despre ejacularea precoce. Cine vrea sa afle mai multe despre acest subiect poate intra pe http://climaxcontrol.ro/ejaculari-precoce