| anonim_4396 a întrebat:

Am 19 ani si prietenul meu 21, merge bine totu intre noi cand iesim si stam impreuna,dar cand e la facultate se schimba total,ii altfel,vorbeste altfel (mentionez) fosta lui prietena sta in orasu unde merge el la facultate, si nu s-au despartit de mult timp, cum a inceput de fapt totu intre noi, vorbeam de un an si ceva..intai am fost prieteni urma sa fim impreuna dar nu s-a mai intamplat atunci...au existat diferite discutii din cauza parintilor mei...si am lasat-o balta, eu chiar incepeam sa tin la el, dupa discutiile alea am fost intr-o stare naspa..nu mai aveam chef de nimic, o trecut ceva timp, el era din nou cu ea..si cand nu era totu ok intre ei mi-a scris,imi povestea ca se cearta cu ea si etc,eu incercam sa il ajut sa vorbesc cu el,dupa un timp s-a mai repetat povestea laughing no dar acum suntem impreuna,deci totu ii perfect cand iesim,in schimb cand e la facultate e foarte stresat,imi zice ca nu poate sa imi scrie mesaje non stop,ca nu vrea sa rateze anul din cauza ca nu stiu ce,eu il inteleg,nu ii genu sa zica prin mesaje ce simte si etc,nu prea stiu ce simte el exact pentru mine,si daca il intreb imi zice ca e din cauza ca e stresat,sa fie asta motivu? si mereu e nervos cand nu poate sa faca problemele alea ce le are,se enerveaza,eu chiar am ajuns sa tin la el enorm de mult,nu ma mai intereseaza nimic altceva,si e primul pentru care simt asta,si cu care am acceptat sa am o relatie,e baiatul perfect pentru mine si dintre tot baietii care incercau sa ma cucereasca doar el o reusit,dar simt ca nu simte la fel,desi cand iesim totu e perfect,cand e acolo ceva se intampla,facultatea e de vina? chiar nu vreau sa il pierd,si cand e asa in stari din astea,nici eu nu am chef de nimic,nu pot dormi, nu ma pot concentra pe scoala nimic, si nu mi s-a mai intamplat asta, reuseste sa ma schimbe sa fiu altfel.Cum as putea sa ii fiu alaturi cand e in stari de stres si etc? eu zic ca daca ar simti ce simt si eu, ar fi altfel.

Răspuns Câştigător
| Juiceee a răspuns:

Buna.

Inteleg ca vrei sa ii fii alaturi, si este de inteles, dar realizeaza ca si el trebuie sa iti fie tie alaturi la greu, si sa nu te faca, prin comportamentul lui, sa dai tu rateuri la scoala sau sa nu poti dormi.

Inainte sa fiti impreuna, ai spus ca iti scria ca se cearta cu ea, deci s-a deschis atunci prin mesaje cu tine. Concluzia e ca ar trebui sa poata sa fie deschis si acum.

Ai dreptate, facultatea il streseaza mult, si este normal. Daca este si in perioada examelor, are mai putin timp liber si asta poate fi un motiv pentru care nu vorbiti foarte mult.
Deci ai linie deschisa sa il intelegi ca e stresat, dar oricat de ocupat este, trebuie sa aiba timp macar jumatate de ora pe zi sa vorbiti calumea, sau daca nu are atunci trebuie sa vrea/ sa fie in stare sa isi faca el singur timp, pentru voi doi, sa discutati.

Cu tine presupun ca este de mai putin timp decat a fost cu ea, si asta probabil e un motiv pentru care acum ca este in alt oras, in acelasi oras cu ea, sa vorbeasca cu fosta. Nu trebuie sa crezi ca e mai mult intre ei, dar este normal sa "vrea" sa discute cu ea atata timp cat o are aproape. Acum iti spun totusi sa ai grija, caci ceea ce simti tu acum pentru prima oara, el a mai simtit cu altcineva, si chiar daca a uitat toate amintirile si sentimentele de iubire, "scantei" vor exista mereu.

Eu spun sa vorbesti cu el serios si deschis. Spune-i ce simti si spune-i ca vrei sa ii fii aproape cand ii este mai greu.

Un sfat pentru tine. ai grija de ce faci tu, si pune-te si pe tine pe primul loc. El o face, ce te opreste pe tine? Pe el il streseaza examenele sau ce probleme are acum, nu faptul ca nu este cu tine sau nu vorbeste cu tine. Pe tine pe de alta parte, te distruge gandul ca nu ii esti aproape.
Este dragoste din partea ta, dar din cate imi dau seama, sentimentele din partea lui sunt putin mai reci.

Intr-o relatie trebuie sa existe comunicare, indiferent de situatie sau cat de ocupati sunteti. Sentimentul de pasare si dor trebuie tot asa, sa fie din partea amandurora.
Inteleg ca tii mult la el, dar tine-ti ochii deschisi, pentru tine.
Avand in vedere ca ai 19 ani, anul asta presupun ca dai bacul. Asta este foarte important pentru tine, si trebuie sa te concentrezi pe asta mai mult, si el sa se gandeasca si sa isi faca griji pentru tine, nu numai tu pentru el.

Succes.

| anonim_4396 explică (pentru Juiceee):

Mersi mult pentru sfaturi. Dar se intampla ceva, el a venit joi de la facultate si vineri l'am intrebat daca vrea sa iesim si o zis ca da, dar seara pe la 6 imi zice ca nu. poate sa iasa ca se duce la gara dupa un prieten si ca sa o.lasam pe azi, eu am un program mai strict si ai mei.nu ma lasa pana tarziu afara sau sa ies tarziu, dar sincer, fac tot posibilu sa ies cu el, o mint pana si pe mama pentru el.a zis ca imi da mesaj dupa ce il ia pe prietenu lui de la gara si dupa ce bea o cafea cu el, si mi-o zis ca pe la 8 jumate imi scrie, mda nu mi-a mai scris nimic si i'am trimis eu mesaj. dupa mi-a raspuns si a zis ca a uitat sa imi scriestraight face deci nu.inteleg.....dupa mine e ca a iesit cu alta, pentru ca nici nu.imi scria nici nu raspundea, putea sa imi dea macar un mesaj dar nimic sad mi-a scris pe la 11 seara ca lui nu i se pare normal sa stea pana la 9 seara afara.,da chiar asta conteaza? orele? doar se poate iesi si ziua nu? nu il mai inteleg nu inteleg ce se intampla de fapt,da nici nu zice nimic,ca il intreb mai vrei sa fie ceva sau nu si nu imi raspunde, nu vorbeste despre asta, sambata trecuta cand ne'am vazut era vorba ca sambata asta adica azi sa mergem la cabana, dar joi mi-a zis ca trebuie sa plece din. oras sad eu cred ca sunt doar pretexte astea. el stie ca nu pot iesi seara si face in asa fel ca tot eu sa ies aia vinovata, ieri tot eu am fost aia care si'a cerut scuze.si cred ca am gresit facand asta,pentru ca nu cred ca lui i'ar fi convenit sa ies cu o prietena la cafea in loc sa ies cu el totusi ii mai important acel prieten? eu chiar nu cred ca s-a intamplat asta sigur a fost cu alta.ce pot sa fac? azi nu mi-a zis nimic, aseara tot eu i'am trimis ultima mesaj si nu a zis nimic! nu vreau sa il pierd accept prea multe si poate nu merita da nu existaa nimic in lume ce ma poate face uita de el iti zic sincer, nu stiu ce sa mai fac da plang de aseara ore in sir si poate lui nici nu ii pasa. sunt altii care ar face pe naiba in patru sa ies cu ei da nu pot, nu ma intereseaza, doar el exista pentru minesad

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Obisnuiam sa fiu genu de fata care indiferent de situatie zambea, si nu aratam ca sunt suparata, dar el m-a schimbat sad nu ma pot ridica, stiu ca nu ii sfarsitu lumii dar chiar nu pot renunta la elstraight face nu pot manca nu pot face nimic..si stiu ca trebuie sa ma axez pe bac dar numa la el ma gandescsad

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Daca nu imi scrie nimic, sa ii scriu eu?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Chiar mi-a scris acuma ca se simte ca aia mici atata tot...si imi tot zice ca are 21 de ani nu 14...

| anonim_4396 explică (pentru Juiceee):

Chiar am nevoie de ceva sfaturi ca nu nai stiu cum sa fac fata situatiei, aseara nu am mai iesit deloc si el nu aa olecat la mures ci doar ai lui(parintii) am vorbit cu el pe la 9 seara si dupa nu a mai zis nimic, stiu ca a iesit afara.dar nu mi-a dat nici un mesaj nimic..si de obicei cand iesea cu prietenii imi scria mereu, si ma intreba ce fac! toata sapt abia am asteptat sa vina de la facultate si uite ca nici macar nu am mai iesit sad se pare ca nu simte la fel.

| Juiceee a răspuns (pentru anonim_4396):

Myra19, trebuie sa te calmezi si sa vezi lucrurile clare.

Vad ca si tu realizezi ca ceea ce face nu este corect, si ca suferi prea mult din cauza comportamentului lui.

Incearca, cu toata puterea ta, si sunt sigura ca poti, chit ca iti va fi greu, sa nu ii trimiti mesaje sau sa il suni, daca el nu o face. Daca te suna, raspunde, daca iti da mesaj, raspunde- dar scurt si la obiect.

Ceea ce face din tine nu este deloc normal. Inteleg exact prin ce treci. E adevarat, poate - un mic poate- are probleme si na, ii e mai greu sa iti dea raportul ce face si tot asa. Dar cu toate astea, comportamentul lui lasa mult de dorit.

Fi atenta. Tu esti o fata care are toata libertatea din lume. Poti face oricand orice, poti sa te bucuri de fiecare moment, si asta trebuie sa faci. Fi constienta ca nu e normal ce face si ca nu merita sa pierzi nici un moment pentru o astfel de persoana. Stiu ca iti e greu, si probabil o sa plangi mult, dar realizeaza ca in viata asta nu trebuie sa depinzi de nimeni.

Nu ai voie sa spui ca doar el exista pentru tine! Cum tu singura ai spus, inainte sa il cunosti, erai genul de fata care zambea in orice situatie, iar dupa l-ai cunoscut pe el! Daca persoana de langa tine te face sa te simti rau, si te schimba in felul asta, si nu scoate tot ce e mai bun din tine, este clar ca nu are ce cauta langa tine! Stiu si crede-ma ca te inteleg ce simti, dar tu singura trebuie sa iti dai seama ca meriti mult mai mult. Nu spun sa te intalnesti cu altcineva, dar adu-ti aminte, ca inainte sa il cunosti, zambeai si traiai, fara sa il stii pe el. Aveai alt tel in viata, nu doar sa ii faci lui pe plac!

Inainte sa il stii pe el ti-a fost bine, prin urmare si fara el poti fi la fel de bine, care in comparatie cu ce simti acum, este de mii de ori mai bine.

Nu depinde de el, fata scumpa, si nu varsa lacrimi pentru o dragoste care de fapt nu exista din amandoua partile. Tu oferi, si nu primesti nimic inapoi, nu este drept!

Ridica-te si pune-ti in cap asta, ocupa-ti timpul cu orice, un sport, un serial, o carte sau iesi mai mult cu prietenii. Lasa vechile obieceiuri, de te gandi doar la el sa dispara.

Odata ce iti ocupi timpul si realizezi ca iti este mai bine, in orice fel, o sa iti dai seama de ce. Din motiv ca traiesti pentru tine, si faci ceva sa-ti fie tie bine, nu altcuiva, nu lui!

Nu am scris doua zile deoarece nu am citit e-mailurile, deci imi cer iertare.

Ii poti face fata situatiei, nu mai plange si fa ce ti-am spus, fa ceva pentru tine, ocupa-ti timpul cu ceva.

Si nu fa prostia sa nu dormi sau sa nu mai mananci din cauza cuiva. Te imbolnavesti si numai tie iti faci rau, persoanei celeilalte nu. Deci termina cu prostiile astea, nu se merita!

Iti face rau, e ca un drog care te schimba in rau, si te face si sa iti minti mama.

E ca un viciu, si de vicii scapi cel mai greu. dar se poate scapa de ele!

Capul sus, totul o sa fie bine, chiar daca nu crezi acum!

Scrie-mi cand ai timp si spune-mi cum te simti.

Ai grija!

| anonim_4396 explică (pentru Juiceee):

Multumesc pentru sfaturi din nou sad am putea vorbi pe mess? daca nu putem si aici dar acolo am putea mai bine discuta. daca nu ii prea mare deranj, am incercat sa iti dau mesaj da nu merge, s-au mai intamplat ceva chestii si as vrea sa ti le spun.

| anonim_4396 explică (pentru Juiceee):

Daca nu iti spun tot aici.el mi-a zis in seara asta ca s-a enervat vineri pe mine vineri din cauza fazei cu iesitu afara.ca nu ii convine ca sa stea pana la 9. el nu iasa ziua laughing cand as putea eu...el numa dupa 7 incolo ii place.si a zis ca asta ii toata faza.de aia nu prea mai zice nimic, ca ii fix ca inainte(am mentionat ca atunci cand ne-am cunoscut ne-am certat tot de la faza cu iesitu afata si dupa n-am mai vorbit) la mine chiar este asa, ii greu cu ai mei, am avut multe probleme si din cauza lor....si asta mi-a zis acuma, ca si-a dat seama ca ii fix ca inaintestraight face eu nu cred ca asta ar fi un impediment.totusi.si sa nu imi scrie chiar deloc in timpu cat a fost in oras sad am incercat sa ii explic totu si mi-a raspuns ca are treaba cu un proiect si sa astept si bineinteles era iar nervos si stresat.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Rectific... nu iese* afara

| anonim_4396 explică (pentru Juiceee):

Mai sunt multe de zis te rog lasa-mi mesaj sau iti las eu numai ca nu stiu cum ca nu sunt noua aici...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sunt noua*... voiam sa zic scuzebig grin

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am uitat sa zic ca mi-a spus ca eu sunt aia care vorbeste cu altii si ca pe el il dau la oparte.straight face si ca fac nu stiu ce faze de care el nu stie.dar nu e asa.adica eu care stau mai mereu in casa si ies doar cu el afara.nu mai ies cu prieteni nici nimic.de ce ar zice asta? si stie si el prea bine ca stau ilnuma in casa.ma cer afara doar pentru el atata.nu cred a fi asta motivu ca sa nu imi scrie seara in weekend cat timp a iesit afara. poate sa fie asta motivu? si acuma e deja 12 noapea ceasul si nu mi-a zis nimic inca sad nu as putea trai cu gandul ca ma inseala sau poate e chiar cu fosta in momentu de faţa.crying

| anonim_4396 explică (pentru Juiceee):

Iar nu pot dormi.Am tot asteptat sa imi zica ceva dar de unde sad! Tot eu am cedat si i-am dat mesaj de noapte buna. Ii ultima oara cand ii mai scriu. El nu realizeaza ca nu sunt bine si ca mie chiar imi pasa.As vrea sa cred ca acela e doar motivu dar nu cred ca ii asa sad Tu esti de parere ca a iesit cu alta asa-i? sad iti multumesc pentru ca iti rapesti din timp sa citesti..si ca ma ajuti.sa sti ca nu am mai apelat la nici un fel de prieten pentru sfaturi deoarece nu sunt genul si oricum sigur imi spuneau ce nu voiam sa aud. Aveam nevoie sa vad cum vede altcineva situatia.Eu sunt persoana care da sfaturi si ii ajut cu ce pot pe toti cand au ceva probleme dar cand vine vorba de mine nu pot nu stiu de ce sad si mersi mult stiu ca ii deja nu stiu a cata oara cand o zic dar chiar apreciez

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

M-a intrebat azi dim la 9 ce fac.si l-am intrebat si eu.si a zis ca ii obosit si ca nu stiu ce si l-am intrebat daca nu o dormit si o zis ca pe la 4 a adormit..si cica nu a primit nici un mesaj de la mine.pfffffffffffffffff acuma ma simt eu vinovata, ca poate din cauza mea ii asa si se simte si el rau, o fi adevarat? sau incearca sa se scoata.

| anonim_4396 explică (pentru Juiceee):

Deci mi-a dat mesaj in timp ce era la facultate. ceea ce nu a mai facut foarte mult timp! Si chiar m-am mirat! Eu ma asteptam sa imi scrie ori cand e acasa ori seara, chiar m-a surprins.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De*** foarte mult timp

18 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

E prima ta relatie si esti foarte indragostita.
Asa ca,ai vrea sa fii una cu iubitul tau,sa ii demonstrezi dragostea ta,sa-l asiguri de sentimentele tale si nu mai stii nici tu cum si ce sa faci,doar sa fie totul bine!
Eu zic sa te calmezi putin si sa stai sa te gandesti.
Spui ca atunci cand sunteti impreuna e totul perfect,ei bine,de la asta trebuie sa pornesti.
Alaturi de tine se simte bine,te inconjoara cu mii de gesturi mici si cuvinte care ajung acolo unde trebuie si sunteti fericiti amandoi.
Problema incepe din momentul in care pleaca la facultate si pe tine incep sa te roada indoielile!
E viata lui,nu o poti trai tu ci el,lasa-l sa-i faca fata asa cum considera si cum poate,nu deveni si tu un nou motiv de stres!
Sa fii student nu e asa o complicatie,dar cursuri,lucrari,laboratoare,seminare,partiale,oameni mereu noi,cu pretentii absurde de multe ori,intr-un oras nou,cand risti sa pici pe locurile cu plata,sunt cauze care pot innebuni pe oricine!
Fii generoasa,incurajeaza-l,asculta-l,nu-l sufoca cu pretentiile si "de ce"-urile, nu ii cere prea multe, da-i ocazia sa-ti ofere el din timpul lui si va fi bine.
Inteleg ca te nelinisteste si faptul ca e aproape de fosta lui, te macina si o oarecare gelozie sau macar un gand negativ, dar cred ca ar trebui sa ii oferi incredere daca totul este bine intre voi.Si este!
Fii putin mai realista si realizeaza ca tu ar trebui sa fii sursa lui de bucurie,de odihna si liniste,nu un izvor nesecat de intrebari,nelinisti si intepaturi,poarta-te frumos,sa fie nerabdator sa iti spuna "noapte buna" sau un simplu "ce faci",cand va avea timp si dispozitie sa o faca.
Daca privesti lucrurile realist,vei intelege ca-i poti fi foarte alaturi si de departe,oferindu-i ceea ce NU are,adica liniste,zambet si bucurie!
Si,prima ta prioritate ar trebui sa fii tu,nu sa te lasi sabotata de sentimentele pe care le ai,dragostea nu a fost niciodata un motiv de scuza,ce faci cu viata ta? Ai de dat un bacalaureat si de trecut de o inscriere la facultate,ce-ar fi sa te ocupi serios de lucrurile astea?
Spui ca nu vrei sa-l pierzi,ce motiv mai bun ai decat asta?
Inveti, iti iei bacul cu note exceptionale si te inscrii la facultate in orasul unde este si el, asa ii vei putea fi mereu aproape!
Nu crezi ca ar fi mai bine asa, decat sa stai inchisa in casa, plina de ganduri negre?
Mai sunt 100 de zile pana la bac,numara-le si fa-i surpriza asta, e una benefica!
Si nu-l speria cu impetuozitatea sentimentelor tale, spune-i putin si arata-i mult, ofera-i ce ai vrea sa-ti ofere si toul va fi bine, vei deveni de neinlocuit!
Mult noroc!
happy

| neutrino a răspuns:

Daca nu vrei sa-l pierzi, atunci nu-l mai stresa, el este ocupat pentru viitorul vostru, si un banal sms poate sa-i distraga atentia si toata munca lui se duce de rapa! Crezi ca este usor sa fii student si sa ai o multime de colege frumoase in jurul tau?