| Sara2 a întrebat:

Am 2 zile de intarziere a menstruatiei, pot fi insarcinata daca ma protejez mereu cu prezervativ? nu s-a spart niciodata nici alte probleme nu am intampinat, sunt foarte ingrijorata, (in ultima vreme am mers cu picioarele goale pe gresie si iau antibiotice de vreo 5 zile) crying exista vreo sansa sa fiu?

9 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu esti insarcinata, iti intarzie din cauza antibioticelor

| Ea12345 a răspuns:

Mie imi intarzie saptamani, si mor la fel de spaima. Prima oara cand am avut emotiile astea a fost ingrozitor, insa si noi folosim mereu prezervativ.Nu iti face griji, stresul, raceala si mai ales antibioticele intarzie menstruatia.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Dacă te-ai protejat ( prezervativ verificat după ) atunci NU ai cum să rămâi însărcinată!

Aşa cum bine ai intuit, întârzierea poate fi de la "plimbări" cu picioarele goale pe gresia RECE!

Apoi, o întârziere de maxim 7 zile după data calculată CORECT cu "metoda calendarului" este ACCEPTABILĂ - dacă întârzierea depăşeşte 7 zile, atunci ar trebui un control ginecologic ( să nu apară alte "probleme" medicale )!

Mai ai "puţină" răbdare...

| Brâncuşi a răspuns:

Opaa paloma pune o intrebare? Mereu stiu ca tu ne ajuta-i acum tu esti pusa intr-o situatie, pai in principiu nu, dar nu se stie niciodata...nu mai intra in panica fi sigura pe tine si relaxeazate, succeshappy.

| Sara2 explică (pentru Brâncuşi):

Am pus intrebarea intr-adevar, faza este ca eu macar ma protejez, sunt multi care pun intrebari de genu dar fac neprotejat, mie acum mi-a intarziat si am cam intrat in panica straight face nu stiu ce sa fac, protectia nu am neglijat-o niciodata sad sper sa nu fie probleme

| Brâncuşi a răspuns (pentru Sara2):

Nu este absolut nici un risc, stai linistita cum ti-am spus, si fa-o in continuare protejat, ceaobig grin.

| Different69 a răspuns:

Uneori mai intarzie si menstruatia. E normalhappy

| KameliaAura a răspuns:

Dupa parerea mea nu exista sanse sa fi insarcinata. Eu am patit sa imi intarzie si 2 saptamani si mi-am facut griji degeaba. Poate te-ai racit sau e o simpla dereglare hormonala.Nu iti mai fa grijihappy

| AndradaAlina1996 a răspuns:

Doamnee.....pai mie imi inarzie si cate o luna si nu ma mai sperii.si daca nu s-a spart nu ai cum sa fii insarcinata.relax...