| AnaMaria225147 a întrebat:

Acum 2 luni in urmă am început sa vorbesc cu un băiat de pe un dating app. Date-ul a mers foarte bine si am păstrat legătura, ulterior el propându-mi sa mai iesim. Menționez ca desi par sociala si deschisa, în realitate am probleme mari cu timiditatea (pe care ma chinui sa le dobor) mai ales cand vine vorba de băieți cu care am foarte puțină experiența, am anumite insecurități legate de fizicul meu si sunt extrem de conștientă de unele defecte. Pe scurt, nu sunt cea mai frumoasa fata. Menționez ca am 20 de ani. Recent ma întorceam spre casa de la niște cursuri, îmbracata in haine baggy, extrem de obosita, nemachiata în principiu "șifonată" cum s-ar spune laughing). Si il vad pe acest tip. Instant ma panichez pentru ca l-am plăcut după prima ieșire, îmi este rușine de el (fiind a doua oara in viata lui cand m-ar vedea), reacționez instinctiv si ma bazez pe faptul ca poate nu "m-a recunoscut" (din moment ce iesisem cu el doar o data si asta acum 2-3 săptămâni in urmă ) si încerc sa îl evit deoarece ma simțeam foarte prost legat de felul în care aratam, iar el era foarte aranjat si stiam ca ține mult la aspectul fizic. Instant stiu ca am făcut un gest imatur si stupid. Tipul vine dupa mine, ma încolțește si se ia gestul meu. Eu foarte rușinata, cu privirea in pământ încerc sa imi cer scuze de nenumărate ori si sa ii explic ca nu arat deloc okay astăzi, ca sunt nemachiata, obosita, nearanjata. Eu nu sunt o persoana nesimțită ci doar foarte neîncrezătoare si timida uneori. El pare ușor dezgustat de mine si nici nu vrea sa auda sau sa stea la discuții respingându-mi nenumăratele tentative de a-mi cere scuze desi încercam din greu si în zadar sa il opresc si sa vorbesc cu el despre asta. Cand ajung acasa îi dau si un mesaj în care explic situația în amănunt si ii propun sa ma revanșez prin a face o cinste din moment ce el oricum propusese ca noi sa iesim înainte de toată întâmplarea asta... dar mai târziu observ ca am primit unfriend. Menționez ca nu știu daca acel unfriend a fost înainte sau dupa ce i-am trimis mesajul. Mai precizez ca trecusera si câteva ore de cand l-am trimis, iar el nu il citise. Am decis pe loc cand am vazut acel unfriend ca este cel mai bine sa o las așa si sa îl blochez doar ca sa nu imi mai citească mesajul pentru ca deja ma simțeam umilita si nu avea rost sa par si mai insistenta, iar orice intenție de a mai iesi cu el a dispărut cand am vazut acel unfriend. As vrea sa întreb daca în final am procedat bine când am decis ca tipul clar nu este pentru mine si l-am blocat de tot. Cred ca el m-a vazut atunci ca fiind urata si a decis sa nu isi mai bata capul deloc cu explicațiile si scuzele mele.

12 răspunsuri:
| cuvant a răspuns:

Nu e vorba ca te-a văzut urata, eu zic ca l-a deranjat gestul ca l-ai ignorat. Eu zic ca ai făcut bine deoarece a dovedid ca nu te dorea ca persoana. Poate îți dorea doar corpul și după o perioadă tot un unfriend urma.
Ana Maria încrederea în tine vine în momentul în care te accepți și te placi asa cum ești. Un machiaj nu face foarte mare diferență pe termen lung deoarece machiajul trebuie îmbunătățit în viitor pentru a tine un bărbat care cauta asa ceva.

| Adry05 a răspuns:

Cât de aranjată puteai fi când ai ieșit cu el încât să fii atât de diferită în așa un context? mă gândesc că nu erai totuși machiată cu 400 de produse să pari altă persoană, așa că nu văd rostul atitudinii. Omu probabil a văzut că ai ceva complexe și chestii și a ales să nu se complice. Ori pur și simplu a crezut că nu vrei sa mai ai treabă cu el și că ai băgat aia ca motiv. Nu trebuia să-i dai block, mesaju oricum îi apare doar că apare „Facebook member" dar oricum își dă seama cine ești.

| mihai69 a răspuns:

Da, ai procedat bine la faza cu decizia că tipul nu e pentru tine.
Dar ai greșit atunci când ai căutat să-l eviți. Asta nu se face, indiferent cum arăți și cum te simți. Saluți, te scuzi, și treci mai departe - nu faci ca struțul.

| Plato a răspuns:

Orice barbat sanatos la cap ar fi facut la fel. Sa inteleg ca fizicul e tot ce ai tu de oferit? Atat insemni tu, un corp si gata? Nasol
Fetițo, sa presupunem ca mergea relatia si v-ati fi mutat impreuna, realizezi ca te-ar fi vazut in multe ipostaze in care nu erai "ca scoasa din cutie"?
Doamne, câtă superficialitate, imi pare rau de tine si de gandirea ta oribilă.
Schimba ceva la tine, neaparat, si nu la fizic, ca ala e ultima ta problema.

| AnaMaria225147 explică (pentru Plato):

Nu ai înțeles absolut nimic happy si se vede asta clar. Din contra, eu explic mai sus ca fizicul absolut perfect nu îl pot oferi. Eu mereu ma bazez pe restul calităților mele. Iar faptul ca m-ar fi văzut prin casa cu un aspect messy dupa un timp nu ma deranja. Dar nu la început evident. Nu mi se parea okay sa ma afișez in fața cuiva cu un aspect dezordonat la primele impresii (adica a doua oara in viață lui/ei când ma vede ) indiferent daca este bărbat sau femeie.

| Plato a răspuns (pentru AnaMaria225147):

Fetito, sunt sigur ca am inteles tot, mai bine sa recitesti tu, ca tie ti-a scapat ceva, nu mie.
Daca e vorba de iubire, nu da doi bani pe faptul ca esti tu messy imbracata. Depinde daca tu cauti relatie veridica sau contract social. Sa inteleg ca daca tu l-ai fi vazut imbracat asa, ti-ai fi facut o impresie proasta, huh? Si asa revenim la ideea de superficialitate.

| Crackman a răspuns:

In primul rand indiferent cum ai aratat, erai tu. Nimeni nu o sa fie mereu la 4 ace. Daca el nu avea nimic pentru tine, te a lasat balta si tu ai facut la fel de bine.
Sfat : nu iti cere scuze pentru ceva ce nu ai stricat, distrus, omorat, furat, jignit verbal.
Aia ai fost tu si cu timiditatea scapi usorr daca incepi sa intri in mici discutii cu mersoane random. De ce? Este random si nu stii ce o sa fie. Cu cine? Pai incepi cu astia de la caserie sau promotori dupa intri daca vrei cu uni ce au animale in lesa si vezi tu mai departe. Spor la viata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Era prea superficial

| Ioanafreeyourmind1995 a răspuns:

Nu cred ca ti-a dat unfriend neaparat pentru felul in care arata-i, care apropo, nu cred ca era chiar atat de "oribil" pe cat descrii tu, pentru ca hei, suntem oameni, avem momente si momente si nu trebuie sa fim mereu "tipla", la naiba, cat din cauza ca s-a simtit prost pentru felul tau atat de nesigur si de neatragator in ochii unui baiat/barbat de a te comporta. Trebuie sa intelegi ca stanjeneala ta atat de mare l-a facut sa se simta foarte ciudat. Tu ca femeie nu trebuie sa te arati niciodata atat de nesigura in fata unui barbat, mai ales cand vine vorba de fizic. Nimeni nu este perfect si ar trebui sa incetam odata pentru totdeauna sa mai punem atata pret pe aspectul fizic. Trebuie sa lucrezi serios la increderea ta in tine. E bine sa iti realizezi "defectele" fizice si sa le accepti, dar nu trebuie sa iti ceri atatea scuze pentru felul in care arati! Nu se face asta. Trebuie sa te pretuiesti asa cum esti, cu bune si cu rele. Iar daca el chiar s-a "speriat" de felul in care arati, atunci nu ai pierdut nimic, asa ca next one, ca ati iesit doar la o intalnire, nu a fost nimic. Dar eu tind sa cred ca el s-a speriat de reactia ta. Daca aveai o atitudine increzatoare si gen "*** off" cu felul in care arat si te arata-i relaxata in conversatia cu el, cu siguranta altfel ar fi stat lucrurile. In concluzie, te rog insistent sa ai incredere in tine si sa ai atitudine pentru ca asa rezolvi 80% din toate situatiile de genul si nu numai. Esti femeie si esti oricum frumoasa si ai valoare, asa ca foloseste-te de acest atu! Pupici.

| AnaMaria225147 explică (pentru Ioanafreeyourmind1995):

Eu îmi ceream scuze pentru tentativa mea de a-l evita, nu pentru felul în care arătăm atunci. Dar ai dreptate oricum vizavi de toată situația.

| LionTrap a răspuns:

Dupa mine, daca ai probleme cu timiditatea, trebuie sa iesi (in afara telefonului) sa vorbesti mult cu prieneni ori prietenele tale (sa barfiti) asa scapi de timiditate