| BlueBloodd a întrebat:

Am aproape 18 ani (in martie fac) si am probleme cu inaltimea. De cativa ani nu am mai crescut. Am 1, 65m si nu inteleg de ce nu mai cresc. Credeti ca masturbarea practicata de 4 ori pe saptamana e de vina? Cum as putea sa cresc, macar pana la 1.75?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Se pare ca, procesul tau de crestere s-a incheiat.
Unii baieti pot creste pana la 20, dar marea majoritate, isi incheie cresterea la 18 ani.
Cat priveste masturbarea, aia nu influenteaza cresterea in ianltime, dar influenteaza creierul, producand anumite probleme psihice, unde poti ajunge onanist, putand avea probleme mari erectile, disfunctionalitati sau chiar obsesii pentru anumite preferinte sexuale. In orice caz, mastubarea de 4 ori pe zi nu-i normala si iti va afecta viata sexuala cu o fata.

| mihai69 a răspuns:

Nu prea ai cum. Și nu e din vina masturbării - e ADN-ul tău.

| Emilian65 a răspuns:

Cresterea in inaltime este o problema care tine de genetica. Daca provii dintr-o familie de inaltime mica, tu, nu ai cum sa fii foarte inalt. Este posibil sa mai cresti si tu. Deci ai rabdare, poate mai cresti.

| Andreeush a răspuns:

Nu are nici o treaba cresterea in inaltime cu masturbarea.
Du-te la sala, incearca sa faci mult sport.

| Adi88 a răspuns:

Nu are treaba masturbarea. Depinde ce genetică au parintii tai, depinde si de tine daca ai o alimentatie corecta si daca practici vreun sport pentru a te dezvolta armonios

| AlexandruInu a răspuns:

Nu frate, stai chill, trebuie sa tii cont si de genele pe care le ai. Dar, nu este 100%, sa îți dau exemplul meu; Si eu am 18 ani si am 1.82, mama are 1.60, tata 1.75. Eu am mostenit gene de la unchiul meu care are 1.99, Du-te la sala, de forta trage de fiare, mergi la bazin inoata mult. Sper ca te-am ajutat, daca mai ai intrebari, da-mi un mesaj!

| Alxblx a răspuns:

Nu are treaba cu masturbarea fratele meu o practica de la 11 ani și are 1.88 la aproape 17 ani.
Deci îți recomand mult înot cam de 4-5 ori pe săptămâna iar pana la 21 de ani poate vei ajunge la 1.70

| WatsonJamesB221 a răspuns:

Salut. Nu are legatura masturbare. Ai putea să faci niste exercitii de întindere a coloanei.
(Asta nu insemna ca esti cocoșat sa ceva) si doar ca coloana cum este formată din inele care se pot întinde.
Sper că te am ajutat.