| anonim_4396 a întrebat:

Am auzit de la o femeie că un bărbat care te iubește cu adevărat are erecție din start când te vede dezbrăcată (adică fără vreun alt efort) și dacă nu are cu tot efortul depus din partea femeii sau libidoul bărbatului de sine stătător/ îi "moare la intrare" sau la jumătate nu te iubește, nu e bun de nimic. Mit confirmat sau distrus?

31 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ăsta ti se pare mit? Un barbat „iubeste"(i se scoala), cand vede orice femeie care se dezbraca in fata lui.
Cu conditia sa fie potent.

| Violleta2022 a răspuns:

Un barbat are erectie spontana si cand merge la curve si aceea se dezbraca. Pentru atat lucru nu-i trebuie sentimente puternice de dragoste!

| doctorandus a răspuns:

Nu e adevarat, de ex. nudistii nu se excita cand vad femei goale.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Nu am fost niciodata pe o plaja a nudistilor, deci nu am ce sa contraargumentez laughing

| mihai69 a răspuns (pentru doctorandus):

Ba bine că nu...

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda, la nudisti barbatii nu au voie cu scula sculata.

| Paul754880338 a răspuns:

Ce ai prezentat tu in textul intrebarii este o atractie animalica neconditionata de sentimente. Aceasta este parte din mecanismul de perpetuare a speciei. Sentimentul acela de dragoste nu prin erectie se verifica pentru ca daca ai folosi aceasta metoda ar putea rezulta ca masculul iubeste orice femeie dezbracata, nu?! Apoi mai exista dragoste si pentru parinti sau pentru copii si iar nu merge metoda asta.

| anonim_4396 explică (pentru Paul754880338):

E un caz auzit de la cineva, nu e din viata mea. Tragedia respectivei femei e ca barbatului ei nu i se scula la ea ci la alte femei, ca erau imbracate sau mai cu seama dezbracate.

| Paul754880338 a răspuns (pentru anonim_4396):

Intrebarea ce imi vine in minte este : " ea este chiar nevinovata in acest caz?" Cred ca ma intelegi ce vreau sa zic. Adica este ingrijita, feminina, arata atat de bine pe cat cere sa starneasca interes, sau doar vrea sa gaseasca vinovatul pentru aceasta situatie in barbatul de langa ea care... ciudat, reactioneaza la alte femei si nu mai reactioneaza la ea.

| anonim_4396 explică (pentru Paul754880338):

Posibil sa se fi plictisit de ea sau nu știu, are probleme cu capul el. Ea încearcă să resusciteze potența lui dar nu îi reușește. In schimb la altele...În mare parte ce am explicat sunt chestii din trecut care se resfrâng in continuare. E complicată problema, nu știu dacă m-am făcut înțeleasă.

| Paul754880338 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ar trebui sa stii ca in general femeia este cauza si barbatul efectul. Atunci, stiind asta vei intelege, ca un barbat nu poate fi atras de o femeie care l-a jignit sau care nu se ingrijeste sau care nu are un compotament adecvat ( sunt doar exemple, nu fac referire la cazul descris de tine, pentru ca nu cunosc detalii ). Oricat ai incerca sau am incerca sa negam e bine totusi de luat in consideratie ca si femeia are obligatii nu doar drepturi in relatie si mai ales cand vine vorba de contributia la bunul mers al relatiei. Observ insa ca nu mentionezi nimic despre, nici cea mai mica vina a ei si sugerezi ca el are "probleme cu capul", adica traieste intr-un paradis langa un inger si el nu apreciaza asta.

| anonim_4396 explică (pentru Paul754880338):

Femeia a făcut tot posibilul în relație, nu i-a scăpat un gest, un fapt, l-a scos pe bărbat din ghearele morții cu problemele medicale, l-a iubit și i-a făcut toate gesturile. Iar ea nu a primit nimic în schimb, abstinență de peste 10 ani. Are și un copil și de el nu prea s-a sinchisit emoțional și psihic.

| Mopmop a răspuns:

Ai fost mintita de acea femeie. Nu confunda sentimentul de iubire cu atractia sexuala. Una-i una alta-i alta...

| anonim_4396 explică (pentru Mopmop):

Înseamnă că mama mea e toxica?

| Mopmop a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta de unde a mai venit? Nu am zis asta. Am zis de minciuna nimic de toxicitate a cuiva.7

| anonim_4396 explică (pentru Mopmop):

Era o concluzie de a mea, fără a spune cine e femeia. Scuze.

| Mopmop a răspuns (pentru anonim_4396):

Accept scuzele. Nici in gluma nu e bine sa jignim si sa nu respectam parintii... Da, si ei pot gresi cu ceva dar sa nu judecam.

| anonim_4396 explică (pentru Mopmop):

Incep sa suspectez gândirea părinților. E ceva care nu se leagă, induce mult în eroare. Așadar prefer sa am propria mea gândire,oricum ar fi, corecta sau greșită. Măcar e gândirea mea, unde nu se leagă, știu că eu am greșit, tot eu corectez.

| Mopmop a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta inseamna ca esti o femeie inteligenta! Bravo tie, e bine sa experimentam si sa aplicam in viitor experienta, buna sau rea...

| anonim_4396 explică (pentru Mopmop):

Exact

| Dintrebare a răspuns:

Marea majoritate a barbatilor au erectie daca apare orice femeie dezbracata in fata lor. Nici nu e nevoie sa fie goale de fapt. Iar legat de muritul la intrare, nu are legatura cu iubirea, ci mai degraba cu emotivitatea lui.

| anonim_4396 explică (pentru Dintrebare):

laughing Emotivitate? Ce bărbat e ăla care se emoționează mai rău ca o femeie? Să fie mai bărbat, nu p... moartă! Curajul e necesar la bărbat din start că doar pana mea, mascul alfa!

| Willis a răspuns:

Nu este adevărat.
Sunt n situații în care se întâmplă și neprevăzute.
Nu e un grafic standard.
Apoi intervine și monotonia. Tot va funcționa, dar poate nu așa ridicare instant...
Astea le vei descoperi de-a lungul vieții.

| SociopatuI a răspuns:

Cel mai prost mit dintre toate. Si daca baiatul ala te iubeste extrem de mult dar are emotii mari in a te face fericita la pat, crezi ca i se mai scoala? Dupa logica ta nici nu te iubeste.

| anonim_4396 explică (pentru SociopatuI):

Emoțiile lui normal ar trebui rezolvate din timp pe cont propriu, nu sa i le rezolve femeia. Bine, sunt și excepții când ea vrea sa-l ajute să treacă peste inhibiții dar de fel eșuează lamentabil pentru că el nu vrea să priceapă și pună în aplicare sau nu-l interesează, se vede sănătos emoțional, ceea ce ii provoaca crize de nervi femeii pentru ca ea vrea sex mult si des iar daca lui nu i se scoala la ea ci la alte femei... Cazul asta nu e din viata mea, mi-a povestit cineva. Reușitele de deblocări emoționale ale barbatului din partea femeii fără intervenția unui sexolog/psiholog merită apreciate! Așa nu numai ca reechilibreaza viata de cuplu dar le dă si peste nas specialiștilor, nu depind de ajutorul lor ca restul pentru orice chichiță superficiala!

| SociopatuI a răspuns (pentru anonim_4396):

Aici nu suntem sa dezbatem de ce apar emotiile si cand ar trebui sa le estompeze barbatul. Nu suntem psihologi. Aici era vorba de acel mit care este unul total eronat. Ti-am aratat ca se poate sa te inseli, si asta ti-am dovedit-o cu un exemplu. Mai sunt si alte exemple. Gandeste-te la cele medicale sau din lipsa experientei, sau din cauza psihicului.

| Morbid a răspuns:

Probabil e confirmat.
Aici tine și de ce viață are și dacă e sănătos psihic și fizic. Emoțional.
Ca sfat, ai putea sa fi mai înțelegătoare, altfel vei fi mereurespinsa, ții se cam potrivește nick-ul sa fiu sincer.
Ce e mai amuzant e că nu am observat sa aibă asemenea pretenții de la un bărbat vreo femeie care are curaj, e carismatica și plină de sine, numai toate timidele au pretenții la masculi "alfa".

| anonim_4396 explică (pentru Morbid):

Nu e cazul meu, ce nu pricepi? E al unei femei măritate care are peste 40 de ani!

| anonim_4396 explică (pentru Morbid):

Dacă femeia asta vrea, ce naiba e așa greu de înțeles? Doamne, nu vreți deloc să înțelegeți nevoile femeii.

| PaulCos a răspuns:

Suna ca un anunt de la mica publicitate : "relatia nu merge. Ea nevinovata, caut vinovatul."

| Aphorius a răspuns:

Pai depinde, facem distincția între iubire și sex? Sunt complementare dar sunt și distincte, poți să fii cu unul care doar vrea să te pună crapă când are chef și să nu existe iubire.