| Alex Ionescu a întrebat:

Am auzit de o veche tehnica de sex numita continenta sexuala(carezza sau coitus rezervatus). Pentru cine a auzit, ce credeti despre ea si daca o practica cineva, si mai ales cum reuseste? Am auzit ca are efecte benefice.Multumesc

P. S. Si in cazul masturbarii se poate vorbi despre continenta sexuala. Nu este nevoie neaparat de partener.

Răspuns Câştigător
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Am citit destul de multe despre subiectul acesta. Mi s-a părut interesant. Continenţă sexuală înseamnă să ai orgasm dar fără descărcare. Adică în cazul în care eşti bărbat să nu ejaculezi, iar în cazul în care eşti femeie să nu ajungi la acel orgasm cu contracţii şi eliminarea acelui fluid.
Trebuie să ai foarte multă răbdare şi să înveţi să îţi controlezi organismul. E destul de dificil să îţi creezi un orgasm care să nu aibă acea descărcare dacă eşti obişnuit cu ea. Ca femeie cred că e mai simplu, dar ca şi bărbat nu ştiu. Din câte am auzit dacă aveţi un raport sexual şi nu ejaculaţi vă doare. (Este adevărat?)
Eu zic că merită şi că e frumos. Alegerea îţi aparţine. Îţi urez mult succes dacă vrei să începi să înveţi să stăpâneşti tehnica aceasta.

10 răspunsuri:
lolita
| lolita a răspuns:

Este destul de greu sa te abtii de la ejaculare de aceea cred ca exista foarte putine persoane care o practica, cel putin in Europa. s-a descoperit ca ejacularea spermei scurteaza viata, de aceea barbatii triesc mai putin ca si femeile. si in cazul masturbarii se poate vorbi despre continenta doar daca barbatul are orgasm fara sa ejaculeze. cum nu sunt barbat nu-ti pot explica cum se face, dar am vazut cazuri, daca vrei detalii da-mi un mesaj in privat.

leonardk
| leonardk a răspuns:

Adica sa faci sex fara sa ejaculezi? Hm - pai atunci de ce mai faci sex? Doar ca sa te enervezi? Nu - nu e pentru mine - am lipsit la lectia asta, imi pare rau.

| gabriela_7862 a răspuns:

Aceasta tehnica presupune un control asupra propriei persoane si concentrare, dar si o buna intelegere a propriei persoane si in acelasi timp trebuie comunicare cu femeia, ca ea sa stie de ce barbatul prelungeste momentul. si este bineinteles benefica pentru viata sexuala a cuplului, pentru ca astfel pot ajunge la orgasm in acelasi timp ambii parteneri.

| Doctoru_7315 a răspuns:

Am eu o carte pentru cei interesati, e in format pdf. Lasa-ti adresa de mail si vi-o trimit.

| Vitad13 a răspuns (pentru Doctoru_7315):

Trimiteți-mi și mie cartea!
vit_roll@yahoo.com
Mulțumesc mult!

| Vitad13 a răspuns (pentru Doctoru_7315):

Sunt interesat de această carte! vit_roll@yahoo.com
mulțumesc mult!

| alexxaz a răspuns:

E destul de periculos, ideea e sa te retragi inainte de a ejacula, ceea ce inseamna sa fii foarte atent si nu poti fii 100% sigur ca nu scapat nimic. Nu te baza pe aceasta tehnica, asta zic eu.

| ForeignO a răspuns:

Mmmm. Mi se pare foarte eficientathinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Continenta sexuala inseamna sa ai foarte multe orgasme ample dar fara descarcare (atat la barbat cat si la femeie. Eu o practic de 16 ani si este revelatia vietii mele. Sunt foarte sanatoasa si implinita si radioasa si ii multumesc si acum prietenei mele care mi-e explicat cum sa fac. Daca vrei si tu detalii citeste pe venus.org.ro/Sexualitate/Continenta-sexuala-un-record-al-sexualitatii.html -un articol foarte bun. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.si in cazul acesta se poate practica continenta pentru ca e vb de dirijarea energiilor