| anonim_4396 a întrebat:

Am avut contact neprotejat pe 20 august, pe data de 5 septembrie mi-a venit menstruația in mod normal dar luna asta întârzie. Există șanse să fiu însărcinată? Menționez că am 17 ani

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ultima menstruatie, care a pornit in data de 5 Septembrie, a ponit la data reiesita din calcul si daca a decurs in conditii similare cu celelalte menstruatii anterioare d.t.p.d.v. adica : numar de zile de sangerare, cantitatea de menstruatie eliminata, fluxul zilnic de sange eliminat, culoare, aspect, miros, etc, etc, in acel caz se poate aprecia ca in proportie de 99% sangerarea a repezentat o menstruatie autentica ceea ce ofera GARANTIA CERTA ca in ciclul menstrual anterior abia terminat, NU a fost fecundat ovulul si ca atare nici NU s-a format sarcina si din acest motiv a fost eliminat din uter endometrul devenit inutil. Daca dupa data de 5 Septembrie NU ai mai intretinut contacte sexuale neprotejate, in acel caz este cu totul IMPOSIBIL ca in uterul tau sa existe o sarcina in aceste conditii. Drept urmare rezulta ca in mod absolut sigur si cert, neinceperea sangerarii menstruale se datoreaza unor motive de natura hormonala si din acest motiv deocamdata inca nu ar trebui sa fii prea ingrijorata. Numai daca intarzierea va depasi 12-14 zile, doar in acel caz devine necesara o binevenita consultatie ginecologica. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca n-ai mai avut contacte neprotejate dupa ala de pe 20, nu, nu esti insarcinata.

| Emilian65 a răspuns:

Dacă nu ai mai făcut sex după menstruația din septembrie, nu poți fi gravida

| danut7ddanut a răspuns:

Nop, n-ai cum.