| Monimoni1996 a întrebat:

Am avut contact sexual acum cateva zile. El si-a dat drumul pe mine, dar mi s-a prelins in jos si mi s-a parut ca a intrat chiar în vagin, chiar daca el zice ca nu ar fi ajuns, plus ca era putina sperma. Ca sa fiu sigura am luat pastila de a 2 a zi. Nu am avut nimic, nimic dupa ce am luat-o. Ceva păreri despre pastila, despre ce s-a intamplat, daca exista riscuri sa nu isi faca efectul daca ar fi sa fi ajuns sperma la mine?

17 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Vagon de clasa 1 a sau a 2 a?

| Monimoni1996 explică (pentru darrio2007):

Uau, chiar nu poti trece peste o greșeală, pe care am facut-o din cauza tastaturii si pe care nu am observat-o, felicitări! Ai observat tu, iti multumesc

| darrio2007 a răspuns (pentru Monimoni1996):

Cu placere! Protejati-va de fiecare data, ca e mai bine. Nu ti s-a parut scarbos ca a ejaculat pe tine?

| darrio2007 a răspuns (pentru Monimoni1996):

Ai modificat intre timp. Bravo!

| corbulalbrosu a răspuns:

1.) Sperma in momentul ejacularii si pe urma un timp de 4-5 minute este vascoasa si foarte lipicioasa deci aderenta si din acest motiv practic este imposibil ca imediat dupa ejaculare sperma sa se scurga asa cum ti s-a parut tie si sa ajunga de pe burta sau muntele lui Venus pana in zona vulvei (intre labii) si pe urma sa mai si intre in vagin, asa cum ai relatat.
2.) Sarcina poate sa apara NUMAI DACA sperma ajunge IN VAGIN si acest lucru se intampla in una din cele 4-5 zile care apartin de PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual.
3.) Pastila contraceptiva (de a 2-a zi) se foloseste NUMAI/DOAR in situatiile/cazurile cum sunt cele mentionate si formulate la punctul 2 al acestui raspuns. Folosirea INUTILA, FARA ROST a pastilei contraceptive reprezinta o crasa IRESPONSABILITATE si o grava INCONSTIENTA din partea fetei/femeii care foloseste aceasta pastila ''dupa ureche'' adica asa cum o duce capul ei prost, fiindca ea in loc sa se informeze corect, ia hotararea de capul ei uneri fiind constienta ca face o prostie impardonabila,
Efectele nefaste si deloc dorite ale acestei pastile nenorocite, se produc de obicei in urmatoarele 3-5 luni in cazurile usoare dar efectele se pot manifesta pe o perioada de 9-12 luni in cazurile de dereglare hormonala severa. Multa sanatate!

| Monimoni1996 explică (pentru corbulalbrosu):

Eu nu am fost sigura daca a ajuns sau nu! S a prelins, nu stiu 100% daca a intrat, la un moment dat era lângă Si am folosit șervețele umede, m-am speriat rau, nu stiu exact ce am facut. Eu tot am impresia ca a intrat in mom in care eu m-am agitat, era fix langa, cum spuneam am inceput mai mult sa o împrăștii cu servetel. Si am luat pastila ca sa fiu sigura, eram foarte speriată. Eu nu stiam ca pot fi efecte atat de târziu, poti sa mai zici ceva despre aceasta pastila pe care am luat o?

| Emilian65 a răspuns:

Nu poti fi gravida.

Răspuns utilizator avertizat
| Ely1234567 a răspuns:

Nu o sa rămâi însărcinată stai linistită...nici macar nu era nevoie de pastila...

| Monimoni1996 explică (pentru Ely1234567):

Dar are ceva, în caz că nu era vorba de sarcina de ex, dar am luat pastila, pentru ca repet, NU ERAM SIGURA PE CE AM FACUT. A fost primul moment de neatenție si ultimul

| Monimoni1996 explică (pentru Ely1234567):

Dar are ceva daca am luat-o, în caz că nu ar fi fost nevoie? Cu toate ca nu sunt sigura daca era nevoie 100% de ea

| Ely1234567 a răspuns (pentru Monimoni1996):

O sa iti produca câteva dereglari hormonale pe parcursul câtorva luni

| Monimoni1996 explică (pentru Ely1234567):

Eu stiu ca am un corp mai rezistent si nu am avut in timp schimbări de astea. E posibil sa scap fără?

| Ely1234567 a răspuns (pentru Monimoni1996):

Asta nu știu sa îți spun... Nu toate femeile reacționează la fel la medicamente

| gongsterbeep a răspuns:

De ce il lasi sa ejaculeze pe tine?! E scarbos! Si protejati-va daca nu vrei sa ai copii! Pune-l sa isi ia un prezervativ ca nu costa o avere!

| Monimoni1996 explică (pentru gongsterbeep):

Păi stai asa, ne protejăm. Doar ca a vrut să își dea drumul pe mine

| gongsterbeep a răspuns (pentru Monimoni1996):

Sa va protejati inseamna pe parcursul intregului act sexual ( si la final). Iar "a te proteja" inseamna 60% metode contaceptive si 40% atentie, in special dupa terminarea actului sexual.