| Name177 a întrebat:

Luni pe data de 10 mi-a venit menstra iar duminica am avut un contact sexual in mare parte protejat dar pentru cateva secunde a bagat-o si fara prezervativ, inainte de asta a urinat si s-a spalat. Iar la sfarsit si-a dat drumul pe sanii mei dar sperma era cam lichida si s-a prelins pana pe picioare, acum nu stiu sigur daca si pe vagin dar mentionez ca am un ciclu in medie de peste 30 de zile, ultimele 4 cicluri au fost de 34, 36, 36 si 38 de zile. Vreau sa stiu, exista vreun risc de sarcina avand in vedere ca eram si in a 7 a zi de ciclu?

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu

| corbulalbrosu a răspuns:

Pe baza cercetarilor stiintifice si medicale a fost stabilit in mod cert si foarte sigur ca eliberarea ovulului din foliculul ovarian se produce intotdeauna cu 14 zile zile inainte de data la care se va produce menstruatia conform programarii hormonale a fiecarui ciclu menstrual in parte.
Astfel ca, pe baza acestui principiu foarte EXCAT si PRECIS determinat stiintific si medical, rezulta ca :
--in cazul celui mai scurt ciclu menstrual OVULATORIU si anume cel de 21 de zile, OVULATIA se produce in a 7-a (SAPTE-A ZI) a ciclului numarat fata de prima zi a menstruatiei sau cu 14 zile inainte de ultima zi a ciclului (a 21-a) cea in care se va termina ciclul, (21 -14 = 7) astfel ca PERIOADA FERTILA (in care se poate forma sarcina) in cazul ciclului de 21 de zile se suprapune peste intervalul situate intre a 3-a si 8-a zi.,
-- in cazul ciclului menstrual considerat ''NORMAL'' si anume cel de circa 30 de zile cum este si in cazul tau, eliberarea OVULULUI se produce in a 16-a zi a ciclului numarat fata de prima zi a menstruatiei si cu 14 zile inainte de ultima zi a ciclului adica a 30-a zi (cea in care se va termina ciclul), (30 -14 = 16); astfel ca PERIOADA FERTILA a ciclului de 30 de zile se suprapune peste intervalul situate intre a 12-a si 17-a zi a ciclului menstrual.
-- iar in cazul ciclului menstrual considerat ''LUNG'' si anume a unuia sa zicem de 35 de zile (de ex.), OVULATIA se produce in a 21-a zi a ciclului menstrual numarat fata de prima zi de menstruatiei, sau cu 14 zile inainte de ultima zi (a 35-a zi) in care se va termina ciclul, (35 -14 = 21) astfel ca PERIOADA FERTILA a ciclului de 35 de zile se suprapune peste intervalul situate intre a 17-a si 22-a zi a ciclului.
In cazul concret din aceasta intrebare reiese ca in ultimele 4 cicluri menstruale OVULATIA s-a produs in ordinea urmatoare si anume in a : 20-a, 22-a, 22-a si a 24-a zi. Pe baza celor precizate reiese ca PERIOADA FERTILA a inceput in ultimele 4 cicluri in cea de a : 16-a, 18-a, 18-a si a 20-a zi.
In concluzie se poate aprecia si presupune ca si actualul ciclu menstrual va avea cel mai probabil o lungime asemanatoare cu ultimele 4 cicluri anterioare si ca atare si perioada fertila poate sa inceapa dupa cea de a 14-15-a zi a ciclului adica dupa data de 24-25 Iunie si va tine pana in data de 3-4 Iulie.
Se poate considera ca in a 7-a zi a ciclului menstrual actual este cu totul imposibil sa se poata forma sarcina chiar si in situatia in care sperma ar fi fost ejaculata in vagin. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu sunt sanse sa ramai gravida.

| Andreeush a răspuns:

Nu sunt riscuri.