| Monimoni1996 a întrebat:

Daca el si-a dat drumul pe zi (nu a fost cu contact sexual) si in seara asta am facut neprotejat, (mai am 8 zile pana la menstruatie) exista riscuri, ceva? Nu si-a dat drumul in mine, adica exista posibilitatea sa mai fie la el in penis ceva urme de sperma?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

S-a stabilit pe baza observatiilor indelungate, ca de regula sperma care a ramas in uretra penisului dupa ejaculare, se va scurge in totalitate in urmatoarele 2-3 ore, dupa altii in maxim 4 ore. Se apreciaza ca in uretra nu mai exista spermatozoizi viabili dupa trecerea celor 4 ore, sau imediat dupa ce barbatul urineaza.
De asemenea pe baza experimentelor stiintifice si medicale s-a stabilit ca ovulatia se produce intotdeauna cu fix/exact 14 zile inainte de ultima zi a ciclului menstrual/prima zi a urmatoarei menstruatii adica a primei zile a urmatorului ciclu menstrual, in cazul in care ovulul nu este fecundat si nu s-a format o sarcina.
Rezulta ca zilele situate intre ziua ovulatiei si ultima zi a ciclului reprezinta perioada luteala, care reprezinta asa numita perioada de infertilitate absoluta a ciclului menstrual, cea in care este cu totul IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina chiar daca sperma este ejaculata in vagin in fiecare zi a ultimelor 9-10 zile ale ciclului. Explicatii suplimentare sunt precizate si presentate in urmatorul raspuns : https://www.tpu.ro/......lizare-in/
Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine nu este posibil sa apara vreo sarcina.

| Celcestietot a răspuns:

Niciun risc.

| qDani32 a răspuns:

Daca nu si-a dat drumu nu e nici o prblm.