| hypothesis a întrebat:

Am avut o perioada la inceputul clasei a 12 (mai exact prin perioada septembrie-octombrie) cand imi doream foarte tare sa-mi fac o prietena sau cel putin sa prind experienta in ceea ce privesc abordarile. M-am documentat destul de bine, zic eu, am pus in practica si pot spune ca au dat roade, nu am avut eu cine stie ce relatii in aceasta perioada, dar am vorbit cu fete din liceu si pot spune ca am lasat o impresie frumoasa. Am avut si o relatie de cateva zile, parea ok la inceput cand am iesit pentru prima oara, dar a trebuit sa ne despartit. Ma rog, nu am pus eu suflet intr-o relatie de cateva zile, dar am consumat destul timp si energie (stiti si voi ce presupune o relatie, mai ales una adolescentina, conversatii, focusarea pe aceea relatie (daca iti doresti sa mearga), etc.). Acum pot spune ca am ramas cu experienta, dar nu prea mai stiu ce vreau, daca sa-mi vad de ale mele si daca s-o ivi vreo ocazie, o fata care sa-mi placa cu adevarat, sa actionez sau daca sa-mi fac un scop precis (asa cum am facut in aceea perioada) de a-mi face iar prietena. Ce-i drept, m-am cam plictisit, adica stiu cam tot ce misca prin liceu, de obicei, se arunc priviri (mai intense sau mai putin), cateva saluturi si cam atat. De asta zic ca m-am plictisit. De exemplu, sa spune ca am vorbit cu cateva tipe din liceu (mai mici decat mine), au fost niste asa-zise incercari, la care nu s-a ajuns la o concluzie (nicidecum un refuz), poate din cauza ca nu am fost eu prea prompt si nu am avut scopul bine-definit, deci inca ne salutam si chestii, dar daca stai sa te gandesti, cu ce scop? Prieteni nu suntem, doar cunostinte. Ne salutam zilnic si ce? Nu am rezolvat, as vrea sa fiu mai original in actiuni. Prin acest subiect nu va cer sa-mi spuneti cum "sa fiu mai original", ci vreau sa discutam si sa dezbatem, din experientele voastre, cum ati proceda/ procedat in astfel de situatii, cand te afli la o varsta cand, totusi, e nevoie sa prinzi experienta si in aceasta directie.

2 răspunsuri:
| Adrian1983 a răspuns:

Tinere, femeile sunt complicate prin simplitatea lor. N-ai nevoie de "scheme, tactici, indemnuri", ai nevoie doar de boase, sa stii ca daca-ti place una in mod anume, ai curajul sa o inviti la un suc, prajitura, orice activitate in afara scolii. In rest, totul vine sau ar trebui sa vina de la sine, ca nici ea nu e mai experimentata ca tine, astfel invatati impreuna.

| hypothesis explică (pentru Adrian1983):

Stiu ce zici, doar voiam sa compensez lipsa de experienta cu altceva, de aceea am si incercat sa caut, sa ma informez, macar la nivel teoretic sa am habar, dupa care puneam si in practica.