| Jenny_9204 a întrebat:

Am avut o relatie acum 4 luni si jumatate, totul a fost bine la inceput, amandoi ne-am inceput atunci viata sexuala. Timp de 2 luni a fost totul ok, apoi am luat vacanta, iar eu eram la 60 km diferenta de el si incercam sa vin in fiecare saptamana sa ne vedem, nu stateam la el, ci stateam in apartamentul meu(chirie...etc). Dupa un timp s-a racit mult, a decis sa facem o pauza, in timpul acelei pauza mi-a zis ca m-a inselat, l-am iertat, apoi a mers cat de cat bine, acum o saptamana ne-am despartit pentru ca el zicea ca atunci cand sunt langa el e totul bine, dar cand sunt plecata parca e singur, urat, asa ceva nu se poate.Ne-am despartit, nu am mai prea vb, acum 3 zile incerc sa vorbesc cu el, a vorbit foarte urat, a zis ca atunci cand ma voi schimba va fi totul bine, eu sunt o fire mai dificila, dar suntem oameni si toti gresim, zic unele lucruri care nu ar trebui zise, dar fiecare are "fixurile" lui. Voi ce spuneti? Eu zic ca am gresit si eu in aceasta relatie, dar doar cu vorbe, insa el si cu fapte si cu vorbe...Si inca o chestie il intrebam ce simte zicea ca ma iubeste, ca nu vrea sa ma faca sa sufar, ca de ce mai stau cu el, ca el ma raneste, apoi i-am zis uite o amica nu mai simte pentru prietenul ei ce a simtit la inceput si vrea sa se desparta, el zice cam asa e si la mine, atunci de ce zicea ca ma iubeste? pls vreau raspunsuri multe si fara bataie de joc.mersi

Răspuns Câştigător
| Psihoyounger a răspuns:

Citindu-ţi postarea am simţit că îmi cistesc propria viaţă. Sunt exact în aceaşi situaţie ca şi tine şi îţi pot spune cum încerc eu să trec peste asta. La mine distanţa e mai mare, dar miezul problemei e acelaşi. Îţi pot spune că a da exemplu prieteni, vecini, colegi este total greşit. Dacă faci asta, el se va simţi comparat cu alţii, ceea ce nu e deloc plăcut. Voi aveţi problemele voastre, prietena ta le are pe ale ei. Chiar dacă consecinţele acestora sunt asemănătoare, probleme nu sunt aceleaşi. Apoi, în legătură cu distanţa nu prea ai ce face. 60 km îi faci cam în 40 de min. cu maşina, o oră cu trenul şi chiar mai mult dacă mergi cu o altă maşină decât a ta. Totuşi, distanţa nu e imposibil de parcurs o singură dată pe săptămână. Am însă o nelămurire. Tu zici că încerci să mergi la el măcar o dată pe săptămână. Bine, dar de ce doar tu? El nu poate veni niciodată? Trebuie să te gândeşti şi la acest aspect. Nu îţi pot zice ce să faci ca să fiţi mai mult timp împreună pentru că nu ştiu situaţia personală a fiecăruia dintre voi. Clasicul spune că iubirea învinge orice, chiar şi distanţa. Da, o învinge, dar preţul este mult mai mare, o spun din proprie experienţă. Să întreţii o relaţie la distanţă este mult mai dificil pentru că automat intervin o serie de probleme pe care e foarte greu să le controlezi. Greu, dar nu imposibil! Trebuie însă să înţeleagă şi el că nu eşti doar tu cea care trebuie să se sacrifice. O relaţie e formată din doi, deci ambii trebuie să pună osul la treabă. Din păcate, nu vei putea rezolva nimic până ce el nu îşi doreşte cu adevărat să fie cu tine. Nu spun că acum nu o face, nu am de unde să ştiu asta, dar îţi spun că până ce el nu este 100% sigur că e dispus să învingă distanţa, să facă sacrificii, e foarte greu să mergi înainte. Mai mult ca sigur, el nu ştie exact ce îşi doreşte, dat fiind că pe de-o parte nu vrea nici să te rănească, dar pe de-alta nu vrea nici să fiţi împreună, deşi e conştient că îl iubeşti. Sau cel puţin nu ştie să ţi-o arate. Singura soluţie pe care o văd e comunicarea. Dacă vei reuşi să îi spui clar şi concis ce anume te deranjează, ce anume vrei să se întâmple iar el va face acelaşi lucru, vă puneţi de acord în o mulţime de privinţe, totul va merge bine. Încearcă şi spune-mi cum a mers!

Psihoyounger

5 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, cel mai bine ar fi sa il lasi o perioada sa isi clarifice sentimentele care le are pentru. tine. ceva scartaie in relatia voastra; poate e cam confuz, poate s-au dus sentimentele, e posibil ca el sa nu stie ce vrea.
Tu il iubesti dar trebuie sa intelegem ca uneori nu putem primi aceeasi iubire reciproca, fiecare se manifesta diferit in relatii si fiecare iubeste in felul sau.Ar trebui sa comunicati, sa vedeti ce nu merge si ce a-ti putea schimba, sa va vedeti amandoi greselile. El daca te iubeste cu adevarat, isi va schimba atitudinea, daca nu poate ar fi mai buna despartirea...sau luati o pauza in relatie ca sa vezi daca te cauta, daca ii va fi dor de tine, te vrea inapoi, te va cauta, in acest timp el sa se gandeasca bine si un sfat care mi se pare demn de luat in considerare e acesta:nu ii arata ca il iubesti prea mult, cand te arati ca iubesti prea mult si ierti orice, atunci persoana iubita isi bate joc si profita, te-a inselat, l-ai iertat, face ce vrea cu tine, sau poate nu, dar cert e ca atunci cand te arati putin mai indiferenta si ignorandu-l putin, vei face foarte bine, indiferenta doare si indiferenta poate sa il faca sa se intoarca la tine, indiferenta din partea ta!

| englezuc a răspuns:

El tine la tine. dar cand ai plecat si l-ai lasat singur, ti-a simtit lipsa, si de aceea relatia voastra s-a schimbat. sincer. u nu ai gresit cu nimic. el te-a inselat, iar u l-ai ierat, ti-a vorbit urat, etc. cred ca crede ca nu te interesa persoana lui, ca nu il mai placi. eu zic sa lasati amandoi din orgoliu si sa vorbiti sincer unu cu altu. spuneti exact ce aveti pe suflet. daca nu mai exista acea atractie intre voi doi nu mai e nimic de facut. daca mai exista cat de putina iubire in inimile voaste eu zic sa o folositi. bata. bye bye

| Jenny_9204 explică:

Faza e ca atunci cand ne intalnim si incep despre chestiile astea nu prea vorbeste, eu am zis ca trebuie sa vorbim, dar nu pe mess, nu la tel, ci in fata, el zice ca nu vrea sa ma vada ranitasad ce sa inteleg?

| Jenny_9204 explică:

Acum am rupt orice legatura, marti am vb ultima data, miercuri am primit un apel de la el, doar atat, stau pe invizibil pentru el, ma fac putin disparuta, sa vedem ce va fi si daca ma va cauta, duminica viitoare voi merge in acel oras, cam tot la 2 3 saptamani voi veni acasa, va fi altceva, sa vedem, astept acum de la el urmatorul pashappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu pot sa cred ca ai iertat, dupa ce te-a inselat.