| anonim_4396 a întrebat:

VA ROG din tot sufletul ajutati-ma si cititi tot indiferent de cat de lung este, am o mare problema prin care probabil majoritatea ati trecut cand erati adolescenti, se pare ca a venit si randul meu si am nevoie de sfaturile voastre si de ajutor.
Am avut o relatie de 2 ani, prima relatie frumoasa din viata mea in care, nici nu va pot explica in detaliu ca sa intelegeti exact, dar imaginativa ca nu au fost niciodata certuri si tot timpul a fost roz si plin de amor oriunde eram, in orice loc ne aflam sau in ce situatie eram, noi pur si simplu ne simteam din ce in ce mai bine. A fost prima fata cu care m-am dezvirginat si si ea la fel. A fost pur si simplu totul uimitor, ganditi-va ca vorbeam non-stop la telefon si ieseam foarte mult cu ea, faceam intr-una dragoste, am crezut ca cu ea voi ramane si si ea la fel, mereu am discutat cand a intervenit o problema indiferent de ce era, pur si simplu a fost o relatie superba, puteam vorbi cu ea despre absolut orice. De cand a inceput clasa a 12a la mine am inceput sa ma stresez cu bacul foarte tare si am vorbit destul de urat in ultima perioada cu ea. Fata vorbeste cu un timp de mult timp din Iasi (noi suntem din Cluj), baiatul asta a venit 2 zile in cluj pentru meciul steaua-cfr care a fost acum 2 saptamani si de atunci fosta mea a fost foarte distanta, dintr-o data a vrut pauza de la relatie, plangea, era stresata, imi zicea ca ma iubeste, dupa aia zicea ca are nevoie de pauza, dupa 2 zile de pauza se desparte de mine, acum a trecut o saptamana si am vorbit cu ea la telefon, mi-a marturisit ca ii place de baiatul ala si ca s-a sarutat cu el. Am ramas tablou, am ramas socat, tocmai ea care sustinea ca inselatul e ceva oribil si dezgustator. Fata a zis ca se simte foarte prost si nu stie ce sa simta pentru mine sau pentru ala. A zis ca are nevoie de un timp sa realizeze ce se intampla. Este foarte oribil mai ales ca am si bacul anul asta si nu pot invata nimic, cum dracu ea sa se simta asa fata de mine? Dupa ce ca s-a vazut o data in viata cu un baiat? L-a vazut 5 ore si gata? Dupa cate a facut ea cu mine? Ma doare sufletul ingrozitor si tin sa cred ca e ceva temporar. Dar eu nu mai pot, am avut si eu exact o perioada de 3 luni asa in care nu m-ai sinteam nimic pentru ea si ma enervam de fiecare data cand vorbea, nici nu o mai sarutam, ma uitam la alte fete, totusi nu am lasat-o, stiam cat de bine m-am simtit cu ea in trecut si ca daca voi alege sa plec din orgoliu, voi regreta mai incolo. Vrea sa nu ma mai gandesc la ea, vreau sa pot trece peste cat mai repede, capul imi e plin de amintiri cu ea, indiferent la ce ma uit, totul parca are o legatura mica cu ea. Imi doresc atat de mult o relatie serioasa, cineva care sa fie alaturi de mine la bine si la greu, sa ma iubeasca si indiferent de perioada, sa nu ma lase. Imi cer scuze pentru acest mesaj extrem de lung dar ma simt oribil, va rog ajutor, multumesc.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iti e cam greu sa accepti, cum a zis si tu ea a vorbit cu acel baiat de mai mult timp, deci te insela de atunci de când a inceput sa vorbeascã, ea ti-a dat papucii dar tot ai mai incercat sa vorbesti cu ea la telefon si ea a zis pe un ton frumos nu te mai vreau (deoarece esti un disperat) si a Ramas cu celalalt, foarte trist ori o uiti complet si sari la urmãtoarea ori iti plângi de Milã cã ti-ai pierdut iubita, acel sãrut nu a fost asa spontan, a vorbit cu acel baiat de când incã mai era cu tine.
Inca o datã iti spun nu mai are rost pe fata aia ai pierdut-o de mult, nu-ti mai bate capu de relatie serioasã cu ea.

16 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca oamenii se schimba si sentimentele nu pot fi controlate. De multe ori aceasta prima dragoste se intampla sa fie o chestie de oportinitate iar cei 2 parteneri sa nu se potriveasca cu adevarat.

Inteleg ca doare si asa o sa te simti pentru cateva luni dar apoi o sa iti revi iar viata va reveni incet incet la normal. Incearca sa nu te uiti la ea pe FB/Instagram sa ii stergi numarul de telefon si sa scapi de chestiile care iti aduc aminte de ea, trebuie sa faci un pas constient care o lune noua fara ea.

Incearca sa nu o demonizezi pe saraca fata, probabil si ea se simte prost dar inima are ratiunile ei tongue

| Emilian65 a răspuns:

Dacă ea și-a găsit un alt băiat cu care șe simte bine, las-o și gaseste-ti o alta fata pe care sa o iubești și sa te iubească la fel.

| Emma30555 a răspuns:

La varsta voastra se poate intampla ca o relatie sa nu dureze atat de mult pentru ca sunteti foarte tineri si o sa va faceti alte relatii. O sa va maturizati. Acum suferi pentru ca e obisnuinta de a fii cu ea dar o sa ti treaca in timp. Concentreaza te pe bac asa iti va fi si mai usor si sa uiti. Ai toata viata inainte, nici singuratatea nu e atat de rea, mai iesi cu prietenii, e o alta etapa dar nu o sa ti fie atat de greu pe cat crezi.

| Sentry a răspuns (pentru Emma30555):

Inteleg ce vrei sa imi spui, nu te supara, asta e sfatul clasic, nornal ca asta trebuie sa fac, sa ma concentrez pe bac si sa o las...dar totusi, chimia dintre mine si ea a fost una destul de puternica, nu am sa o uit niciodata mai ales ca au fist "in premiera" ogramada de lucruri intre noi doi, e greu sa lasi totul asa, imi doresc enorm de mult pe cineva care sa stie ce inseamna o relatie adevarata, nu pur si simplu sa experimenteze

| Emma30555 a răspuns (pentru Sentry):

Toate la timpul lor. O sa fie cum îți dorești dar trebuie sa ai răbdare și sa fii liniștit sufletește ca să fie bine. Te cred ca ți e greu, e normal, dar ai răbdare, încearcă sa nu te consumi foarte tare

| Pool77 a răspuns:

Ce varsta aveti?

| Sentry a răspuns (pentru Pool77):

18 si 16 jumatate

| Pool77 a răspuns (pentru Sentry):

laughing
Las-o sa se duca fratelo, ce ati avut voi a fost ceva copilaresc.
La 14 ani esti inca o copila care habar n-are ce vrea de la viata, mai ales daca s-a cuplat cu tine la o varsta frageda inseamna ca habar n-are din ce consta o despartire, ce e aia inselatul, nu poate compara altul' cu tine, vrea sa incerce chestii noi etc etc.
Sfatul meu e s-o lasi sa se duca si sa-ti cauti pe cineva de nasul tau, vrea sa fie libera din timp ce n-a fost in decurs de 2 ani si e si adolescenta.

| Sentry a răspuns (pentru Pool77):

Nu stiu daca vrea sa exoerimenteze mai ales ca am avut un impact major pentru dezvoltarea ei, ce imi soui tu nie e ca s-a plictisit de mine ceea ce nu e adevarat, fata nu s-a mai dat niciodata cu capul de asa ceva, ca dintr-o data sa ii placa de altcineva, eu in timoul relatiei am patit asta, a inceput sa imi placa alte fete dar stiam ca e diar o perioada, ea e la fel in aceeasi perioada si nu stie cum sa procedeze asa ca pleaca, eu cres ca amandoi (eu si tu) suntem de acird ca fata asta isi va da seama ce a pierdut. A fost o relatie destul de serioasa, chiar foarte serioasa, nu joaca de copii, asta stiu bine pentru ca am vazut ca si ea simte asta.

| Pool77 a răspuns (pentru Sentry):

Ehh, poti sa ma crezi sau nu, dar asa e.
Am avut o colega in a 12-a, tot asa s-a cuplat cu prietenul lui la 14 el avand 17, relatia lor a tinut pana a facut 19 ani, a avut o relatie de 5 ani, deci chiar n-a fost o joaca de copii iar pe langa asta tipul i-a cerut mana cand a facut 19 ani.
Tipa si-a dat seama de-abia la 19 ani ca ea inca n-a facut multe in tinerete, cluburi/prima betie/iesit cu fetele/baietii o noapte intreaga.Habar n-avea cum e prima intalnire, cum e cu altul etc etc.
Si, la 19 ani dupa 5 ani de relatie a pus pur si simplu punct pentru ca a vrut sa experimenteze toate astea si n-a vrut nici sa-l insele, nici sa se certe cu el pe baza chestiilor acestea.
Deci, tin sa cred ca si prietena ta s-a gandit la fel.
Mai ales ca, fiind amandoi din Cluj, nu inteleg cum de a mers sa se vada cu tipul ala, i-ai dat tu voie? Nu ati discutat despre asta?
De ce a vorbit el cu tipul ala atata timp? Tu unde ai fost in timpul acesta?

| Sentry a răspuns (pentru Pool77):

Chestia cu cluburile si betiile fata nu le are, are o parere extrem de proasta despre ele si mai ales cu inselatul, oricum are niste parinti comunisti care o trantesc de pereti daca ar afla ce a facut si oricum, ii cunosc mentalitatea, ea nu s-a plictisit, nu a vrut alti baieti si nici acum nu vrea, are ceva trecut neobisnuit cu tipul ala si vazandu-l pentru prima oara a simtit ceva, oricum e evident ca totul e fals ce e intre el si ea, mai ales ca baiatul are 20 de ani si isi bate **** de ea, fara ca ea sa isi dea seama, s-a despartit de mine dupa o decizie luata in 3 zile. Oricarui ni se intampla sa ne mai simtim naspa in relatii, doar am zis, am avut o perioada in care efectiv nu mai aveam chef sa o aud, dar nu am lasat-o pentru ca stiam ca daca am sa o las numa pentru ca m-am simtit naspa 2 luni, am sa sufar foarte tare dupa si oricum stiam ca 2 ani cu ea m-am simtit minunat, e inevitabil sa ai chestii de genu in relatii. Ea cum nu a experimentat lucrurile de genu, efectiv refuza sa creada ca va fi ceva naspa intre noi. ceea ce nu e tocmai okay. daca se va trezi la cap si va realiza ca efectiv s-a dus la un baiat de 20 de ani pe care l-a vazut o data in viata si probabil o sa il mai vada inca de 2 ori, o sa se intoarca probabil, dar dupa ce faze a facut, imi e cam scarba. N-am ce sa fac, e mica, nu a experimentat asa cum trebuie, nu intelege cum ar trebui sa mearga o relatie serioasa...da de ce sa nu bei cand esti cu gagicul tau? de ce sa nu mergi la partyuri? poti sa experimentezi toate astea si cu iubitul/iubita. sa vrei sa ai mai multe relatii in tinerete ca sa experimentezi mai multe ***/***? neah, nu gandeste asa si eu is scarbit de ideea asta de a experimenta pe nu stiu cate fete/baieti. de la 14 ani tot caut si incerc sa fac ceva serios, numa fetele s-au despartit de mine, eu incercam chiar daca ma simteam naspa, sa fac sa fie bine daca stiu ca la inceput, rotitele s-au invartit destul de bine

| Pool77 a răspuns (pentru Sentry):

TU spui ca e dezgustata de inselata si chiar TU ai spus ca te-a inselat.
Sau ca s-a pupat cu ala nu se numeste inselat?
Mai lasa-ma, esti indragostit lulea si nu vezi cu ochii unui om normal ce se petrece de fapt acolo.
Pastreaza-ti barbatia si refuz-o daca revine.

| Sentry a răspuns (pentru Pool77):

Normal, nu o mai accept, am nevoie de cineva capabil de o relatie, nu tampenii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este o fatã tânãrã si ii place sã se joaca de-a relatia, a fugit la acel baiat deoarece vrea sa te testeze, sã vada Daca te simti afectat de asta pentru ea e doar o joacã.
Problema a fost si la tine, deoarece vorbeai incontinu cu ea la telefon si vã intâlneati, pentru ea a devenit sufocant.

Credemã uitã de ea pentru o perioadã, esti tânãr ar trebui sa te intâlnesti cu cât mai multe fete, nu te indrãgosti de ea nu te focusa doar pe ea. Stai linistit ca daca nu mai vorbesti cu ea ceva timp, o sã revina din nou la tine dar nu mai fi atât de Darnic cu ea, timpul si atentia ta ar trebui sa aiba un pret, nu ii le oferii asa mult.

| Sentry a răspuns (pentru anonim_4396):

Inteleg ce spui, dar nu asta a fost problrma la noi, tocmai ca tot ce i-am daruit a fost unic pentru ea si vorbit asta la telefon atata nu a fost sufocant, a fost oerfect oentru noi, nu a vrut sa ma testeze, asta e ceea ce a simtit atunci si a decis sa plece, perioade adolescentine imature, imi doresc o relatie serioasa, o persoana care sa fie alaturi de mine la bine si la greu oentru o viata, nu imi place sa le tor schimb si da, stiu ce presupune o relatie adevarata!

| anonim_4396 explică (pentru Sentry):

Iti e cam greu sa accepti, cum a zis si tu ea a vorbit cu acel baiat de mai mult timp, deci te insela de atunci de când a inceput sa vorbeascã, ea ti-a dat papucii dar tot ai mai incercat sa vorbesti cu ea la telefon si ea a zis pe un ton frumos nu te mai vreau (deoarece esti un disperat) si a Ramas cu celalalt, foarte trist ori o uiti complet si sari la urmãtoarea ori iti plângi de Milã cã ti-ai pierdut iubita, acel sãrut nu a fost asa spontan, a vorbit cu acel baiat de când incã mai era cu tine.
Inca o datã iti spun nu mai are rost pe fata aia ai pierdut-o de mult, nu-ti mai bate capu de relatie serioasã cu ea.

| Rabbitz19 a răspuns:

Boy, am patit si eu asta. Sunt gay si am vorbit cu un tip mult timp. Totul era roz. Dar apoi ne am certat si nu am mai vorbit. Ideea e ca am stat 8 luni in starea ta. Si nu e ok. Am incercat sa dau iar de el si am vorbit. Dar nu mai era la fel. Vorbește cu ea. Încearcă sa vorbești cu ea. Macar o sansa sa ti dea. Încearcă si încearcă. Nu renunța asa usor la ea. Vei realiza niste lucruri. Iar apoi vei fi mai bine. Btw, bagă multa muzica. Ajuta mult. Si nu ti pierde încrederea. Mai sunt fete, ok? laughing
Sper ca ti am fost de ajutor. Daca da, da mi o funda!; D