| RalucaAlexandra a întrebat:

Am avut o relatie cu un baiat 3 ani, acum 2 luni ne-am despartit. El mi-a cerut o pauza, in care mi-a spus ca nu mai e el, ca nu stie ce vrea, ca vrea sa-si puna ordine in ganduri. Am asteptat 3 saptamani, apoi l-am intrebat daca a gasit o solutie. Nu mi-a spus nimic. Doar ca ne despartim.
Ne-am despartit. Intr-un final, din orgoliu, prostie, ambitie, m-am combinat cu un baiat, nu era o relatie-relatie, pentru ca abia ne sarutam. A fost mai mult ceva in joaca atat si pentru mine cat si pentru el, si fostul stie asa. In timpul in care eram cu baiatu ala ne mai vedeam intamplator, ne luam in brate, ne mai "pupaceam", vorbeam, a vrut chiar sa ne impacam. Dar eu i-am spus ca nu prea pot, mai ales ca el mi-a trantit o replica gen "vreau sa ne impacam, dar nu stiu daca iti pot oferii ceva ca inainte.". M-am despartit de baiatul ala de ceva vreme, mi-am dat seama ca nu pot sa continui o relatie bazata pe nimic. Mai ales ca nici el nu avea interese comune cu mine, sau altceva, asa ca totul cu el e ok si rezolvat. Mi-am dat seama ca doar cu baiatu` cu care am stat 3 ani vreau sa fiu, ca-l iubesc enorm ( defpt am fost mereu condvinsa de asta), i-am propus o impacare cerandumi iertare, dar el nu mai vrea. L-am intrebat daca ma mai iubeste si tace, desi mereu cand ne mai vedem ma ia in brate si chestii.

Vreau sa ma impac cu el, il iubesc enorm demult, si el stie asta. Inainte sa mi raspundeti ar fi bine sa cititi si intrebrile anterioare, pentru a intelege mai bine ce fel de relatie am avut cu el. Ce sa fac sa l recuperez? Stiu ca am gresit si regret. Dar vreau sa `l recuperez cu orice pret! Inca ne mai bagam in seama si vorbim.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ati lasat iubirea sa moara. Tu acum il vrei inapoi cu orice prtet, ceea ce inseamna clar ca nu-l iubesti, fiindca daca l-ai iubi ai vrea ca el sa fie fericit cu orice pret. Il poti recupera cu pretul unei relatii lipsite de iubire si fericire, bazate doar pe orgoliu si dorinta de posesiune. Doar ca o astfel de relatie este lipsita de orice valoare.

| mona a răspuns:

Tu nu prea ai ce face in cazul asta, daca el nu mai vrea atunci asta e...eu totusi cred ca o sa va impacati in viitorul apropiat

| neutrino a răspuns:

Cel ce greseste, plateste. Daca el se intoarce inseamna ca e un prost. Problema e, tu doresti sa ai un prieten prost?

| ruxandran a răspuns:

Sunt de parere ca ar trebui sa lupti pentru ceea ce iti doresti. si eu sunt tot intr-o situatie asemanatoare, m-am despartit de prietenul meu si acum imi pare rau, dar el nu vrea sa se mai impace cu mine, chiar daca i-am explicat si lucrurile bune si cele rele care s-au imtamplat intre noi. Probabil ca acum e si ranit si orgolios si isi doreste sa isi sedimenteze ideile si dorintele. Eu sper din tot sufletul ca pana la urma sa isi dea seama ca nu trebuia sa ne despartim, ca a fost greseala mea, ca mi-o asum, si ca pana la urma, nu e un capat de lume sa lase din orgoliu si sa mai incercam o data.

La fel ti-as propune si tie, fa-ti o lista cu toate lucrurile bune si toate rele care au fost la voi in relatie, si pune-le in balanta. Asa vei afla cu adevarat daca iti doresti sa te mai impaci cu el.
Eu cred ca da, ca sunt aproape sigura ca ii verifici facebookul, sa vezi ce mai face ce mai posteaza, daca ii da cineva check in si asa mai departe, intrebi lumea daca a mai aflat ceva de el si etc... e aiurea, stiu, poate ca uneori te enerveaza si pe tine ca te lasi dusa de iubire in chestii penibile, asa sunt si eu, dar eu sigura 100% ca trebuie sa lupti pentru ceea ce iti doresti si ca daca simti ca poti sa fac diverse chestii pentru binele vostru, sau care pot duce spre impacare, nu e loc niic de orgoliu nici de mandrie, trebuie sa lasi tot la o parte, pentru ca pentru tine o faci, pentru voi si pentru fericirea voastra.