| princess92 a întrebat:

Am avut o relatie cu un baiat...si dupa ce ne-am despartit am zis sa ramanem prieteni.eu il iubesc mult...suntem despartiti de vreo 3 saptamani. mi-a spus ca nu va fi cu alta fafata, dar acum se plimba cu alta.si mai mult.pe mine nici nu ma mai baga in seama...( ne-am certat rau pentru ca am aflat mai multe lucruri.eu nu suport sa fiu mintita, dar lui nu i-a pasat.cand eram impreuna nu aveam asa multa incredere in el, pentru ca nu-mi arata ca ar trebui si totusi e primul baiat care m-a facut sa-l iubesc...si.primul baiat cu care am facut dragoste...nu stiu ce sa mai fac sa nu ma mai simt asa...nu pot sa il vad cu altacrying si ma gandesc numai la tampeniicrying mi-e frica sa nu-mi pun in practica gandurilecrying STIU ca nu merita... dar il iubesccryingnu ma mai cunosc...nu stiu ce sa fac...de vorbit cu alti baieti, ...nu se pune problema.am incercat sa vorbesc si cu altii.sa-mi fac noi prieteni, sa ies in oras...sa ma uit la filme.activitati care sa ma faca sa nu ma mai gandesc la el... dar nu pot...il vad in fiecare zi la liceu...nu stiu ce sa mai fac...cand n-o sa ma mai doara?crying(

Răspuns Câştigător
| borsec a răspuns:

Nu merita nimic pe lumea asta pentru care sa faci vreo nebunie sau mai stiu eu ce...
Despartirea de persoana iubita este poate una dintre cele mai dureroase situatii prin care treci in viata. Nimeni altcineva nu intelege acest lucru, deoarece nimeni nu a trait povestea de dragoste in locul tau.
Ca sa te refaci cat mai repede, trebuie sa te cunosti pe tine insati si sa permiti mintii, corpului si sufletului tau sa treaca in mod natural prin aceasta incercare.

O despartire e ca o moarte. Nu a ta, nu a celuilalt, ci a relatiei voastre. Intr-un fel sau altul, mai usor sau mai greu, mahnirea profunda se va transforma in amintire. Pentru ca acest lucru sa se intample, nu incerca sa inlaturi fazele obisnuite ale "doliului sentimental": socul, furia, negarea, vina, tristetea. Esti in plin proces de transformare si va dura un timp pana vei depasi momentul. Bazeaza-te pe prieteni: povestiti-le prin ce treceti, mergeti impreuna la filme, mai ales comedii sau in locuri pe care nu le-ati mai vizitat. Fa sport sau ocupa-ti timpul cu activitati care sa te faca sa te gandesti la altceva.
Nu te grabii sa te arunci intr-o alta relatie, las timpul sa-ti vindece sufletul, si vei sti singura cand esti pregatita pentru o alta relatie, important e linistea si multumirea ta sufleteasca, stiu ca e greu de uitat si doare teribil dar totul e trecator.

Si va vezi ca dupa ce iti trece o sa fi mandra de tine ca ai "supravietuit", fii optimista si totul o sa vina de la sine.
Bafta!

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Draga, inseamna ca ai luat cu brio primul curs din Lectiile Vietii!
Concluzia: Si cea mai apropiata, indragita persoana iti poate intoarce spatele! Mai mult, destainuirile intime si sincere care i-ai facut pot fi intoarse mai tarziu impotriva ta!
Concluzia: trage concluzii si alta data fii mai atenta, mai rezervata. Si nu te indragosti de primul venit sau de "cel mai frumos" om (adica fizic, financiar, vorbe frumoase etc)

| tanyka a răspuns:

Atunci apropiite de el daca il iubesti asa cum spuii, stii dragostea adevarata trebuie obtimuta prin sudoarea ta, si zi ce simti, apoi vei vedea rezultatul fina, ce vrea el de la tine, si tu vei intelege perfect ce vrei de la el... bafta tie

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cv de genu' credeam si eu.si dupa un an si ceva, am reusit sa-l uit.intr-o oarecare masura, adica, nu ma mai simt chiar asa de prost, cand ne intalnim.am invatat sa pot sa trec peste, si sa-l vad cu alte tipe.etc.happy la un moment dat, tot il vei uita. dar amintirile iti vor ramane.happystiu ca este foarte greu.mai ales ca este vorba si de primul baiat la care ai tinut. dar crede-ma, ca vei reusi sa treci peste. o curiozitate, cat timp ati fost impreuna?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea te anteleg perfect si stiu ca nu iti e usor sa il uiti stiu cat de greu iti este si cat de mult suferi. e usor sa dai sfaturi intreadevar daca nu esti in siutaite sau nu ai trecut prin asa ceva. dar cand iti va fi doar de el cand ii vei simti lipsa inearca sa iti aduci aminte de ce ti-a facut ca te-a facut sa suferi si te facut sa plangi si zi asa de ce sa sufar? pentru e el nu merita si distreazate ocupati timpul fa ce iti place. puneti ambitia sa il uiti si vei reusi.imi pare rau pentru tine. dar ia ce s-a intamplat ca pe o lectie de viata si ca in viitor sa stii ce ai de facut cand vei fi cu altcineva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi pare rau d tine.
la fel si eu sunt

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Absolut nimeni nu merita. pune-te si in locul lui si vezi cum e. ideea este ca o sa te indragostesti iar, si sentimentul asta va reaparea. asa mi se intampla si mie. ai grija de tine:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am trecut si eu prin aceeasi poveste, stiu cum e sa suferi dar viata trebuie traiata nu trebuie sa te autodistrugi...va aparea altul mai tarziu si totul va fi bine.nu dispera, fii optimista si gandeste-te ca si altii au suferit la fel k tine...curaj si rabdare...succese

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fii indiferenta cu el, este cel mai bine... o sa se intoarca singur la tine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu trecut am prin ce treci si tu acum si inca trec prin asta dar stii ce-am facut eu am avut ambitie si curaj dar ai rabadare ca o sa treaca si asta faci un prieten adica prietenul lui cel mai bun sa vezi cum ractioneaza