| AndreeaMariana5 a întrebat:

Am avut o relatie de 5 luni.Ne-am despartit si am hotarat sa ramanem prieteni cu beneficii.Sa ne cautam doar pentru sex si atat.Dar nu a fost asa.Eu credeam ca eu nu o sa pot sa fac chestia asta ..pentru ca inca sunt indragostita de el, dar nu inteleg de ce el se comporta asa cu mine.Ne comportam ca intr-o relatie cand ne vedem (imbratisari,saruturi pe frunte, tinut de mana), noaptea ramaneam la el si ma tinea in brate.Glumim suntem si foarte buni prieteni.Eu am incercat sa fiu mai rece..pentru ca aveam doar ideea de prieteni cu beneficii in cap.dar uneori nu pot ..pentru ca el se comporta foarte frumos cu mine.Nu vreau sa ii spun nimic, adica sa aduc in discutie asta...Dar nu stiu ce vrea el de fapt? Eu am plecat de la premisa ca daca devenim prieteni cu beneficii.o sa ne impacam.dar acum nu stiu ce sa fac.Un sfat!

14 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Domnisoara tot respectul pentru mentalitatea ta sanatoasa si impecabila. Sfatul meu este sa nu te gandesti decat la prezent, profita de acest sex sanatos de care ai parte, esti tanara esti la varsta cearsafurilor.

| ania a răspuns:

Prieteni cu beneficii înseamnă -mă folosesc de tine până găsesc ceva care să-mi convină mai mult și tu nu vei putea ridica obiecții că vezi Doamne te-am avertizat și nu ai nici un drept asupra mea.E normal să te simți frustrată.De aceea a stabilit Dumnzeu că relațiile sexuale să aibă loc doar în cadrul căsătoriei pentru ca fiecare să se simtă protejat, valoros și demn în fața oricui, nu preș temporar.

| Oana92 a răspuns (pentru ania):

Cand a stabilit Dumnezeu asta? Si cine a fost de fata cand El a vorbit despre relatii sexuale?

| ania a răspuns (pentru Oana92):

În luna a treia după ieșirea poporului evreu din Egip(Exod19-1), Moise notează că Dumnezeu i-a spus să coboare de pe muntele Sinai, să le spună să-și spele hainele pentru că peste trei zile El însuși le va vorbi.Moise spune că peste trei zile, toți au auzit o voce printre tunete șu sunet de trâmbițe care le-a spus cele 10 porunci, printre care să nu preacurvești și că oamenii erau așa de speriați încît i-au cerut -vorbește-ne tu însuți și te vom asculta, dar să nu ne mai vorbească Dumnezeu ca să nu murim.(Exod 20 -19).Eu sunt convinsă că Biblia reprezintă meajul pentru omenire al creatorului existenței.

| Oana92 a răspuns (pentru ania):

Exact! Moise a zis ca...a notat ca... Nu Dumnezeu! Da-mi o explicatie logica pentru care sexul ar fi pacat. Ok, nu e bine sa omori si sa furi pentru ca asta inseamna ca faci cuiva rau, ca cineva sufera din cauza ta. Cine si de ce sufera daca tu faci sex? Si sa nu ma iei cu puritatea, ca e la fel de stupida. Pentru ca asta ar inseamna ca o virgina care da in cap pe strada e pura si o femeie cu ceva experienta sexuala care face bine in jurul ei va ajunge direct in iad.

Dumnezeu nu ar trebui amestecat cu politica, economica sau cu sexul. Pentru ca nu are legatura! Pentru ca daca voi, cei care credeti orbeste in pastori, preoti si predicatori, ati incerc sa il cauti singuri pe Dumnezeu poate ati reusi sa ajungeti la esenta credintei voastre si ati intelege ca dincolo de niste reguli stabilite de context si nu de Dumnezeu exista ceva real si pur in care merita sa credeti. Doar atunci puteti spune ca l-ati gasit pe Dumnezeu si doar atunci veti crede sincer si din suflet. Pana atunci ramaneti niste indoctrinati, care din intamplare au ajuns intr-o anumita religie si care mai mult de frica decat din credinta vorbesc despre Dumnezeu.

| ania a răspuns (pentru Oana92):

Apreciez că ți-ai făcut timp să explici cum vezi lucrurile. Dacă tu crezi că Moise a mințit, (că nu pot spune că e posibil să fi avut impresia pentru că spune că toți cei prezenți au auzit acea voce) e alegerea ta, riscantă zic eu.În Noul Testament se spune clar-Să nu vă înșelați, ..nici curvarii ( cei care fac sex fără a fi căsătoriti ) nici preacurvarii (cei care își înseală partenerul de căsătorie)..nu vor moșteni împărăția lui Dunezeu( 1 Corinteni 6-9).Păcat vine de la grecescul -harmatia- care literal înseamnă să ratezi ținta-adică Dumnzeu a creat omul pentru a avea relații sexuale doar cu partenerul de căsătorie și când face altceva, ratează ținta.Eu nu cred în preoți, pastori și predicatori, eu cred Biblia, care e foarte clară înprivința acesttui subiect.
Eu cred că Dumnzeu a poruncit absinența înaine de căsătorie și fidelitatea după, tocmai pentru că fiind o experiență atât de intensă se imprimă în creier, n-o mai poți sterge cu buretele și în noile relații sexuale le duci și pe cele anterioare, aduce gelozie, neîncredere plus risc de boli venerice etc.Am citit recent și de telegonie, adică faptul că un copil poate semăna cu primul partener sexual al mamei indiferent cine e tatăl pntru că unele informații cromozomilae se transmit pe calea undelor și rămân în corpul mamei( am citit că totul a pornit când s-a constatat că un cal a născut un mânz vărgat după ce a avut relații sexuale cu o zebră cu care e incompatibilă pentru procreație și apoi s-a fecundat cu cineva compatibil). Unii spun că exista acum atâtea boli și pentru că copii au informație genetică contradictorie de la mai mulți parteneri ai mamei.
Eu am discutat cu prietene de ale mele care nu erau pe principiul virginității și cu soțul sau cu alții au avut sex înainte, au avut mai multe avorturi și am văzut multă vinovăție, neîncredere, durere datorită boilor venerice, infidelităților din istoria lor de cuplu, avorturilor și impresia cu care am rămas a fost că noi avem o viață sexuală mai bună, mai frecventă și că Dumnezeu a fost înțelept să stabilească acest principiu.

| Oana92 a răspuns (pentru ania):

Tot nu m-ai lamurit cu momentul in care Dumnezeu insusi a zis ceva despre sexualitate. Si nu am zis ca Moise a mintit, ci ca omul tinde sa isi puna intr-un fel sau altul amprenta pe mesajul pe care il transmite. In fine, nu ma chinui sa te conving ca nu e treaba mea si nici nu vreau sa devina, fiecare e liber sa creada ce si cum vrea.

Si totusi...Pari o femeie cu ceva scoala (vorbesti coerent, nu am observat greseli de gramatica).Cum se face ca poti crede povestea aia cu telegonia? E o tampenie din ciclul ''cercetatorii britanici au descoperit ca''. Medical, genetic, asa ceva e imposibil! In cazul acelor animale a fost cu siguranta vorba de un accident genetic, asta daca povestea e reala. Am citit si eu articolul acum ceva vreme. Speram totusi ca nimeni sa nu creada asa ceva...

| RAY a răspuns:

Suntem finte emotionale, sentimentele devin mai puternice prin sex sa stii pe viitor ca asa zis prieteni cu benefici e ceva foarte irational asta pentru ca nu noi iubim si creierul iubeste inconstient ca si respiratia ea este inconstienta

| Lawliet14 a răspuns:

Prieteni cu beneficii? Isi bate joc de tine. Iti place sa traiesti in pacat? De ce nu o relatie din iubire? De ce ai acceptat compromisul daca inca il mai iubeai?

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru Lawliet14):

Nu este bataie de joc. Sunt 2 persoane cu minte foarte deschisa si practica? De ce nu intelegeti ca sexul este o nevoie fundamentala a omului precum nevoia de apa si hrana?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa il intrebi direct pe el,la tine e clar ca vrei din nou sa ai o relatie cu el,dar nu e sigur daca si el vrea asta,poate se multumeste cu tine doar asa,sau poate te vrea ca iubita din nou. Sfatul pe care ti-l dau e sa vorbesti cu el despre asta,gen "vrei sa fim impreuna din nou, sau o sa putem fi vreodata?", poate mai are nevoie de timp, nu stiu de ce v-ati despartit voi.
Dar nu ai ce pierde, daca vorbesti cu el se pot intampla doua chestii:
1. Daca te vrea ca iubita, iti dai seama ca o sa iti spuna, si ca o sa fiti impreuna, adica, de ce nu ai vrea sa fii impreuna cu o fata la care tii/o iubesti?
2.Sa iti puna capat sperantei,sa iti zic direct ca nu vrea nimic,si asa sa treci mai rapid peste, ca daca lasi timpul sa treaca, o sa incepi sa tii din ce in ce mai mult, si cum am zis, o sa suferi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite un baiat destept care si-a gasit o gasculita cu care sa si-o traga la orice ora doreste, fara sa fie nevoit sa faca nimic din lucrurile pe care le presupune o relatie. Poate face ce vrea el si are si o fraiera care il serveste. Baiatul e destept, ea n-are nici o legatura cu inteligenta.

Cum ce sa faci? Fa-i poftele in continuare si asteapta pana isi gaseste si el una cu care sa se combine si sa nu mai aiba nevoie de tine. Ce altceva poti face!?

| DeathOfDreams a răspuns:

Întotdeauna mi s-a părut stupid ca după o relație, să continuați să faceți aceleași lucruri, deși aceasta e încheiată.
Adică, dacă tot faceți aceleași lucruri, bănuiesc că încă mai există ceva și în cazul ăsta, de ce v-ați despărțit totuși? Sau mai bine spus, de ce nu vă împăcați oficial?

Totodată, nu puteți fi "prieteni cu beneficii" pentru că există sentimente. Nu poate fi sex și atât.

Un motiv ar putea fi faptul că el nu are aceleași sentimente profunde ca și tine și vrea doar sex, de unde reiese și întrebarea de ce naiba nu ți-a propus să vă împacați. E singura explicație logică care-mi trece prin cap.
Singura soluție e să vorbești cu el, deschis și serios.
Dacă nu vrea să vă împăcați, ăsta-i momentul tău să treci peste, deoarece continuând să-i dedici timpul tău lui, nu faci decât să-ți întărești sentimentele și să rămâi la fel de îndrăgostită de el.
Nu ai putea niciodată să treci peste cineva fără să iei o pauză de la persoana respectivă sau dacă totuși continui să-ți petreci timpul, respecți o distanță cât de cât favorabilă.
Spor.

Răspuns utilizator avertizat