| anonim_4396 a întrebat:

Am avut primul contact sexual cu prietenul meu dar, nu mi-a curs singe, sa inteleg ca nu mi s-a rupt himenul si poate sa se rupa la urmatoarele contacte sexuale.
Da am alta nelamurire/ am facut-o fara prezervativ ( stiu ca nu trebuia) el nu si-a dat drumul in mine, si chiar in dimineata urmatoare mi sa inceput menstruatia / vreau sa stiu ce shanse sunt sa fiu insarcinata? ca imi e foarte frica am doar 16 ani jumate.

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cel mai probabil nu esti insarcinata. Daca menstruatia a venit la momentul in care trebuia sa vina, sigur nu esti insarcinata.
Cat despre sangerare: esti printre femeile cu himen elastic, care nu sangereaza la rupere sau nu se rupe deloc, ramanand asa pana la prima nastere.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Poate exista un risc mic, cam de 5%! DECE nu ati folosit prezervativ?! De boli transmise sexual nu ai auzit?! E plin de ele!
Himenul, daca nu v-ati mai jucat - Petting - inainte, ori este extraordinar de elastic, ori poate te-ai nascut fara el ( fenomenul este prezent in procent de 2/1000 fete!
Degeaba zice el, sau crezi tu ca nu si-a dat drumul in tine, pentru ca lichidul preejaculator si cu rol de lubrifiere!, contine destui spermatozoizi, incat sa poti face o armata de gemeni! Nu mai repeta greseala asta! Nu uita ca "ulciorul" nu merge de multe ori la apa!
Du-te urgent la comsult ginecologic de specialitate!
Sa ai intotdeauna tu! prezervative la tine!, daca mai faci sex! Nu te baza pe el, ca poti s-o patesti urat de tot! Si crede-ma ca nu merita! Da dovada tu prima de maturitate si responsabilitate! ca el, poate fi azi cu tine, si maine cu alta! Si atunci?! Macar sa nu ramai insarcinata sau bolnava!
Sanatate si prevedere!

Abh
| Abh a răspuns:

Nu mai face sex fara prezervativ.Au fost femei care au ramas insarcinate im timpul menstruatiei. Sunt cazuri rare, dar exista.

daniela
| daniela a răspuns:

Insarcinata sigur nu ai ramas

| udarb a răspuns:

Nu se pune problema sa ramai insarcinata, dar fi mai atenta la urmatorul contact sexual.

| carmi_6480 a răspuns:

Nu esti insarcinata, stai linistita, cat despre faptul ca nu ti-a curs sange, nu inseamna ca nu ti s-a rupt himenul, la unele fete nu curge sange deloc.

| anutza1991 a răspuns:

Nu esti insarcinata stai linistitawinking dar la unele fete himenul se rupe mai greu. pup:*:*

| Rina_2681 a răspuns:

Toti ti-au dat sfaturi bune dar tu nu crezi ca prea devreme ai facut-o? ce tea convis sa o faci la virsta ta? imi spui si mie cas curioasa.

| alexutu05 a răspuns:

Data viitoare foloseste prezervativ... e cel mai sigur

| sweetygirl a răspuns:

Nu esti insarcinata stai linistita, data viitoare foloseste prezervativul, esti sigura ca nu ramai insarcinata si te fereste de anumite boli si chiar daca nu a ejaculat exista un liched pre-ejaculator care contine un nr mic de spermatozoizi, asa ca ai grija

| biencutza_3026 a răspuns:

Se poate ramane insarcinata de la prima oara iti spun pentru ca eu am patit-o si aveam 16 ani jumate.asa ca eu zic sa mergi sa-ti faci un control...nici mie nu mi-a curs sange deloc prima oara