| lavinia4457 a întrebat:

Acum exact 2 saptamani (maine se fac 2 saptamani) am avut contact sexual cu prietenul meu. Contactul a fost protejat, prezervativul nu s-a spart (a fost verificat) si nici nu a alunecat. Pe data de 30 mai trebuia sa-mi vina menstruatia, doar ca se pare ca nu a venit nici acum dupa 3 zile. Ciclul meu e regulat (vine la 30-31 de zile) si chiar nu inteleg ce s-a intamplat, as putea fi insarcinata? Sau e posibil sa fi racit la ovare? Nu stiu cum e posibila o sarcina din moment ce fiecare contact din luna asta (au fost doar 3 contacte luna asta) a fost protejat, si singura oara cand si-a dat drumul in prezervativ a fost doar o data si pana si cu prezervativ fiind, tot a scos-o imediat ca sa nu fiu paranoica. Ma puteti ajuta? Ma tot agit incontinuu de 3 zile si chiar nu am nevoie de o sarcina.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Dereglarea ciclului menstrual poate fi provocata doar HORMONAL si acest lucru se datoreaza NUMAI unor cauze ce tin de buna functionare a glandelor endocrine, dar mai ales a glandei denumita folicul ovarian. Poti sa racesti oricat si sa tragi de tine pana mori de oboseala ca acestea nu vor afecta momentul OVULATIEI care este programat doar HORMONAL. In cazul tau, deoarece sustii ca ai ciclul menstrual regulat, intarzierea pornirii menstruatiei poate avea doar cauze hormonale in cazul in care actele sexuale au fost protejate si nu s-au produs accidente in timpul intretinerii sexului. Daca data menstruatiei calculate urma sa fie 30 mai atunci OVULATIA s-a produs in data de 16 mai iar perioada fertila a fost intre 12-18 mai. O eventuala sarcina se putea forma DOAR in cazul in care ar fi fost intretinute acte sexuale neprotejate in perioada respectiva. In afara perioadei respective teoretic formarea unei sarcini este considerata ca fiind aproape imposibila. Deoarece actele sexuale au fost protejate si in cazul in care nici nu s-au produs in perioada cuprinsa intre 12-18 mai se poate aprecia/considera ca posibilitatea de a exista o sarcina se poate exclude deoarece formarea ei in cazul acesta este teoretic IMPOSIBILA.

3 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca toate actele sexuale au fost protejate, nu este posibila o sarcina. Intarzierea poate fi din cauza racelii de care vorbesti tu.

| lavinia4457 explică (pentru Emilian65):

Am uitat sa mentionez si in perioada in care trebuia sa aiba loc ovulatia am avut parte de niste exercitii fizice foarte intense, am alergat pentru rezistenta si am tras de mine la maximum pana nu am mai putut. Am vazut peste tot pe unde am citit ca si un efort depus poate deregla menstruatia, este adevarat?

| lavinia4457 explică (pentru Emilian65):

Am uitat sa mentionez ca in perioada in care trebuia sa aiba loc ovulatia (undeva intre 10 si 16 mai) am depus un efort fizic maxim, am avut de dat o proba de alergare de rezistenta si am tras la maxim de corpul meu. Am citit peste tot ca poate sa se deregleze si din cauza asta, este adevarat?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru lavinia4457):

Dereglarea ciclului menstrual poate fi provocata doar HORMONAL si acest lucru se datoreaza NUMAI unor cauze ce tin de buna functionare a glandelor endocrine, dar mai ales a glandei denumita folicul ovarian. Poti sa racesti oricat si sa tragi de tine pana mori de oboseala ca acestea nu vor afecta momentul OVULATIEI care este programat doar HORMONAL. In cazul tau, deoarece sustii ca ai ciclul menstrual regulat, intarzierea pornirii menstruatiei poate avea doar cauze hormonale in cazul in care actele sexuale au fost protejate si nu s-au produs accidente in timpul intretinerii sexului. Daca data menstruatiei calculate urma sa fie 30 mai atunci OVULATIA s-a produs in data de 16 mai iar perioada fertila a fost intre 12-18 mai. O eventuala sarcina se putea forma DOAR in cazul in care ar fi fost intretinute acte sexuale neprotejate in perioada respectiva. In afara perioadei respective teoretic formarea unei sarcini este considerata ca fiind aproape imposibila. Deoarece actele sexuale au fost protejate si in cazul in care nici nu s-au produs in perioada cuprinsa intre 12-18 mai se poate aprecia/considera ca posibilitatea de a exista o sarcina se poate exclude deoarece formarea ei in cazul acesta este teoretic IMPOSIBILA.