| Denisa7677 a întrebat:

Buna! Am nevoie de ajutor.
As vrea sa ma ajutati cu un sfat va rog din inima.
Sunt foarte panicata.
Pe 16 oct dimineata am avut primul meu contact sexual neprotejat cu prietenul meu.
Dupa 4 ore am luat pastila de a 2 a zi(escapelle).
Iar tot pe 16 oct seara am avut iar contact sexual neprotejat dar s-a rupt prezervativul.
Daca am luat pastila si circa dupa 10 ore iar am avut contact sexual sunt sanse ca sa raman însărcinata?
Mi-e frica sa nu raman însărcinata.
Nu pot sa vorbesc cu mama despre asta si am ales sa scriu aici, eu nu am menstruatia regulată si daca am luat pastila aia sigur s-a dereglat.
Sper sa ma ajutati! Dar sunt la inceput, mi-e frica si nici nu m-am documentat stiu ca am gresit

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate NIMENI nu-ti poate spune daca ai ramas sau nu gravida, tocmai pentru ca NU ai ciclul regulat, nu se poate calcula ovulatia si perioada fertila, nu se poate stii daca pastila de a doua zi te-a mai protejat dupa 10 ore cand ai avut din nou sex.

Un test corect de sarcina se poate face DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala! orice test facut inainte de 21 de zile va arata eronat si este inutil.

In ce priveste prezervativul rupt, acela se rupe dintr-un singur motiv: a fost prea MARE pentru penisul baiatului! Fiind larg s-a rasucit pe penis in timpul sexului, pana s-a intins la mai si a pocnit.
Este EXTREM de important ca baiatul sa cumpere masuri mici de prezervativ, pentru cucul lui. Prezervativul trebuie sa intre foarte greu pe penis si sa stea perfect intins precum pielita salamului, pe salam, fara sa faca cute sau sa se rasuceasca, fiindca se rupe din nou.

| Emilian65 a răspuns:

Dacă ai luat pastila de a doua zi, șansele de a rămâne gravidă sunt mici.

| Crackman a răspuns:

Calm.
Ai luat pastilă de a doua zi, ai șanse mici sa nu se întâmple nimic.
Dar de preferat este sa te documentezi pe viitor
Ps: fa cu prezervative sex ca este cel mai simplu și ușor

| Teo29 a răspuns:

Sanse de sarcina acum nu cred ca mai exista, dar, pastila de a 2 zi iti va face mari probleme pe viitor, cu dereglari ale menstruatiei.

Sfat : Pe viitor folosiți prezervativul corect, și de fiecare data!

| Rafael29 a răspuns:

Vezi numa sa nu mearga dupa lapte ca nu mai vine, (asa a patit si eu am ramas cu 16 copii)

| Denisa7677 explică (pentru Rafael29):

Mor pe astia care se baga in seama degeaba
Daca poti sa ajuți omul cu un sfat
fa-o
Daca nu, taci
Ceau