| connieparkin a întrebat:

Am avut relatii sexuale cu un tip. dupa 10 ore am luat pastila de dupa.am luat doua, pentru ca dupa ce am luat-o pe prima- am vomitat. acum, mi-a venit menstruatia cu 10 zile inainte decat imi venea de obicei.e posibil sa fiu insarcinata? va multumesc anticipat.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este posibil sa fii insarcinata, fiindca pilula de a doua zi scade doar cu 75% riscul de sarcina (daca este luata exact dupa o schema personalizata de catre ginecolog). Oricum, medicul care ti-a prescris-o te-a programat desigur al o ecografie dupa o luna pentru a exclude o eventuala sarcina. Din pacate, pana atunci, nu poti sti care sunt urmarile.

| connieparkin explică (pentru Brigaela):

Nu mi-a prescris-o medicul. nu stiu ce sa fac..cu ai mei nu pot vorbi, ca nu sunt in relatii bune cu ei. mi-e tare frica.

| Brigaela a răspuns (pentru connieparkin):

Du-te urgent la ginecolog. daca ai varsta necesara pentru a face sex si a lua pilula de a doua zi, atunci ai si varsta necesara de a te duce singura la ginecolog. Nici o femeie in ziua de azi nu-si incepe viata sexuala daca nu poate merge regulat la consult ginecologic, asa ca sunt convinsa ca ai luat chestia asta in considerare inainte de a-ti incepe viata sexuala.
Iti inteleg frica, poti fi grav bolnava de la administrarea dupa ureche a piluleu de a doua zi.

| mona a răspuns:

Ti a venit mai repede din cauza pastilei, nu ti face griji pentru ca nu cred ca esti insarcinata si pentru linistea ta fa-ti un test de sarcina

| connieparkin explică (pentru mona):

Multumesc mult. sper din tot sufletul sa fie asa cum zici- sa nu fiu insarcinata.

| Larrissa21 a răspuns:

Sunt 1000000 de fete care intreaba daca pot fi insarcinate daca ciclul menstrual a venit mai tarziu sau mai devreme. NU POTI FI INSARCINATA si sa ai si ciclu menstrual in acelasi timp pentru ca nu poti avea ovulatie in moment ce ovulul incepe sa devina embrion. GOT IT?

| Elle1991 a răspuns (pentru Larrissa21):

A..ba da poti fi insarcinata si sa ai si ciclu am 2 prietene, una a avut ciclu pana in luna a 4-a si una a avut ciclu pana in luna a 5-a. deci se poatehappy cel mai bine e sa faca un test de sarcina, si sa aiba grija mare cu pilula de a doua zi, pentru ca luata de mai mult de 2 ori pe an duce la infertilitate si pentru o greseala facuta la o varsta frageda e posibil sa nu mai poata avea copii cand intr-adevar o sa isi doreascahappyxoxo