| rapstar a întrebat:

Deci,iau pastile ( anticonceptionale ) de 2 luni, si mi s-au terminat si a doua zi am intretinut relatii sexuale. Este posibil sa raman insarcinata? De obicei imi venea menstruatia la 2 zile dupa ce terminam pastilele dar acum nu mi-a mai venit :-s!

20 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ai ramas insarcinata la acel contact sexual. Dar daca menstra nu apare, e posibil sa fi ramas insarcinata la un contact anterior (mai ales daca ai facut greseli in administrarea pastilelor sau ai asociat medicamente care le scad efectul). daca menstra nu apare, mergi la ginecolog inainte de a incepe o noua folie

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu, stai liniștită. Menstra care acum este controlată hormonal de pilule, apare în maxim 7 zile de la terminarea pastilelor.
Pa, pa.

| mona a răspuns:

Fa un test de sarcina si nu te mai stresa...sincer mai mult as crede ca e vorba de dereglari hormonale decat de sarcina

| GirlLăvHell a răspuns:

E posibil sa ai dereglari hormonale, nu te impacienta...

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă ai făcut sex a 2-a zi după terminarea foliei NU ai cum să rămâi însărcinată deoarece eşti PROTEJATĂ şi în perioada de "pauză" de 7 zile ( dintre folii ).

Bine-nţeles, presupun că le-ai luat CORECT, la aceeaşi oră şi FĂRĂ să uiţi vreo tabletă.

Cel mult, poate fi vorba de o dereglare.
De obicei, menstra vine a 2-a sau a 3-a zi după terminarea foliei.

Toate cele bune.

| relian a răspuns:

Nu ai ramas si nici nu ramai daca continui sa iei anticonceltiponale. Daca citesti o sa vezi ca scrie daca uiti sa iei o pilula intr-o zi nu ebai si nici nu spune saiei doua urmatoare zi ci normallipula pentru ziua resp[ectiva.Aceste pilule te protejeaza cel putin 24 de ore.Asa ca du-te si cumpara anticonceptionale si iale in continuare daca stii ca te-ai apucat de meseria asta si o faci des. Daca o faci rar atunci nu mai lua si foloseste alte metode. Pune si informeaza-te ce si cumsi vei face sex dupa fara problema si fara teama.Ce sex mai este asta cind mereu esti tematoare ca daca ramin, daca nu stiu ce.Pai numai sex nu mai este ala.

| Azµre a răspuns:

Nu rămâi ești protejată dacă în ulrima lună le-ai luat cum trebuie, să înțeleg că ai terminat flaconul și a doua zi ai făcut sex. Nu rămâi însărcinată.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Poate sunt doar dereglări hormonale, nu intra panică aşe repede.
Fă şi un test de sarcină, pentru liniştea ta, bea şi un ceai de creţişoară te ajută mult.
te pup!

Răspuns utilizator avertizat
| Schatzyyyyy a răspuns:

Offf, anticonceptionalele alea nu prea sunt bune!puppy dog eyes Mergi la dorcotr, vezi ce iti spune, dar daca nu a lasat in tine, nu are cum sa ramai!

| Dany008 a răspuns (pentru Schatzyyyyy):

Gresit poate ramane si daca nu a lasat in ea, este o marja de eraoare de care uita lumea si de aia apar problemele, du-te la doctor te consulta si iti da si anticonceptionalele de care ai nevoie

| Schatzyyyyy a răspuns (pentru Dany008):

Asta nu o stiam Dany:d dar fie, mie nu mi`i s`a intamplat, nu am luat asa ceva niciodata, nici nu o sa iau! Dar cel mai bine e sa consulte un medic:*

| Dany008 a răspuns (pentru Schatzyyyyy):

Si multe fete mai iau anticonceptionale asa dupa "ureche" dar recomandat este ca medicul ginecolog sa ti le prescrie cele de care ai nevoie

| Schatzyyyyy a răspuns (pentru Dany008):

Da,stiu si eu o fata care a luat, dar acum are dereglari hormonale, si are si probleme! Unele fete se deformeaza de la aceste pastile! Fiecare cu viata sa! Nu putem spune noi ca nu sunt bune, daca altele considera ca sunt bune!

| TarmureBogdan a răspuns:

Da esti gravida acum big grin