| Ralf1971 a întrebat:

Am citit un articol, scris de un psiholog american, care sustine ca daca o relatia conjugala nu mai este corespunzatoare, de multe ori o relatie extraconjugala, poate fi benefica si poate salva casnicia, daca nu dureaza prea mult timp.

Răspuns Câştigător
| sofisis a răspuns:

Sunt cazuri MEGA, EXTREM de rare cele in care un barbat poate sa isi admire partenera avand orgasm datorita unui alt barbat.Se aplica si la femei. In general asta se intampla in cuplurile de swingeri.
Pe de alta parte, daca eu fac sex si partenerul meu de viata e in camera cu mine si cu celalalt barbat...nu prea se poate defini ca relatie extraconjugala, nu?

25 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Caracterul omului difera de la individ la individ.Nu este o regula in ceea ce ai citit tu.Este doar un punct de vedere al acelui psiholog.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Omul nu este proiectat sa fie monogam

| RAY a răspuns:

Ralf si eu am auzit asta ba chiar sau facut exprimente sa se observe daca cuplurile care faceau sex cu alti se iubeau mai mult sau nu, dar parerea mea este ca o relatie nu se face in 3, 4 persoane si doar in doua persoane, in ziua de azi relatiile sunt niste vrajeli atata tot niste interese stai putin dar in trecut cum era? in trecut era la fel, e ceva romantic in istoria umana? omul vrea ceea ce nu are si cand are vrea altceva am definit deja specia umana, de aia nu tin relatiile pentru ca vrem ca ca nu avem si pentru ca e adevarat iubirea nu tine mult cum am mai spus doar 4 ani,revenind la subiect nu sunt de acord cu relatile deschise,cand iubesti, iubesti o singura persoana atat si te stapanesti, repet fetele dn ziua de azi sunt niste tarfe majoritatea si baieti niste imaturi, neseriosi asa ca cam majoritatea relatilor sunt deschise in ipocrizie si minciuna, nu detesti inca umanitatea cand o privesti? umanitatea e cea care distruge mediul si se ucide pe ia insati, oamenii sunt rai, lacomi, pe interes ce te face sa crezi ca stralucim in iubire? suntem niste besti cu chip de inger

| corbulalbrosu a răspuns:

Depinde de modul de perceptie privind atat moralitatea cat si libertinismul de care poate da dovada cuplul respectiv in privinta problematicii sexuale. In cazul multor cupluri se pare ca relatiile extraconjugale reprezinta liantul care mentine vie pasiunea si consolideaza relatia conjugala. Poate ca urmatorul material va explica mai detaliat acest fenomen : http://www.bzi.ro/......ui-197044.

| mihai69 a răspuns:

Sincer - nu cred. Mult prea puține femei ar fi de acord cu bună știință și fără vreo obiecție cât de mică să-și lase soțul în pat cu alta! Mai ales că de cele mai multe ori se tem că „aia" le va lua locul, pentru că:
- e mai tânără
- e mai slabă
- face sex mai bine / mai libertin
- etc.
Și dacă voi credeți că nu vă știe muierea... mai gândiți-vă!
Iar în ceea ce privește bărbații, nici ăștia nu cred că ar fi prea mulți doritori să își împartă soața cu altul.
Că și ăla poate:
- o are mai mare
- are mai mulți bani
- e mai tânăr și arată perfect
- etc.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru mihai69):

Ai incercat sa te inscrii in "Attraction Club" de practicare a swing-ului, sau nu nu esti din Bucuresti? Sunt deschise si in alte orase mari. Cluj, Constanta, Timisoara, Oradea. Sau nu faci parte din categoria celor care accepta un astfel de divertisment in cuplu, o astfel de relaxare.

| mihai69 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Crezi că primesc și moși? rolling on the floor
Bine, dacă ar fi fost „distracțiile" astea acum 40 de ani, poate mă băgam.winking
Dar nu despre asta era vorba. Sau... am înțeles eu greșit?

| sofisis a răspuns:

Poate...daca e o aventura de-o noapte. O relatie suprapusa peste cea oficiala, chiar nu vad cum poate ajuta. In 99% din cazuri distruge.

| Ralf1971 explică (pentru sofisis):

Sunt barbati impotenti, care isi pun sotia sa faca sex cu alt barbat si ei se uita cum are orgasm sotia si apoi o iubeste mai mult.

| Ralf1971 explică (pentru sofisis):

Sunt barbati impotenti, care-si iubesc sotiile mult si vor sa-si vada partenera satisfacuta de alt barbat, avand si el orgasm.

| sofisis a răspuns (pentru Ralf1971):

Eu nu cred chestia asta. Pentru psihicul unui barbat, sa nu mai poata presta sexuala reprezinta una dintre cele mai mari catastrofe posibile. Practic nu se mai simt barbati iar ideea ca altul e mai barbat ca el cu propria nevasta, cumva nu cred ca i-ar incalzi. Eventual ar stii in sinea lor ca nevasta are amanti dar sa ajunga pana la a o vedea sau a aproba asa ceva, chiar nu cred.

| Ralf1971 explică (pentru sofisis):

Am cunoscut o familie de swigeri care mi-au marturisit ca la un moment dat se plictisisera unul de celalalt si de cand sunt swingeri se inteleg de minune. El se excita cand isi vede sotia satisfacuta de alt barbat si are orgasm foarte intens si este fericita si la feli se intampla si ei cand isi vede sotul in bratele altei femei cum geme de placere.

| Ralf1971 explică (pentru sofisis):

Citeste despre Swigeri sau vorbeste cu ei.

| sofisis a răspuns (pentru Ralf1971):

Stiu foarte bine ce inseamna sa fii swinger. Problema e alta...
Una e un stil de viata libertin, care presupune o experienta sexuala comuna, alta e relatia extraconjugala.
Din cum ai pus tu problema, reiese ca te referi la unul din parteneri care are o aventura si celalalt nu.
Sa fii swinger e total alta gasca-n alta traista.
In momentul in care practici sex in grup si tu la randul tau te chircesti de placere, nu prea te mai *** grija de partener si ca e cu alta.winking

| Ralf1971 explică (pentru sofisis):

Da ai dreptate si sunt de acord cu cei care au relatii si cu alte persoane decat partenerii oficiali, pentru ca asta le mareste durata de viata sexuala. Circa 25 % din barbatii care au si alte relatii extraconjugale au potenta mult mai buna o perioada mai lunga de timp decat cei care au avut un singur vagin, este demonstrat stiintific.

| Ralf1971 explică (pentru sofisis):

Impotenta este psihica

| sofisis a răspuns (pentru Ralf1971):

Sunt cazuri MEGA, EXTREM de rare cele in care un barbat poate sa isi admire partenera avand orgasm datorita unui alt barbat.Se aplica si la femei. In general asta se intampla in cuplurile de swingeri.
Pe de alta parte, daca eu fac sex si partenerul meu de viata e in camera cu mine si cu celalalt barbat...nu prea se poate defini ca relatie extraconjugala, nu?

| Oana92 a răspuns:

Imi e greu sa cred asta... O relatie extraconjugala nu face decat sa iti arate ca poti sa o duci mai bine decat o duci in relatie.

| raluk27 a răspuns:

E o tâmpenie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uneori ai nevoie de altcineva ca sa poti aprecia ce ai acasa. Alteori relatiile se plafoneaza si simti nevoia sa schimbi ceva iar o aventura poate avea rolul de a inlatura nevoia asta de ceva nou. In alte cazuri unul dintre partener poate simti ca e nedreptatit intr-o relatie sau ca partenerul il raneste fara o motivatie anume, o astfel de razbunare avand rolul de a sterge cu buretele nedreptatile aduse de catre partener.

Oamenii sunt fiinte emotionale, impulsive si complicate. Nu sunt rare situatiile in viata in care un rau poate avea un efect pozitiv. Tot ce spun este ca e posibil ca un astfel de gest, care e cu siguranta nedrept fata de partener, sa aiba conotatii pozitive pentru ambii parteneri, in imaginea de ansamblu.

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Atata timp cat gestul ramane ncunoscut pentru celalalt partener...
Eu tot nu cred ca o relatie extraconjugala te ajuta sa apreciezi mai mult ce ai acasa. E stupid. Mai mereu o relatie extraconjugala va fi mai buna decat cea de acasa...asa ca, de unde aprecierea vietii?
Nu, eu chiar nu cred ca ceva rau poate avea efect bun.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sofisis):

Incercam sa ofer niste explicatii logice pentru ce a sustinut respectivul personaj. Daca tu crezi sau nu crezi are legatura strict cu tine si realitatea pe care o percepi. Asta nu inseamna ca trebuie sa aiba vreo legatura si cu realitatea absoluta.

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba e realitate absoluta. Si iti zic si de ce: ABSOLUT nici un barbat, daca m-ar avea pe mine de amanta, NU ar aprecia mai mult ce are acasa tongue

| anonim_4396 a răspuns (pentru sofisis):

Urmezi vreun curs de autosugestie? In ritmul asta maine, poimaine ajungi sa te crezi si "Razboinicul Luminii".

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu m-as crede niciodata asa ceva in primul rand pentru ca nu sunt barbat si in al doilea pentru ca nu cred ca implica vreun costum sexy de piele, ceva...

Si nu, nu urmez nici un curs. Cursurile ar trebui sa ma urmeze pe mine!

| 4psiho a răspuns:

Te rog dă-mi și mie articolul respectiv.
Mulțu!