| ronaldix a întrebat:

Am cunoscut o fata la facultate. Eu sunt mai mare ca ea cu vreo 10 ani. Ne - am intalnit de mai multe ori, la cateva ore comune, dar nu am vorbit niciodata pana acum 2 saptamani, cand dupa ore m am oferit sa o conduc cativa metri spre casa ei. Am vorbit pe drum si cel putin eu am simtit ca avem ceva in comun, ca ar exista o legatura. Dupa cateva zile, nu am mai vazut o la facultate si vroiam sa o invit in oras, asa ca am rugat o colega de a ei, sa o sune si sa o intrebe daca poate sa mi dea nr. A fost de acord, am sunat o si a parut bucuroasa. Am vorbit pe mess in acea seara si a parut a fi ceva extraordinar. Am intrebat o daca vrea sa iesim in oras a doua zi, a fost de acord. A doua zi, cu cateva ore inainte de intalnire, imi da mesaj de pe un alt numar, care a zis ca e al mamei ei, ca nu mai poate veni ca se simte rau. Am crezut o, dar nu total. A ramas pe saptamana urmatoare. In timpul acesta, totusi, in alta zi dupa ore, am condus o acasa, nu inainte de a ne plimba putin si de a discuta. Din nou am ramas cu o impresie foarte buna. Dupa cateva zile, ne am intalnit din nou la facultate, am vrut sa o conduc din nou acasa, dar m a repezit ca se duce la munca ca e o urgenta si cam atat, fara sa stea sa vorbim fara nimic. Apoi pe mess mi a spus ca era nervoasa si si a cerut scuze. Am intrebat o daca intalnirea de sambata ramane valabila si a zis da.Eu intre timp recunosc, i am marturisit ca o plac. Poate a fost o greseala. Mi a spus ca nu are facebook si nici prieten, si am intreebat o de 2 ori. Si de 2 ori mi a spus ca e singura. Azi cu cateva ore inainte de intalnire, ma suna sa mi spuna ca are o problema in familie si ramane pe maine. Am simtit ca innebunesc. Am aflat apoi de la un alt coleg, care pretinde ca ea de fapt are facebook si acolo apare intr o relatie. I am spus chestia asta acum, si ea zice ca si a inchis contul de 1 luna, ca nu are prieten si ca e cu parintii la o onomastica. Simt ca minte groaznic de mult si nu inteleg de ce. De ce sa minta ca nu are prieten, de ce sa mi dea sperante false?

Răspuns Câştigător
| Andreeashine a răspuns:

Probabil are prieten dar nu este f sigura de relatia cu el si vrea sa te pastreze si pe tine de rezerva, deoarece te place si pe tine, se vede f clar ca nu ii esti indiferent.

15 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Asa incepe totul,c-un zambet si-un entuziasm!
Ea e bucuroasa sa te auda,sta la povesti pe messenger,e de acord sa va vedeti,nu uita sa-si ceara scuze ca te-a repezit, este foarte sigur ca te place, sa tii cont de asta!
Dar ce te faci cand fiecare intalnire e amanata si asupra ei planeaza acuzatia de fals si minciuna...
Pai, folosesti prezumtia de nevinovatie, adica nimeni nu e vinovat pana nu ai dovada concreta ca asa e!
De ce-ti spun asta?
Pentru ca fata sustine ca NU are prieten si o sustine cu incapatanare.
Sau e naiva (pentru ca in 24 de ore poti afla si ce-a mancat acum o saptamana la pranz) sau e intr-o relatie pe care vrea sa o sfarseasca si nu reuseste!
Si naiva nu cred ca este,pentru ca nu ti-ar fi placut de ea atat de mult,la tine naivitatea e accepta doar pana la o anumita varsta,sub majorat in orice caz.
Ramane deci varianta a doua,care poate ca nu exista si fata chiar iti spune adevarul,ceea ce nici eu nu-s naiva sa cred.
Te-am ametit? Sa continui.
Pentru ea,sa-si inchida contul de face book(cand fara el esti considerat "inexistent" in ziua de azi!),sa accepte curtea ta discreta si intalnirile cu tine(chiar daca nu le-a onorat) sunt gesturi evidente ca de undeva incearca sa plece,daca are prieten vrea sa o sfarseasca,daca a avut acum are parte de ultimele clipe de agonie.
Cert este ca tu probabil o ajuti sa treaca mai usor peste toate,sa fie mai decisa in ceea ce face,in concluzie, ia de bun ceea ce-ti spune, prieten nu are, nu mai are!
Sperante false nu stiu cat le poti numi, asteapta 24 de ore pana cand acest "maine" va veni si,de fapt,pana cand va veti intalni si voi,in sfarsit.
Pentru ca eu cred ca multe se vor lamuri de la aceasta prima intalnire.
Deci,sfatul meu este sa ai rabdare pana la prima voastra intalnire,oricand va fi ea,azi,maine sau peste o luna!
Si,abia atunci sa tragi concluzii.
Pentru ca "hotul" face doar un singur pacat,fura (in cazul nostru,minte),dar "pagubasul" face o mie (adica tu)!
Uite si tu cate variante, acuzatii si stratageme am insirat cu totii aici!
Hai, nu fii nerabdator, asteapta sa va vedeti si-ti doresc ca totul sa fie cu adevarat bine!happy
Gandeste pozitiv, dar pana acolo unde nu e jignita inteligenta ta.Si ai rabdare!

| ronaldix explică (pentru greece12):

E minunat ce spui tu, se vede ca esti o femeie cu experienta si inteligenta. Doar o mica precizare, nu si a inchis contul din cauza mea. Nici macar nu stiu daca e inchis, ar putea fi doar o alta minciuna a ei, ca sa acopere o alta minciuna(ca nu are facebook, ca nu are prieten). Aseara, noaptea, cand a venit acasa(eu banuiesc ca a fost cu el in oras), ea pretinde ca a fost la o onomastica cu parintii ei la o cunostinta de a parintilor. Eu vad asta ca "total bullshit", asa imi spune mintea, si inima imi spune sa o cred. Pretinde ca s a despartit de tipul care il avea pe facebook, din cauza ca ala nu a vrut sa renunte la a mai avea contact cu fosta. Te doare capul cand vezi cat de incalcite sunt toate, dar eu in sinea mea stiu ca s a folosit de mine ca sa il faca pe celalalt gelos, si ca acum sunt din nou impreuna.

| greece12 a răspuns (pentru ronaldix):

Da,e si asta o alta varianta, la fel de posibila!happy
Dar eu am un defect enorm, cred in forta binelui, asa, cu incapatanare!laughing

| ronaldix explică (pentru greece12):

Si care e binele aici? Si pentru cine?

| greece12 a răspuns (pentru ronaldix):

Binele ar putea fi pentru tine,daca se confirma ceea ce crezi.
Dar cand am spus ca eu cred in forta binelui, ma refeream la faptul ca intregul meu raspuns pentru tine s-a bazat pe asta, am incercat sa privesc situatia fara suspiciune si fara rautate, incercand sa gasesc o explicatie care sa stea in picioare.
Si-mi pare rau ca n-am avut dreptate, m-as fi bucurat ca totul sa fi fost un concurs nefericit de imprejurari.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Eu, la faze de genul asta, pana ma lamuream, daca minte sau e "Sony" sau ce e de fapt, preferam sa ma mint / amagesc ca e la ciclu si o ia razna - pentru ca preferam sa o cred ok, daca tot imi oprisem ochii si afectiunea asupra ei.

Incearca sa fi optimist, poate ai noroc, dar ramai totusi in garda! Exista multe "specimene" de care e mai bine sa nici nu stii, nicidecum mai mult!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

" Dece sa minta? " Pai, logic, ii place de tine, dar in acelasi timp are suficiente motive sa nu renunte la prietenul ei.
Situaria pe care mi-ai spus-o este identica cu cea a unui prieten pe care il tot amana o fata, ca se intalnesc azi, ca se intalnesc maine, pana a aflat ca ea avea prieten.
Asadar, este foarte posibil sa aiba prieten si sa nu doreasca sa renunte la el.
Daca vei avea prilejul, expune-i pe fata ceea ce gandesti si spune-i ca ai ganduri serioase cu ea, asa ca sa iti spuna daca are prieten sau nu, iar in caz ca iti zice ca da, are prieten, atunci, retrage-te, caci, o fata ce este in stare sa isi paraseasca prietenul pentru a fi cu tine, va fi in stare sa te paraseasca la un moment dat si pe tine pentru altul.
Dumnezeu sa te binecuvinteze! happy

| ronaldix explică (pentru anonim_4396):

Si cand a aflat ca are prieten, ce a facut amicul tau?

| xanderblackx a răspuns:

Poate ca e chiar asa cum spune ea. oate ca nu. de ce te streseaza chestia asta asa mult? nu v-ati cunoscut si deja ai inceput sa te comporti ca un "adolescent"? si mai spui ce esti si cu 10 ani mai mare... hey, trezeste-te, e o "copila". joaca-te si tu putin, ia vezi merge? fi serios, dati 2 palme si trezeste-te. numai bine

| ronaldix explică (pentru xanderblackx):

Ma streseaza pentru ca m am indragostit. Ne am cunoscut putin, foarte putin e drept si asta incercam sa fac, sa o cunosc mai bine. Dar nu asa, nu in felul asta. Si daca are si daca nu are prieten, desi toate simturile imi spun ca are prieten, la ce era nevoie de 2 ori sa anuleze o intalnire in ultimul moment si de cateva ori sa minta, cel putin de un lucru care l a mintit sunt sigur. Credeam ca atunci cand iti place de cineva nu te apuci sa l minti din start, cel putin nu cand vine vorba daca vrei sau nu sa vezi acea persoana. O minti poate de trecutul tau sau altceva de genul asta...

| darnme a răspuns:

Te-ai gandit ca poate chiar e intr-o relatie si ii este frica de faptul ca te place si ea si de aceea te minta si te evita?

| P3TR3 a răspuns:

Interesu' frate straight face
asa sunt cele mai multe din ele..sau doar sa isi bata joc de tine.
Poate e genu de fata care ii place sa aiba mai multi ''prieteni'', sau doar sa aiba unu' da' bun, iar celalalt doar pe post de ''Imi dai si mie 50 de lei? ''
Cat despre amanarile alea ale ei..incearca sa o dai de gol... cere nr de tel al mamei ei si spune-i (nu o face cu adevarat)k o suni sa o intrebi.
Aaa da..incearca sa afli facebook'ul ei si uita'te atent daca este intr'o relatiewinking
daca da..key byewinking
FUNDA 4 ALL big grin puppy dog eyes

| ronaldix explică (pentru P3TR3):

Pretinde ca nu mai are facebook si ca l a sters de o luna. Nu stiu ce sa mai cred

| ronaldix explică:

Am uitat sa mentionez cateva lucruri:
nr de pe care mi a dat mesaj nu e al mamei ei, e al unei prietene.Adaugat acest lucru la celelalte minciuni, imi este imposibil sa inteleg logica la toate acestea. Stiu ca ma port ca un adolescent, dar a trecut ceva vreme, de cand am cunoscut pe cineva care sa aiba ceva in comun cu mine, si am crezut pentru un moment, ca si ea simte la fel. Si ma doare sa vad ca de fapt totul a fost se pare doar o joaca sau un teatru ieftin

| ronaldix explică:

Am uitat sa mentionez ca eu sunt rac si ea e gemeni. Daca are vreo importanta...