| Chrisstine a întrebat:

Am cunoscut un baiat ce nu credeam vreodata ca o sa ajung sa il iubesc atat de mult, dar pe parcurs am ajuns sa il iubesc, fiind prima dragoste a mea, au trecut 5 luni si el a inceput sa se raceasca, sa nu ne mai vedem atat de des, am crezut ca nu ma mai iubeste ca numai are rost, imi aminteam cuvintele lui ca "sunt o povara pentru el", am cunoscut alt baiat si am decis sa am o relatie cu acesta, iar cu el sa iau o mica pauza. Dar pe baiatul care l-am cunoscut am decis sa nu pun suflet, sa nu-l iubesc, dar asta m-a facut sa ma intorc la FOSTUL, dar numai aveam nicio sansa, cu toate ca am plans 2 saptamani incontinuu, 2-3 zile nu am mai mers la scoala deoarece ma simteam slabita, il vroiam doar pe EL, sa inteleaga ca am gresit, si sa o luam de la inceput, sa uitam ce a fost dar stiam ca daca nici eu nu as ierta infidelitatea asa nici el nu ar ierta-o.Stiu ca nu ma poate ierta dar suntem oamenii si gresim, abia cand l-am pierdut am realizat ca pe el il iubeam, iar el la fel.As vrea sa avem o relatie serioasa sa o luam de la inceput si sa uitam ca am gresit unu altuia ...sa o luam de la ZERO, dar stiu ca el numai are niciun sentiment fara de mine, ca nu ma mai iubeste, Il iubesc foarte mult chiar daca nu o sa mai fim impreuna vreodata. Ce credeti?big grin

Răspuns Câştigător
| NatureSelf a răspuns:

Incearca sa-i spui si lui indiferent cum, ce ace nea-i zis noua aici. Daca nu se remarca, iti gasesti tu altu nu ma nici indoiesc.Dar in cazul fericit vi-se mai da o sansa.

| Chrisstine explică (pentru NatureSelf):

Imi este greu sa-l mai sun...ca poate o sa-mi zica "iar ma suni.lasa-ma in pace" sau mai stiu eu cethinking

| NatureSelf a răspuns (pentru Chrisstine):

Suna peste ceva timp. dupa o pauza, nu cred ca zice asa. atat timp cat insisti la el, isi permite.

| Chrisstine explică (pentru NatureSelf):

Da.i-am trimis povestea si lui!

16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

O sa-ti treaca pana vei da de altul care te va iubi.

| AlinaaAli a răspuns:

Cred ca ar trebui sa nu te mai gandesti la el, sa incerci sa il uiti, daca esti sigura ca nu mai simte nimic pentru tine, nu are rost sa te mai chinui singura gandindute la el!
Ai gresit, asta este, a gresit si el, nu ai gresit numai tu, intr-o relatie intotdeuna gresesc amandoi, nu exista sa greseasca numai unul! viata merge inainte si pe viitor ar trebui sa ti cont de experienta asta ca sa nu mai faci aceeasi greseala!
Incearca sa iei o pauza de cateva luni, sa lasi baietii la o parte, sa te gandesti doar la tine, la sanatatea ta si la scoala!
Pe urma, cand o sa te simti mai bine, o sa poti sa incepi o noua relatie, in care sa nu te mai implici asa mult de la inceput, mai ales inainte sa unosti calitatile si defectele persoanei respective!

| IMC90 a răspuns (pentru AlinaaAli):

''intr-o relatie intotdeuna gresesc amandoi''

De mult n-am auzit tampenie mai mare... De unde le scoateti frate? laughing

| AlinaaAli a răspuns (pentru IMC90):

Serios?
Inseamna ca habar nu ai ce e aia o relatie frate! Daca asta ti se pare o tampenie!
Nu cred ca daca stai cu cineva, tu nu gresesti niciodata, decat persoana de langa tine! nu exista asa ceva!
Ti-as da mai mullte explicatii ca sa intelegi, insa, nu are rost sa imi pierd timpul cu asa ceva, oricum nu o sa intelegi!

| IMC90 a răspuns (pentru AlinaaAli):

Trage de un lant pana se rupe. Ai sa vezi ca se rupe intr-un singur loc. Ulterior, din acel loc se rupe in continuare.
Acelasi principiu se aplica si in relatii, exista o greseala in urma careia urmeaza o serie de greseli, dar acea greseala este facuta de una din persoane. Probabilitatea ca amandoi sa greseasca flagrant in acelasi timp este destul de putin semnificativa. Iar daca unu dintre membrii asa zisului cuplu (o sa-ti explic mai pe urma de ce zic ''asa zisul'') sau amandoi membrii observa ca relatia nu mai functioneaza, este dovada de prostie sa o continuie, nu dovada de greseala. Greseala e atunci cand uiti sa cumperi un buchet de flori, exemplul concret de aici este dovada de prostie.

Si acum explicatia

Daca tu numesti asa ceva relatie inseamna ca nu ai habar ce inseamna cu adevarat o relatie. Ceea ce este descris mai sus este o interactiune interumana (cel mult) relatia se bazeaza (cel putin teoretic) pe respect reciproc si iubire, ori nu putem vorbi despre asa ceva in cazul acesta (deci nu putem vorbi despre o relatie)

| AlinaaAli a răspuns (pentru IMC90):

Am o relatie de aproape 4 ani scumpete, deci cred ca am habar de ce inseamna sa ai o relatie!
Bun, eu nu ma refeream ca gresesc amandoi in acelasi timp, dar nu se poate sa greseasca mereu numai unu, intr-adevar ai dreptate, daca s-a gresit si nu se poate trece peste, e o mare prostie sa o mai lungesti sau sa tragi de relatie cu forta pana la refuz!
Insa, eu ma refeream la faptul ca nu doar ea a gresit, ci amandoi, din cate am observat el ii spunea vorbe urate, ca cica este o povara pentru el, asta nu ti se pare a fi o mica greseala? pentru ca daca vreau sa se impace, ea ii va scoate ochii cu vorbele astea, la fel cum si el ii poate scoate ochii cu faza cu inselatu'! oricat de marunte ar fi aceste chestii, tot gresesc amandoi, si aici nu ma refer doar la greselile monstru, cum ar fi inselat, sau mai stiu eu ce, ci astea marunte care raman in suflet, chiar daca par nimicuri!
Ar fi multe de spus despre asta, insa, ma rezum doar la atat pentru ca deja devine plictisitorhee hee

| IMC90 a răspuns (pentru AlinaaAli):

Nu mi se pare greseala, mi se pare ca respectivul si-a exprimat mai mult decat clar intentia de a fi lasat in pace.

| AlinaaAli a răspuns (pentru IMC90):

Asta este! fiecare cu conceptiile lui!
Asta este parerea mea despre o relatie, fiecare are dreptul sa-si exprime parerea fie ca este buna, fie ca nu este!

| IMC90 a răspuns (pentru AlinaaAli):

BTW: majoritaea folositi cuvintele ''iubire'' si ''relatie'' pe post de hartie igienica (nu zic ca tu faci la fel).

nu orice interactiune interumana poate fi numita ''relatie'' la fel cum nu orice orgoliu sau pasiune poate fi numit ''iubire''

| AlinaaAli a răspuns (pentru IMC90):

Ai dreptate!
Toti copii la 12 ani, sunt indragostiti, si nu pot trai fara Vaile de pe strada X, sau si-ar da viata pentru Ion, colegu de clasa!

| DeeaMarry a răspuns:

Pai daca stii ca nu te mai iubeste, ca nu mai are niciun sentiment pentru tine, de ce te mai chinui?! Toate gandurile si toate suferintele tale sunt in van! Nu poti obliga un om sa te iubeasca, deci nu iti ramane decat sa il uiti.

| IMC90 a răspuns:

Cred ca esti cam rasfatata si mai cred ca nu ai dat inca piept cu viata. In viata, nu primim tot ce dorim iar prostia se plateste. Pentru o singura greseala poti ajunge pe strazi, deci e bine sa te inveti de mica ca, a gresi nu este o optiune. Ar trebui sa petreci ore intregi pentru a gasi si corecta greselile astfel incat sa ramai cu cat mai putine, nu sa persisti la infint in eroare.

Doi la mana, barbatii/femeile nu se schimba ca pe sosete, faptul ca tu te-ai si cuplat cu altu denota ca esti un caracter slab, o fata care nu poate gasi satisfactia decat cuplandu-se ca iepurii, pentru ca asa a constatat ea ca e cool. (probabil din sursele de prostit prostii, cum ar fi mass-media) sau pur si simplu din spirit de turma, fiindca asa ai vazut pe X-uleasca si ai zis sa nu pari mai proasta in ochii multimii (ce spuneam si mai sus, caracter slab)
Si mai denota faptul ca tu nu-l iubesti pe respectivul. Voi va stergeti la Kuur zilnic cu acest cuvant ''iubire''. Iubirea adevarata presupune din start faptul ca tu nu te mai poti gandi la altcineva. Deci ce este intre voi nu-i iubire (o fi orgoliu, o fi dorinta de a va calari, habar n-am ce e dar iubire nu-i)

P.S: cacofonia este intentionata (pentru carcotasi)

| janeD0oe a răspuns:

Din proprie experienta iti spun...nu relua o relatie care s-a terminat din motive clare cum in situatia ta el se purta asa rece cu tine ca te-a facut sa cauti altceva.eu am revenit la o relatie care se terminase cu 5 luni inainte si cat timp am mai stat cu el nu ma gandeam decat daca am facut alegerea buna daca nu cumva m-am intors din alte motive decat iubire.parerea mea e sa nu-ti pierzi timpul incercand sa revii la trecut pentru ca oricum nu va mai fi la fel oricat ai incerca.stai o perioada singura incearca sa inveti din relatia esuata si urmatoarea va fi de 10 ori mai buna...tot din proprie experienta iti spun si astahappysucces