| pantofipantofi a întrebat:

Am cunoscut un baiat in octombrie, ieseam in fiecare weekend ca in cursul saptamanii e plecat cu munca in afara orasului, la un moment dat prin decembrie a inceput sa zica ca e obosit ca nu iese etc, eu l-am lasat in pace, la sfarsitul lui decembrie a inceput iar sa ma invite in oras, m-a invitat si la revelion, l-am refuzat, apoi ma tot invita, apoi mi-a zis ca nu stie sigur daca isi doreste o relatie cu mine, a zis ca nu stie exact ce vrea la un moment dat, saptamana trecuta m-a invitat iar, eu l-am refuzat din nou, si a zis "mereu faci asa, mereu ma refuzi" seara i-am dat un sms de pe alt nr, si m-a intrebat ce e cu nr ala (era a mamei ca eu nu aveam credit) si i-am zis ca nu am credit, si in urmatoarele 3 minute fara sa ma intrebe nimic mi-a transferat credit 6 euro pe telefon, oare ce isi doreste de la mine? as vrea sa stiu exact dar imi e rusine sa il intreb ca sunt timida

3 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

De ce să fii timidă?
În faţa propriei tale fericiri?
Când ştii că o poţi pierde în orice moment?
Toată viaţa reprezintă un risc.
Poate că a avut şi el nevoie de anumite pauze,de un timp în care să se gândească la tot şi toate.
Ştiu şi eu cum e să ai un program încărcat.
Şi ştiu că te simţi constrâns/ă de orice altceva ce presupune implicare şi nu faci faţă.
Şi tu ai spus-o.
Băiatul a fost amabil şi te-a invitat să îţi petreci un timp cu el.
Gândeşte-te şi tu că el,după ce că avea un program încărcat,pe lângă asta,este şi el om,fiinţă umană şi necesită o fărâmă de afecţiune.
Şi nu poţi spune că nu a căutat,că nu a cerut afecţiune.
Dar important este ce vrei tu.
Ce vrei tu de la el.
Dacă ţii la el, vorbeşte-i, oferă-i şi tu înţelegere.
El pe tine te-a înţeles mereu.
Nu crezi că a sosit momentul să-i asculte şi lui cineva părerile?

| IloveME a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa-ti iei inima in dinti si sa-l intrebi.
cert e ca te place, daca nu te-ar mai place nu cred ca s-ar ma obosi sa te caute.dar intelege-l nu poate da el totul si u nimic! il tot refuzi si asta poate il face si pe el sa s gandeasca ca nu are rost. daca il placi eu cred ca ar trebui sa vb cu el si sa rezolvi lucrurile, pana nu se oboseste si iti va sp ca nu mai are rost sa faci nimic pentru ca si-a gasit pe alta!

| deniisa a răspuns:

Este foarte posibil sa isi doreasca sa aiba o relatie cu tine, dar pentru a fi sigura de aceasta ar trebui sa ii accepti invitatia data viitoare cand te invita in oras (sau poti sa il inviti chiar tu) si daca ii place de tine iti va spune atunci cand sunteti numai voi doi sau cel putin iti va da de inteles.