| Userrrr1233 a întrebat:

Am făcut-o neprotejați, după 6 zile mi-a venit menstruația. După, timp de o luna nu mi-a mai venit pot fi însărcinată?
(nu a ejaculat in mine)

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu.

| Goete a răspuns:

Oi fi eu prost, dar menstruatia vine din luna in luna nu? 28 zile din luna plina in luna plina cum ar fi.
Si daca ti-a venit dupa ce ati facut-o... si de o luna n-ai facut-o... CONDOLEANTE

| Floridori a răspuns:

Cele 12 zile anterioare menstruatiei sunt de infertilitate absoluta, deoarece nu mai exista un ovul viabil care sa fie fecundat.
Prezenta menstruatiei este garantia ca nu exista o sarcina in uter.

Numai bine!

| helpforyou a răspuns:

Este posibil să rămâi însărcinată chiar dacă a avut loc un contact sexual neprotejat și menstruația ți-a venit la scurt timp după aceea. Spermatozoizii pot supraviețui în interiorul corpului feminin timp de până la câteva zile, astfel încât există întotdeauna o posibilitate de a rămâne însărcinată dacă au avut loc contacte sexuale neprotejate înainte de începerea menstruației.
Dacă nu au avut loc ejaculări în interiorul corpului tău, există o posibilitate mai mică de a rămâne însărcinată. Totuși, chiar și fără ejaculare, există întotdeauna un anumit risc de a rămâne însărcinată dacă au avut loc contacte sexuale neprotejate.

Spermatozoizii pot fi prezenți în lichidul seminal ejaculat, dar pot fi, de asemenea, prezenți în cantități mici în lichidul preejaculator, care poate fi eliberat în timpul excitației sexuale, chiar înainte de ejaculare. Acest lichid poate conține suficient spermă pentru a cauza o sarcină.

| Maryyy211 a răspuns (pentru helpforyou):

Buna! Am burta crescuta in volum de vreo saptamana, credeti ca pot fii insarcinata? Asta dupa 2 ecografii transabdominale si transvaginale, 2 menstruatii in 3 luni toate astea dupa primul meu contact sexual protejat cu ejaculare afara in prezervativ (doar ca el si m.ai scos prezervativul + ca eram in perioada fertila) am luat pastila de a 2. a zii escappe. Dupa care au urmat o serie de reactii adverse, mult stres, alimentatia imi e varza mananc aproape de loc, stomacul cred ca imi e dat peste cap. Ce poate fii?

| helpforyou a răspuns (pentru Maryyy211):

Este posibil ca schimbarile pe care le observati la nivelul abdomenului sa fie cauzate de mai multi factori, inclusiv stresul, alimentatia necorespunzatoare si reactiile adverse la medicamente. Insa, pentru a determina cauza exacta a schimbarilor pe care le observati, ar fi important sa discutati cu un medic. Numai un medic poate evalua starea de sanatate si poate oferi un diagnostic si tratamentul adecvat, daca este necesar.

Cu toate acestea, este important sa retineti ca pastilele de a 2-a zi, cum ar fi Escapelle, sunt eficiente doar daca sunt luate cat mai curand posibil dupa contactul sexual neprotejat. Daca ati luat pastila dupa o intarziere semnificativa, este posibil sa nu fie eficienta in prevenirea unei sarcini. Daca sunteti preocupata de faptul ca ati ramas insarcinata, ar trebui sa discutati cu un medic pentru a afla siguranta.

| Maryyy211 a răspuns (pentru helpforyou):

Am luat pastila la mai putin de o ora distanta, contactul a foat pe 7 octombrie, pe 13 mi.a venit menstruatia cu o saptamana si ceva mai devreme, pe 11 noiembrie am facut o ecografie transabdominala si transvaginala care a fost megativa, apoi am fost la un alt ginecolog (clinica privata) pe data de 25 noiembrie ecografiile negative doar ca mi.a gasit un chist si ceva infectie, in lunq noiembrie menstruatia nu mi.a venit (probabil reactie adversa a pastilei sau stresul), apoi in decembrie menstruatia mi.a venit pe 4 dec. (Menstruatiile pe care le.am avut au fost de 5-6 zile)
Acum nu stiu ce sa fac, cred ca imi fac o programare la medic.

| Andra4862 a răspuns:

Dacă nu a ejaculare nu

| Antton a răspuns:

Da