| Laurentiu_Pop_1996_kc1s a întrebat:

Am facut sex cu prietena mea, nu am ejculat in ea dar s-a stropit putin pe vagin. A doua zi a luat pilula de a 2-a zi ( Escapelle ). Sunt sanse sa fie insarcinata?

Răspuns Câştigător
| Bishopp a răspuns:

In niciun caz! Daca a luat pastila de a 2 zi puteai sa ti dai drumul in ea linistit.
Stai fara griji! Nu are cum sa ramana insarcinata!
Multa bafta si grija in continuare!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Bishopp):

Nu poti fi sigur ca nu s-a produs fecundarea ovulului in cazul in care acesta exista deja sau era pe punctul de a fi expulzat din ovar, in cele cateva ore mai mult decat suficiente care au trecut de la momentul sexului si pana s-a folosit pastila contraceptiva. Astel ca exista o destul de mare posibilitate de a se produce o sarcina, daca pastila nu a fost folosita la timp.

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vaginul se afla 100% la interior, deci, ori ai ejaculat inauntru, ori afara pe burta, sau labiile ei.

| corbulalbrosu a răspuns:

Probabilitatea ca acea pastila sa fie administrata exact la momentul potrivit incat sa fie eficienta, este de 50% din moment ce nu a fost folosita la recomandarea unui medic ginecolog. Insa in cazul in care s-a folosit acea pastila asa dupa cum v-a taiat pe voi capul si folosit asa dupa ureche si fara a fi recomandat de un medic ginecolog este posibil ca sarcina sa ramana si sa evolueze in continuare daca deja fecundarea s-a produs inainte de a inghiti pastila. De asemenea se poate forma o sarcina daca pastila a fost folosita intr-o zi de dinainte de perioada fertila si pe urma dupa 4-6 zile adica in perioada fertila se intretin contacte sexuale neprotejate. Dupa trecerea a 4-7 zile de la administrarea pastilei, insa nu in toate cazurile, SE POATE sa inceapa o sangerare slaba cantitativ care poate tine 2 maxim 3 zile insa NU reprezinta MENSTRUATIA ci este o reactie adversa a organismului fata de hormonii sintetici ajunsi in corp. Menstruatia adevarata se poate porni la data la care ar fi fost normal sa inceapa daca nu ai fi folosit pastila, insa de cele mai multe ori intarzie un numar de zile imposibil de anticipat. Uneori intarzierea poate depasi chiar mai mult de 10-14 zile fiind in functie de intensitatea/gravitatea dereglarii hormonale si se poate repeta pe parcursul a mai multe luni urmatoare. Multa sanatate!

| Bishopp a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Fii serios! ii citesti prospectul pastilei?
Prietena mea a luat pastila a doua zi dupa actul sexual si am ejaculat in ea. Nu s-a intamplat nimic si era si in perioada fertila.
Nu il face sa si faca ganduri rele. Pentru asa ceva este acea pastila si e foarte bine ca au stiut sa o procure si sa o utilizeze.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Bishopp):

Pilula de a doua zi isi face mereu efectul?
Nu. Pilula de a doua zi contine atat estrogen cat si progestin, si aree 75% sanse de reusita. Cu alte cuvinte, daca 100 de femei fac sex neprotejat in timpul sau cu putin inaintea ovulatiei, aproximativ 8 femei vor ramane insarcinate. Pilulele ce continu numai progestin au sanse de succes de 89%, adica, daca din 100 de femei iau acest tip de pastila, numai una va ramane insarcinata.
http://www.e-fertilitate.ro/......ua-zi.html

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu ai ejaculat in ea si a luat pastila de a doua zi in termenul prevazut in prospect, nu poate sa ramana gravida.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt șanse daca a luat-o la timp

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Bishopp):

Probabil ca NU ai fi citit cu ATENTIE articolul prezentat in materialul indicat Http://www.planificaneprevazutul.ro/......a-doua-zi/ fiindca se mentioneaza foarte clar ca; ""Este recomandat să vă adresați medicului dacă menstruația întârzie mai mult de 5 zile sau este neobișnuit de severă sau de redusă, dacă sunteţi în continuare îngrijorată că ATI RAMAS INSARCINATA, (deci este specificat clar ca exista aceasta posibilitate) dacă aveți dureri bruște sau neobișnuite în partea inferioară a abdomenului și menstruația întârzie sau dacă aveți orice probleme legate de sănătatea dumneavoastră și întrebări referitoare la metodele contraceptive.
Nu trebuie utilizată contracepția de urgență dacă:
• SUNTETI DEJA INSARCINATA
•Sunteți alergică la levonorgestrel sau alte substanțe din compoziția pilulei (verificați prospectul înainte de utilizare!)
•Aveți mai puțin de 16 ani.
Citeste mai atent pentru a intelege in ce conditii pastila poate fi 100% ineficienta.

| Bishopp a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Alea sunt cazuri particulare. Il incurajezi sa gandeasca pesimist nu? asa poate sa se gandeasca ca a scapat pastila inainte sa o ia si de fapt nu a luat-o. Poate sa se gandeasca la 1000 de variante. Pastila aia este pentru asa ceva, o sa isi faca efectul si o sa fie bine. Nu mai intriga aiurea.

| Chupikusp a răspuns:

Nu. sunt 0% sanse

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Chupikusp):

Ce se întâmplă dacă rămâi însărcinată după o pastilă de a doua zi?

Medicul ginecolog ne asigură că o putem păstra, fără teamă. „Nu se întâmplă nimic. În principiu, poţi păstra sarcina. Nu există risc de malformaţii sau o altă problemă majoră", punctează dr. Cezara Bucur.
http://adevarul.ro/......index.html