| mihai893 a întrebat:

Am facut sex cu iubita mea și prezervativul s-a rupt. Poată să rămână gravidă din prima?

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce sa nu poata?

| corbulalbrosu a răspuns:

Bineinteles ca DA, ca se poate, fiindca presupun ca exact din acel motiv a fost folosit prezervativul. Insa acel DA poate sa si devina valabil doar in cazul in in care sunt indeplinite cele 2 conditii obligatorii si anume :
1.) sexul sa fi avut loc intruna dintre zilele perioadei fertile
2.) in prezervativ sa existe sperma in momentul ruperii acestuia.
In caz contrar formarea sarcinii devine practic IMPOSIBILA in situatia/cazul prezentat. Multa sanatate!

| mihai893 explică (pentru corbulalbrosu):

Nu a fost în perioada fertilă, iar dacă a 2 a zi a luat pilula de a doua zi ce mai poate vorbi de o sarcina?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru mihai893):

Formarea sarcinii este IMPOSIBILA in proportie de peste 96-98% in toate zilele ciclului menstrual care NU fac parte din cele 5-6 zile ale PERIOADEI FERTILE. Folosirea pastilei contraceptive (de a 2-a zi) in astfel de situatii reprezinta o greseala foarte grava si o crasa IRESPONSABILITE. Din moment ce NU a exista posibilitatea de a se forma o sarcina, folosirea acelei pastile blestemate si nenorocite s-a facut absolut inutil. Multa sanatate!

| mihai893 explică (pentru corbulalbrosu):

Sa inteleg ca a făcut-o degeaba? Nu era nevoie de ea?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru mihai893):

Tu ai afirmat; ''acum 15 ore | mihai893 explică (pentru CodrutElian1990):
,,Nu a fost în perioada fertilă''
Pentru informarea ta corecta, trebuie sa stii/cunosti daca nu ai aflat-o pana in prezent, ca sarcina poate fi conceputa NUMAI in cazul in care sperma ajunge in vagin si acest lucru se produce in cele 4-5 zile care apartin de PERIOADA FERTILA. Fiindca sexul a fost intretinut intr-o alta zi a ciclului menstrual, adica intr-un moment in care formarea sarcinii este IMPOSIBILA, folosirea acelei pastile nenorocite s-a facut ABSOLUT INUTIL si acest lucru denota o crasa IRESPONSABILITATE. Sanatate!

| CodrutElian1990 a răspuns:

Da, poate. Calculeaza daca a fost in perioada fertila.

| mihai893 explică (pentru CodrutElian1990):

Nu a fost în perioada fertilă

| Xandra07 a răspuns:

Da, poate.

| PandaGirl78 a răspuns:

Desigur. Dacă ea era în perioada fertilă, felicitări (presupun)!