| Delusion a întrebat:

Am făcut sex cu prietena mea astăzi, in ziua a 14a a ciclului ei menstrual (deci în perioada fertilă - ovulația având loc cel mai probabil în jurul zilei a 16a) și ne-am protejat cu prezervativ. Pentru siguranță m-am și retras înainte de ejaculare, ejaculând in prezervativ la câteva secunde după.
Prezervativul nu a alunecat de pe penis, nu s-a rupt. Toate bune până merg la baie să verific cu apă prezervativul după cum fac de obicei. Am observat o gaură mica in prezervativ, gaură situată chiar lângă inel. Partea aceea nu se derulase pe penis (nu sunt cel mai dotat bărbat din lume), așadar gaura din prezervativ era înrolată in vreo două rânduri lângă inel.
Este vreun motiv de îngrijorare?
Să apeleze la contracepția de urgență?
Mulțumim pentru orice răspuns care ne-ar putea ajuta.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care totul s-a desfasurat exact asa cum este prezentata si descrisa intreaga situatie care a avut loc de fapt, in acel caz fara a exista vreo retinere/teama, se poate aprecia ca fiind practic imposibil sa se poata forma o sarcina. Iar in privinta folosirii pastilei contraceptive intr-un astfel de caz cum este cel descris si prezentat, ar reprezenta o crasa IRESPONSABILITATE a oricarei femei care cu buna stiinta decide si accepta si hotaraste sa-si ''agreseze'' atat organismul cat si activitatea hormonala pe o perioada de timp destul de indelungata. Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Stai linistit.

| Adry05 a răspuns:

N-are rost să bage hormonii ăia în ea în cazu ăsta, șanse prea mici.

| RoCkKiD a răspuns:

N-are nimic, sunteti ok.

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine nu este posibil sa ramana gravida.

| Andreeush a răspuns:

Nu ai de ce să fii îngrijorat, în acest caz nu poate rămâne însărcinată.

| adryang78 a răspuns:

Nu ai de ce să-ți faci griji. Sperma rareori ajunge la baza penisului, la inel, iar asta se întâmplă doar când aștepți prea mult ca să te retragi și dispare starea de excitație. Dar pentru a vă lua toate măsurile de siguranță ar fi indicat să apeleze și la un mijloc de contracepție alternativ.